Google

Yeni Eklenen Yazılarda Adsense Reklamı Çıkmıyor

Bugün bir şey dikkatimi çekti. Yeni eklenen yazılarda Google Adsense reklamları görünmüyor…. diye başlayıp devam edecektim ki yazıya bir de baktım ki reklamlar görünmeye başlamış. 🙂

Ama ben yinede konuya devam edeyim istedim. Çünkü bununla alakalı birkaç şey öğrendim Google’dan ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz, karşılaşanlarda olmuş. Aslında bu bir sorun değilmiş, en azından kısa süreli olanı.

Zaten aktif olan bloğunuza bir yazı eklediniz ve bu yazıya sonra kendiniz kontrol etmek için girdiniz. Bir de baktınız ki reklam görünmüyor sayfada. Hemen bloğda ki başka konuları açtınız ve onlarda reklam görünmeye devam ediyor. İster istemez, bunun nedenini merak edeceksiniz ve bir sorun olduğunu düşüneceksiniz.

En azından ben öyle düşündüm… 🙂

Yeni eklediğim yazının sayfasını birkaç kez yeniledim ve reklamın halen görünmemesi üzerine biraz araştırma yaptım. Google resmi forumlardından öğrendiğim kadarıyla yeni eklenen yazıların önce reklam botları tarafından taranması ve yazıdaki kelimelere uygun reklamların toplanması gerekiyormuş.

Eklediğim yazıda şuydu: Adsense Rehberi: Terimlerin anlamı nedir?

Ben zaten yeni eklediğim her yazıyı manuel olarak Google Gibi Getir aracını kullanarak Google gönderiyorum. Yazı aynı dakika içinde taranıyor ve indexleniyor. Tabii birde Adsense robotu yada örümceği, artık ne derseniz o var. Onunda yazıyı tarayarak uygun reklamları tanımlaması gerekebiliyormuş.

Bu yüzden ilk eklediğiniz yazılarda 48 saate kadar reklam çıkmazsa “Yeni yazılarımda reklamlar çıkmıyor” diye endişelenmeyin. Aslında bu sürede uzun… 48 saat dolar ve halen reklam çıkmazsa sayfanızda, ilgili url’de bir sorun olduğu anlamına geliyormuş.

Dolar demişken, süre dolar anlamında kullansam da aklıma Doviz olan Dolar geldi 🙂 Bu arada 1 dolar bugün 5,20 yi geçti. 7 Ağustos 2018 saat 21:30 🙁

…anlamına geliyormuş dedik… Böyle bir durumla karşılaşırsanız önce bir gün bekleyin, hatta iki güne de çıkartabilirsiniz. Sayfanızı tekrar kontrol edin, reklam halen çıkmamışsa yazının başlığını değiştirip, yazı metninde değişiklikler, eklemeler yapıp bazı yerleri vurgulayarak anahtar kelimeler kullanarak yeniden yeni bir yazı olarak yayınlayın…

Not: Bu durup dururken çıkan sorun arkadaşlar. Yani zaten aktif olarak reklam gösteren bir bloğ sayfasının hiç bir yerdeki reklam ayarını vs değiştirmediğiniz halde ortaya çıkması… Yoksa reklam gösterimi durmasının birçok nedeni var.

Yukarıdaki kapak resmi ne alaka mı? Bende bilmiyorum, hoşuma gitti ekledim. 🙂

Yorum

  • Sizinde sayfalarınızda adsense reklamları bazen gözüküyor bazen gözükmüyor veya bazı sayfalarda hiç gozukmuyor ise cozum yazımda. Aynı sorun benim sitemde de vardı baya araştırmam sonucunda adsense reklamları bazen gözüküyor bazen gözükmüyor sorununu çözdüm.

    Adsense hesabınıza giriş yapıp Reklam sekmesinde Reklam Dengesi seçeneğine giriyoruz. Burada mavi olan çizgiyi sağa çekip yüzde yüz yapıyoruz. 1 2 saat içerisinde reklamlar sorunsuz gösterilecektir. Bunu yapmadan önce Reklam Dengesi nedir araştırıp öyle uygulayınız.

Bir Yorum Ekle