Wordpress

WordPress.com’da Ücret İadesi Talebinde Bulundum

İsim vermeyeceğim ama bugün Freelancer olarak iş yaptığım, hatta kurulduğu yıldan bugüne kadar aktif olarak 2.300 den fazla iş yaptığım çok iyi bir portalda bir müşteri/kullanıcı Blog Sitesi yaptırmak için benimle iletişime geçti.

Var olan domain ve hostinginin kullanılarak blog kurulmasını istedi. Aslında kendileri WordPress.com üzerinden bir plan seçerek blog kurmaya başlamış. Fakat blog istedikleri gibi olmamış ve Weblog Studyo blog tasarımlarından birini mevcut adreslerine kurmam istendi.

Kişinin WordPress.com hesabına kurulum yapılabilir mi diye giriş yaptığımda ilginç durumlarla karşılaştım. WordPress.com’dan 199 TL karşılığında bir Hosting ve Domain alınmış. Domain için 99 TL alınmış, üstelik gizlilik ve ek özellikler olmadan. Hosting içinde 100 TL alınmış ve basic bir paket, yani üst seviye değil. Üstü bırakın, standartta değil, başlangıç paketi sadece. Tabii ki 50-60 liralık domaini neden 99 liraya satıyorsun diye sorma hakkımız yok WordPress.com’a, bu onun tercihi…

Neyse…

WordPress.com hesabından siteyi özelleştirmek için harekete geçtiğimde ilginç bir durumla daha karşılaştım. Özelleştirme yapabilmek, kendi temamızı yükleyebilmek için satın alınmış paketin yeterli olmadığını ve yeni bir plan seçmem gerektiğini söyledi sistem. Üstelik aylık ücretli olarak. Birkaç seçenek sunuyor, örneğin aylık 19 lira, aylık 28 lira vs gibi. Bu paketlerden biri alınırsa özelleştirme yaparak bir blog sahibi olabiliyorsunuz. Tabii bu arada diğer başlangıç ücreti olan 199 lirayı da her yıl ödemeye devam ediyorsunuz.

Aylık olan sunulan paketteki özelliklerin çoğu Weblog Studyo WordPress Blog Paketlerinde tamamen ücretsiz. Özgürce kullanma imkanı. Az çok ilgisi olan bunu muhtemelen biliyordur.

WordPress.com’da bloğu açan kişi mevcut girişimin tamamen silinmesini istedi. Ödediği 199 TL nin boşa gideceğini bildiği halde. Kişiden gerekli teyitleri yaparak WordPress.com’da bulunan hesabını sildim.

Aslında ilk girişimimde silemedim hesabı. Silememe nedenim ise kişi daha önce WordPress.com’a otomatik ödeme talimatı ve ayrıca yıllık ücretlendir izni vererek kredi kartını sisteme kaydetmiş. Bu nedenlerden dolayı hesabı silemedim ilk önce. Daha sonra sırasıyla otomatik ödeme talimatını, yıllık faturalandır talimatını iptal ederek son adım olarak da hesabı sildim.

Hesabı sildikten sonra ödenen ücretin nasıl alınabileceğini araştırdım biraz ve iptallerle birlikte bir ücret iadesi başlattım. WordPress.com dan aldığım yanıta göre ücretin bir kısmı veya tamamının ödeme yapılan karta iadesinin gerçekleşeceği bilgisini aldım.

Sistemin verdiği yanıt tam olarak aşağıdaki gibi;

Bakalım iade nasıl sonuçlanacak, ilgili kişi iade durumunda gelişme olursa bana bildirecek. Bildirdiği zaman durumu buradan sizlerle paylaşacağım.

4/5 - (1 vote)

Bir Yorum Ekle