Blog Dünyası Google

Ziyaretçi trafiğim çok ama reklamlardan kazanamıyorum diyenler

Google Adsense kullananlar eskiden çok daha fazla reklam kazancı sağlardı. Fakat bu kazanç günümüzde yüzde 75 civarı düştü diyebilirim.

Bu düşüşün en büyük nedenlerinin başında Adblock gibi uygulamaların çok sık kullanılmaya başlaması geliyor. Hatta birçok akıllı telefon markası yeni ürettiği telefonların varsayılan olarak gelen tarayıcısına dahili bir Adblock (reklam engelleyici) eklentisi koyuyor. Böylece kişinin haberi olmasa bile sitenize girdiğinde tüm reklamları gizlemiş oluyor.

Reklam gelirlerinde düşüşün en büyük nedenlerinden biri budur. 

Trafiği yüksek olan sitelerinizinden birinin Adsense hesabına baktığınızda istatistiklerde ziyaretçi sayısına oranla reklam gösteriminin çok düşük olduğunu göreceksiniz. Bundan da anlayacağınız üzere ziyaretçilerden büyük çoğunluk reklamları hiç görmüyor. 

Adblock kullananların siteye girmesini engellemenizde mümkün. Birçok haber sitesi bu yöntemi kullanıyor. Eğer ziyaretçinin tarayıcısında bir reklam engelleyici varsa site otomatik olarak o ziyaretçiyi engelleyerek sitenize girmesine izin vermiyor veya uyarıyor. Tabi bu işlemi yapmak ne kadar doğru o ayrı bir tartışma konusu. Unutmayalım ki internette oldukça fazla alternatif var. Eğer siz adblock kullanıcısını engeller ve sitenize girmesine izin vermezseniz o da aynı saniye sitenizi terk eder ve alternatiflere bakar.

Niş bir alana hitap eden siteniz varsa o zaman reklam engelleyicisi kullanan ziyaretçileri engelleyebilirsiniz. Niş alanlarda mecburen o bilgiyi sizden almak zorunda kalacakları için sizin sitenizde reklam engelleyici kullanamayacaklardır.

Bir Yorum Ekle