Wordpress

WordPress Gutenberg Editöründe Devamını Oku (Read More)

WordPress uzun bir süre önce o alışılmış ve kolay kullanıma sahip olan klasik yazı editörünü değiştirerek yeni bir editöre geçti. İsmi Gutenberg ve gerçekten alışılmışın dışında.

WordPress kullanıcılarının %80’i Gutenberg Editörünü sevmedi. Çok karışık geldi, tema yapımcılarını zorladı, bileşenlerle ve temalarla uyumsuzluklar ortaya çıktı vs vs…

Daha sonra WordPress Klasik Yazı Editörünü bir eklenti olarak mağazada sunmaya başladı. Gutenberg’den memnun kalmayanlar Klasik Editöre geçiş yapabilecekti. Hatta kısa bir sürede 5 Milyon gibi bir kullanıcıya ulaştı Klasik Editör eklentisi.

Başladı ama sürekli kullanılamayacağını ve bir süreliğine klasik editörün kullanılabileceğini belirtti WP geliştiricileri. Gutenberg Editörünün geliştirilmesi tamamlanana kadar kullanılabilecek.

Gutenberg Editöründe “daha fazlasını oku…” nasıl eklenir?

Gutenberg Editörü aslında çok daha gelişmiş ve daha fazla özellik barındıran modern bir editördür. Ama biraz komplike gibi geldiği için kullanılmaktan kaçınılıyor. Eğer kullandığınız temadaki bazı özellikler Gutenberg Editöründe çalışmıyorsa o zaman Klasik Editöre dönüş yapmanız tavsiye edilir. İlerleyen zamanlarda zaten eski editör iptal edilecek ve mecburen Gutenberg kullanılması gerekecek. O yüzden şimdiden alışmak en iyisi olacaktır.

Gutenberg Editöründe bir yazıya “devamını oku…” yani read more eklemek eskisi gibi basit. Hatta çok daha basit ve özelleştirme imkanını da sahipsiniz. Aşağıdaki videodan nasıl eklendiğini görebilirsiniz.

Videoda da görüldüğü gibi artı ikonuna tıkladım ve açılan kutucuğa “daha” yazdım. Karşıma read more özelliği çıktı.

Bir Yorum Ekle