Wordpress

WordPress Eski Yazı Editörüne Dönme

WordPress bugün yaptığı en büyük güncellemelerden (5.0) biri ile merakla beklenen Yeni Düzenleyiciyi de tüm kullanıcılar için varsayılan olarak aktif etti.

Daha önce “WordPress düzenleyicisi Gutenberg Editörü denedim” başlıklı yazımda yeni yazı editörü hakkında bir makale yazmıştım.

Eğer yeni gelen yazı editörünü beğenmediniz veya size karışık geliyorsa Eski WordPress yazı editörünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Klasik Editör ile devam etmek için;

Eklentiler kısmından “Klasik Düzenleyici” eklentisini bloğunuza kurmanız gerekiyor. Bu WordPress’in resmi eklentisidir.

WordPress’in yaptığı açıklamaya göre Klasik Düzenleyici 2021 yılına kadar kullanılabilecek, bu tarihten sonra destek çekilerek bugün gelen yeni editörün kullanılması zorunlu bir hale gelecek. (Bunu da göz önüne alarak yeni editöre şimdiden alışmanızı öneririm.)

Klasik düzenleyici eklentisi önceki WordPress düzenleyicisini ve yazı düzenleme ekranınıgeri getirir. Eski düzenleyiciyi genişleten, eski tip meta kutularını kullanan ya da eski düzenleyiciye bağlı çalışan eklentileri kullanabilmenizi sağlar. Yüklemek için eklentiler sayfanıza gidin, “Klasik düzenleyici” yanındaki “Şimdi yükle” tuşuna basın. Eklenti yüklenmesi bittiğinde “Etkinleştir” tuşuna basın. Hepsi bu!

Destekleyici teknoloji kullanan kullanıcılar için not: eğer blok düzenleyici ile ilgili kullanılabilirlik problemleri yaşarsanız, klasik düzenleyici ile devam etmenizi öneririz.

4.8/5 - (6 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle