Google

Yazılarınızı Google’a Gönderin

Özellikle de yeni bir blog sahibiyseniz bloğunuza eklediğiniz yazılar Google tarafından hemen indexlenmeyebilir. Hatta eski blog olup 1 hafta boyunca yeni eklenen yazıların indexlenmediğide oluyor.

index dediğim olay, kısaca: Google’ın bloğunuza eklediğiniz yazıyı arama motorundaki sonuçlara dahil etmesi için listesine eklemiş olmasıdır.

Bu yazıda yeni eklemiş olduğunuz yazıların hemen Google listesine eklenmesi için yapmanız gereken çok basit ama etkili bir yöntemi göreceksiniz. Bunu blog kullanan çoğu kişi bilir, yöntemin ismi Google Gibi Getir. Eğer bu yöntemi biliyorsanız yazının devamını okumanız sizin için bir şey kazandırmayacaktır.

Google Gibi Getir özelliği Google Webmaster Araçlarında bulunan ve en çok kullandığım araçlardan biridir.

Örneğin yeni bir yazı ekledim, eklediğim yazı da şu an okuduğunuz yazı olsun: https://ohantekten.com/yazilarinizi-google-a-gonderin.html

Bu yazıyı yeni eklediğim için hemen Google arama sonuçlarında çıkmayacaktır. Ben sabırsız olduğum için yazımın Google arama sonuçlarında hemen çıkmasını istiyorum ve bu yüzden Google Webmaster Araçlarından Google Gibi Getir özelliğini kullanacağım.

  1. Google Webmaster‘a giriş yapıyorum. (Üye değilseniz üye olabilirsiniz hemen.)
  2. Oturum açtığımızda karşımıza Webmaster’da ekli olan sitelerimizin listesi geliyor. (Eğer Webmaster’a daha önce sitenizi eklemediyseniz bu işlemi yapabilmek için öncelikle web sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Google Webmaster’a Web Sitesi Nasıl Eklenir? yazısını okuyabilirsiniz.)

  3. Listede çıkan web adresimize tıklıyoruz ve web sitemize ait webmaster araçları sayfasına giriyoruz. Daha sonra aşağıdaki videoda gösterdiğim şekilde Google Gibi Getir‘i kullanıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=JwHj1jrgse8

Videoda göründüğü gibi, aslında yazısı yeni ekledim ama 3 gün önce şeklinde gösteriyor. Bazı zamanlarda 2 gün önce bazı zamanlarda 1 gün önce bazı zamanlarda ise 5 – 10 dk önce eklendi şeklinde de gösterdiği oluyor. Bunun neden olduğunu bilmiyorum, araştırma gereği de duymadım hiç. 🙂

 

Yorum

Bir Yorum Ekle