Wordpress

Yükleme Başarısız: Hedef klasör zaten var hatası | WordPress

WordPress sitenizde bazen eklenti veya tema yüklerken, en çokta eklentilerde “Yükleme Başarısız: Hedef klasör zaten var” şeklinde bir hatayla karşılaşabilirsiniz.

Bloglarımızdan birinde arada bir bu hatayla karşılaşıyorum ama nedenini araştırmaya vakit bulamadığım veya erindiğim için işin kolayına kaçıyorum. Hemen Cpanel’den eklentilerin kurulu olduğunu dizine giderek var olan klasörü siliyorum.

Örneğin Jetpack eklentisinde bu hatayı alıyorsam, eklentiler klasörüne giderek Jetpack klasörünü komple siliyorum ve yeniden kuruyorum. Böylece problem en bildiğim ve en kısa yoldan çözüme kavuşuyor… Eklentiyi silmek ve yeniden kurmak, eklentinin önceki verilerini ve ayarlarını kaldırmaz, bozmaz. Çünkü veritabanında o eklentiye ait tablolar durur ve kurduğunuzda kaldığı yerden devam eder genellikle.

Buraya kadar anlattıklarım Cpanel veya FTP erişimi olanlar için geçerlidir ve bu erişimlere sahip olan kişiler zaten bu yöntemleri biliyordur.

Peki ya ftp ve Cpanel erişiminiz yoksa bu işlemi nasıl yapacaksınız?

Onun içinde güzel bir eklenti var. İsmi File Manager. Bu eklentiyi kurduğunuz zaman tıpkı FTP erişimi yapmış gibi sitenizin kök dosyalarını görebiliyorsunuz ve üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz. Örneğin sorunlu varsaydığımız Jetpack klasörünü eklentinin kolay arayüzü sayesinde hemen silebiliyoruz.

Eklentiyi kurduktan sonra sizi şöyle bir sayfa karşılıyor,

Resimde görüldüğü gibi sırasıyla sorunlu olan eklentinin adımlarını takip ettim ve Jetpack klasörü üzerine sağ tıklayarak sildim. İsterseniz eklentiyi sağ üst köşedeki dil seçenekleri kısmından Türkçe olarak da kullanabilirsiniz.

Dikkat edin! Burası sitenizin kurulu olduğu alandır. Sileceğiniz şeyi iki kez kontrol edip silin.

Daha sonra aynı eklentiyi tekrar kurabilirsiniz… Bu temalar için de geçerlidir.

Eklentiye ihtiyaç duymadığınız zaman pasif yapın. Hatta silin. İhtiyaç duyduğunuz zaman tekrar kurarsınız. Boşuna sunucunuzda yer işgal etmesin.

4.5/5 - (20 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle