Ticaret

XML Bayilik İle E-Ticaret Denemeleri ve Sonucu

Merhabalar, bu yazımı buldunuz ve okuyorsanız sizin için yorucu bir dönem başlıyor demektir. 🙂 Anladığım kadarıyla XML yöntemi ile E-Ticaret işine girmek üzeresiniz.

Başlamadan önce çok kolay

Henüz düşünce aşamasındasınız ve başlamadan önce XML ile alışveriş sitesi kurmak çok kolay bir iş gibi görüyor. Bir şekilde kurulumu yaptınız, XML ile ürün veren toptancı sitelerinden ürünleri otomatik olarak sitenize çekeceksiniz ve ürünleriniz kendi e-ticaret sitenizde satışa hazır hale gelecek… XML sistemi sizin yerinize toptancınızdan sürekli yeni ürün bilgilerini alacak, stokları kontrol edecek, fiyatları güncelleyecek vs vs… Kulağa gayet hoş geliyor.

2013 yılında birkaç arkadaşımla birlikte bir e-ticaret sitesi kurmuştum. Nisan Mayıs aylarında. Yaklaşık 5 farklı firma ile anlaşarak ürünlerini kendi sitemize XML ile çektik. binlerce ürün saatler içerisinde fiyatları, stok bilgileri, açıklamaları, fotoğrafları ile yüklendi. Tabii arada problem çıkartan eksik bilgili ürünlerde oluyordu. Bunlar ekstra can sıkan durumlardı. Bunun dışında bu adıma kadar başka göze batan olay olmamıştı. Bu arada e-ticaret sitesini kuran kişi de ben olduğum için pek masrafımız da olmamıştı. Kurulum yönünden yaklaşık 5 bin lira kardaydık…

Sitemiz ürünlerle dolu görünüyor, harika!

Birinci adımı geçtik ve XML ile sitemize binlerce ürün yükledik. Sanki hepsi bizimmiş gibi ama hiç biri bizim değil. Sitedeki en basit en ucuz ürün bile elimizin altında değil. Fotoğrafını görüyoruz ama elimize alıp inceleyemiyoruz. Kalitesini kontrol edemiyoruz.

E-Ticaret sitemizde en çok karşımıza çıkan sorun stok sorunuydu. Bizim sitemizde o ürün var görünüyor ama aslında toptancıda tükenmiş! Aksilik ya müşteride stoğu tükenen ürünleri alıyor genelde. Müşterinin bir suçu yok, o ürünü sitemizde gösteriyorsak tabii ki alma hakkı var. Buradaki tek suçlu kişi XML yöntemi ile bu işe girişmiş olan bizlerdik.

Her ne kadar XML sistemi toptancının sitesine bağlanıp ürünlerin stok kontrolünü yapsa da, toptancıda ki stok durumu 10 dk sonra değişebiliyor. Çünkü adı üstünde toptancı. Sadece sana ürün vermiyor, senin gibi yüzlerce kişiye ürün tedariği sağlıyor ve stokları hızlıca tükenebiliyor. Müşteriye mahcup olan taraf ise her zaman biz oluyoruz böylece. Bu en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve bu işe başlayacaksanız mutlaka bunu göze almanız gerekiyor.

XML yönteminin tek kazananı her zaman tedarikcilerdir. Onlar genellikle kimlere XML bayiliği verdiğini dahi bilmezler, ürünleri satılsın yeter. Bu durum onlar için avantajlı bir durumken sizin için dezavantaj olacak her zaman.

Stok sıkıntısı yaşar mıyım?

Yukarıda da bahsettiğim gibi sık sık stok sorunu yaşama olasılı var. Müşteri senin sitenden ürünü alacak, sen tedarikçine mail atacaksın ve o sana “maalesef o ürün bugün bitti” diyecek.

Amacım sizi e-ticaretten vazgeçirmek değil. Sadece XML yöntemi ile ürün satma hayalinizi birkaç kez daha değerlendirmenizin doğru olacağını düşünüyorum. En azından çok iyi toptancılar bulmanız gerekecek. Piyasada size garanti verecek çok az toptancı var.

Biraz önce eski mailleri karıştırdım. GunBoyu.com diye bir firmadan XML ile ürün istemişiz, bize 2500 adet giyim ve diğer tekstil ürünlerini sitemize aktarabileceğini söylemiş. Bu siteyi az önce kontrol ettim, site kapanmış onun yerine blog açılmış. 🙂

Yine kozmetikçi olarak e-selay.com ve eczadeposu.org siteleriyle anlaşmışız ve bugün baktığımda onlarda komple kapanmış durumda. Bunlar gibi onlarca tedarikçi firma da şu an kapatmış görünüyor.

Eğer XML ile bu yola çıkmaya kararlıysanız tek bir ürün kategorisine yoğunlaşmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin saat satmak istiyorsanız bir adet tedarikçi ile anlaşarak başlamanız sağlıklı olacaktır. Mümkünse hepsiburada gibi sözleşme de yapabilirsiniz. Örneğin hepsiburada ürün tedariği sağlayan firmalarla yaptığı sözleşmede “sitede ürün satışta görünüyorsa onun stoğunu mutlaka tutmak zorundasın” diyor.

Başarılar…

4.5/5 - (2 votes)

Yorum

  • 5 farklı firmayla anlasma yaptığınız da örneğin müşteri ayakkabı ve günéş gözlüğü aldı, ayakkabı a firmasından gözlük b firmasından.Böyle olunca müşteriye iki farklı kargo çıkmış olacak buda maliyeti arttirmuyor mu ?

  • Değerli deneyim ve tecrübelerini paylaşıp bizi bu platrfomda bilgilendirdiğin için teşekkür ediyorum.

Bir Yorum Ekle