Genel

WordPress Yorumlara Cevap Ver Butonunun Çalışmama Sorunu

Bugün WordPress alt yapılı haber sitelerimin birinde yorumlara Cevap Ver butonunun çalışmadığını fark ettim.

Üç dört gün öncesine kadar çalışırken son baktığımda çalışmayı durdurmuştu. Bir makaledeki yorumlardan herhangi birine Cevap Ver dediğimde buton işlevsiz kalıyor ve yorum yapma penceresini açamıyor.

Sebebinin LiteSpeed Cache olabileceğini düşündüm, cache temizliği yapıp daha sonrada pasifleştirdim. Fakat yine yorum kısmındaki cevap ver butonu çalışmadı.

Cevap Ver butonunun çalışmamasının nedeninin Yoast Seo olduğunu fark ettim. Yoast’ı devre dışı bıraktığım Cevap Ver butonu tekrar çalışmaya başladı.

Temamı en son 2 ay önce güncellediğim için, muhtemelen Yoast’ın geçen gün otomatik olarak aldığı son güncellemeden dolayı yoruma cevap ver butonu çalışmaz oldu. Farklı temalarda Yoast aktifken yaptığım denemelerde cevap ver butonunun yine de çalıştığını gördüm.

Anlaşılacağı gibi sorunun Yoast’ın güncellemesiyle geldiğini bilsem de problemin sebebi tamamen Yoast değil. Kullandığım temanın bazı fonksiyonlarında bulunan JS işlevleri buna sebep oluyor diye düşünüyorum. Yoast’ın aldığı son güncellemesindeki fonksiyonlardan bazıları (muhtemelen title meta kodlamaları) temamda bulunan kodlamayla uyumsuzluk yaşıyor ve aksiyon gerçekleştirme işlevi çalışmıyor.

Problemi tema üzerinde çözmem gerekiyor ama gelişmiş bir tema kullandığım için vakit ayırabileceğimi düşünmüyorum. Temanın minified CSS veya minified JS kod bloklarını/satırlarını geçici olarak kapatmakta sorunu giderebilir.

Sanırım Yoast’ın bir sonraki güncellemesini bekleyeceğim.

Ek olarak, bu problem Redux çatısı kullanan temalarda Yoast ile birlikte ortaya çıkmış olabilir. Her temada bu sorun yok, Yoast olsa bile.

4/5 - (1 vote)

Yorum

Bir Yorum Ekle