Girişimler Sosyal Medya ve Reklam

Yerli Sosyal Medya Yazbee Kullanılır Mı?

Ülkemizde böyle girişimleri görmek çok güzel. Yapanların ve destekçilerin ellerine sağlık…

Yerli ve Milli Sosyal Medya uygulaması olarak piyasaya sürülen Yazbee tıpkı Twitter gibi fakat biraz daha fazla özellikleri olan bir uygulamadır.

IOS veya Android cihazlarınıza indirerek Twitter gibi kullanabilirsiniz…

Geçen aylardan itibarende haberlere çıkan Yazbee uygulaması Yerli ve Milli vurgusuyla dikkat çekiyor.

Objektif olmak gerekirse benim dikkatimi çekmedi… Tamam, yerli bir girişim olduğu için tebrik ediyorum tabii ki… Ama Sosyal Medya kavramı biraz yanlış anlaşılmış gibi diyeceğim, fakat yapımcıları koca koca insanlar ve yanlış anlamayacak kadar zekii vede bu işi biliyorlar 🙂

Dünyada Sosyal Medya Platformu girişimin 10 yıldan fazla bir geçmişi var. Bu yıl tüm dünyada popüler olan bir geçmiş. Yoksa Çin’de 1999 yılında kurulan ve halen kullanılan platformlarda var.

Bugün Twitter 13 yaşında! Tüm dünyada 13 yıldır kullanılan bir uygulama… Dünyanın her yerinden her türlü insanın kullandığı bir platform

Yukarıda bold olarak belirttiğim cümle Yazbee uygulamasının kaderini değiştirecek veya popüler olmasına engel olacak acı gerçek hakkında bir ip ucu veriyor… Ben Yerli ve Milli denilerek piyasaya sürülen Yazbee uygulamasını kullandığım zaman Donald Trump’ı takip edebilecek miyim? Rihanna’nın durumlarını beğenip favorilere ekleyebilecek miyim? Veya popüler yabancı dizileri takip edebilecek miyim?

Yukarıda sorduğum sorular tabii ki Yazbee uygulamasında hiçbir zaman mümkün olmayacak… Dünyaca ünlü kişiler “Dur şurada Yazbee diye bir uygulama var oraya da üye olup paylaşım yapayım” mı diyecek sanıyorsunuz. Twitter dururken bunun hayalini kurmak bile saçma olur. Bunu Yazbee uygulaması için demiyor, tüm benzeri yerli veya yabancı girişimler için diyorum. Facebook bile zamanında Twitter gibi olmaya niyetlenmiş fakat sonradan başaramayıp vazgeçerek farklı bir strateji izlemişti… Facebook’un vazgeçme nedeni de teknik yetersizlik veya maddi durum değildi tahmin edebileceğiniz gibi.

Kısacası demek istediğim 🙂 “Sosyal Medya artık global bir olaydır. Bu platformlar yerli vs gibi girişimlerle ilerleyemez. Yerli olma kabuğunu kırıp dünyaya açıldı diyelim, o zamanda yukarıda bahsettiğim gibi dünyaca takip edilen kişilerin bu yeni girişimlere üye olması ve aktif olarak kullanması gerekir…” Bunun olabilirliği sizce mümkünse şimdiden yerli veya buna benzer girişimlerde kullanıcı olarak yerinizi alabilirsiniz. 🙂

Yazbee uygulamasının Türkiye’de tutması için tek bir çare var o da devletin tüm diğer Sosyal Medya platformlarını engellemesi ve Türkiye’den girilemez duruma getirmesi. 🙂 Daha açık konuşmak gerekirse bu tarz girişimler dışarıya kapalı, özgür olmayan ülkelerde çok çabuk popüler olur ve gayette tutulur…

Yinede Yazbee uygulaması büyük bir başarıdır!

4.3/5 - (7 votes)

Yorum

  • YEZBEE diye bir sosyal medya kuruldu
    Neymiş…YERLİYMİŞ..Tüküreyim sizin yerliliğinizin içine..İslam düşmanı amerikan facebook ve twitterinin yerlisi..Onda da doğruları söylemek yasak.
    Bizi sömüren KAPİTALİST İSLAM DÜŞMANI PARTİLER,AKP,CHP,MHP yabancı değil ki,hepsi yerli….onlar da yerli. Amerika gelip sömürmüyor ki bizi,amerikanın uşakları amerika gibi kapitalist partiler sömürüyor.
    Peygamberimizin en büyük düşmanı YERLİ MÜŞRİKLERDİ. yabancılar değildi. Medinede de en büyük düşmanı YERLİ MÜNAFIKLARDI. Yerliyiz demesi sizi kandırmasın YAZBEE de gavur medyası gibi doğrunun doğruyu söyleyenlerin düşmanı. BU ülkenin halkı müslümandır,müslümanın YERLİSİ doğruyu söyleyen,söyleten medyadır.

  • Yerli ve milli diyerek duyar kasmaya çalışmasınlar boşuna. Kullanıyor olsam ve bir devlet adamına Yazbee de eleştiri yapsam uygulama sahipleri hemen fişler beni. Şahsen güvenemem.

Bir Yorum Ekle