Wordpress

WordPress düzenleyicisi Gutenberg Editörü denedim

WordPress dün yaptığı otomatik güncellemesinin ardından panelimizin ana sayfasında yepyeni bir özelliğin geldiğini yarım sayfalık alanda heyecanlı bir şekilde duyurdu. Normalde bu kadar büyük bir duyuru yapmazdı. Demek ki üzerinde çok emek verilmiş yeni bir özellik bu.

Yeni bir yazı editörünün çok yakında tüm Wp sitelerinde kullanılacağını belirtiyor. Bakalım tam olarak neymiş Gutenberg…

Yeni, modern bir yayıncılık deneyimi yakında geliyor.

Hali hazırda geliştirdiğimiz WordPress düzenleyicisi Gutenberg ile kelimelerinizi, ortamlarınızı ve yerleşimlerinizi yeni yönlere taşıyın.

Yeni düzenleyiciyi bugün deneyin.

Gutenberg’i bir eklenti olarak kurarak resmi olarak yayınlamadan önce bir gezintiye çıkabilirsiniz (ve isterseniz görüşlerinizi paylaşabilirsiniz). Test yaparak, hata raporu göndererek ya da GitHub deposuna katkı sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

Gutenberg Nedir?

WordPress’de yazı eklerken dikkatinizi dağıtmayacak yeni bir yazı editörüdür. Gutenberg ile yazı eklerken daha iyi bir deneyim sunulacakmış. Bende blogların birinde beta sürümünü test etmek için aktif ettim. Bakalım Gutenberg editörü nasıl bir şeymiş.

renklim.com‘a adresine kurulumu gerçekleşirdim ve Yeni Yazı Ekle butonuna tıkladım ve beni aşağıdaki gibi alışılmışın dışında bir editör karşıladı.

 

 

Add title yazan yere tıklayıp yazı başlığımızı, write yazan kısmada normal içeriğimizi ekliyoruz. sağ kısımda görünen panelden de çeşitli ayarlarımızı yapıyoruz. Örneğin; kategori seçimi, etiket, öne çıkan görsel, yorum açık/kapalı ayarlarını vs yapıyoruz.

Aslında şu an kullandığımız editörde ki ayarlar kısmı sayfanın sağ tarafında görünüyor. Kullanmış olduğumuz mevcut editöre göre daha teknolojik duruyor. Dikkat dağıtmaması için yeniden tasarlanmış deniliyor ama benim için karışık ve zahmetli gibi geldi ilk görüşte. Belki de yeni denediğim içindir.

Bu arada henüz Türkçe versiyonu yok. İlerleyen zamanlarda Türkçe dil dosyası dahil olacaktır.

Şu an için beta versiyonu yayında ve merak ediyorsanız deneyebilirsiniz. Eski editör kadar pratik kullanamadım. Alışmak gerek.

WordPress siteniz son sürüme sahipse panelinizin ana sayfasında Gutenberg haberini otomatik olarak göreceksiniz.

4.5/5 - (11 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle