Wordpress

WordPress Ana Sayfadan Kategori Gizleme

Klasik tasarımlı bir blog temanız varsa, örneğin şu şekilde bir tema demo.renklim.com/sifiron-haziran20 yazdığınız tüm yazıları ana sayfada gösterir.

Örneğin şu şekilde profesyonel bir tema kullanıyorsanız buna ihtiyacınız yoktur demo.renklim.com/2019/ocak/sifirdort-pro çünkü bu temalar ana sayfada ne yayımlayacağınızı panelden ayarlamanıza izin verir.

Belki siz sadece birkaç kategoriye eklediğiniz yazıların ana sayfada görünmesini istiyor olabilirsiniz. Birkaç kategorideki yazıların ise ana sayfada görünmesini istemiyor olabilirsiniz.

Eğer bazı kategorilerdeki yazıların ana sayfada görünmesini istemiyorsanız bunun birkaç yolu var, ama ben size sadece eklenti ile ola olanını önereceğim. Kod ile yapılanı da mevcut fakat daha sonra tema veya WordPress güncellemesinde kodlar kaybolacağı için yeniden kodların eklemesini yapmanız gerekecektir.

En kullanışlı ve güncel eklentilerden biri olan Ultimate Category Excluder eklentisini kurarak istemediğiniz kategorileri işaretleyip Güncelle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Eklenti kurduktan sonra eklenti ayarları sayfasını açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek, buradaki Exclude from Front Page? alanından ana sayfada görünmesini istemediğiniz kategorileri işaretleyerek kaydetmeniz yeterli olacaktır. Örneğin ben aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi çözümler kategorisinin yazılarının ana sayfada çıkmasını engellemişim.

 

4/5 - (1 vote)

Yorum

Bir Yorum Ekle