Sosyal Medya ve Reklam

Wordego’dan Sahtekarlık: Sitelerimizde Kendi Reklamını Gösteriyor

Bu kategoriyi takip eden kişiler hatırlayacaktır Google AdSense Dışında Reklam Alma Alternatifi Wordego’yu Denedim başlıklı bir yazı paylaşmıştım ve eğer Google Adsense’dan reklam alamıyorsanız Wordego.com’u kullanabilirsiniz demiştim. Hatta bu yeni bulduğum reklam firmasına bende üye olmuş ve reklam kodlarını bloğuma ekleyerek reklamlarını yayımlamıştım.

Toplamda 1 günden az bir süreyle reklamlarını bloğumda barındırdım. Çünkü bazı problemler yaşamıştım. Yaşadığım sorunları yazı altına yorum olarak eklemişim. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Önerimle birlikte daha önce blog sitesini kurduğum müşterilerimden biri olan bigfinans.com Wordego.com’a üye olarak sitesinde Wordego reklamlarını göstermeye başladı.

Birkaç gün sonra reklamların gösterimleri ve tıklamaları yapıldığı halde paneline herhangi bir ücretin yansımadığını belirtti. Bunun üzerine kişinin Wordego reklam panelini inceledim ve dediği gibi kazanç kısmında 0,03 krş gibi bir ücret gözküyordu. Bunun üzerine farklı IP ve cihazlar ile bigfinans.com da bulunan Wordego reklamlarından bazılarına tıkladım ve ertesi gün tekrar paneli kontrol ettim.

Sonuç yine aynıydı. Benim tıklamalarımda ücret olarak yansımamıştı…

Oysa bu yapmış olduğum bu tıklamaya Adsense olsa 0,60 ile 1,64 kuruşa kadar ödeme yapardı.

Anladığım kadarıyla Wordego blog sahiplerini kullanmanın peşinde.

Bugün tekrar aklıma takılan konuyu şu şekilde test ettim.

 • Normal internet tarayıcımdan bigfinans.com sitesine girdim ve girdiğimde şu aşağıdaki resimde gördüğünüz reklamlar vardı. (Sağ üst ve sağ yan köşelerdeki Skyland İstanbul reklamı)
 • Daha sonra tarayıcının dilini değiştirerek yabancı bir ülke üzerinden söz konusu blog sitesine giriş yaptım ve reklam alanlarında Wordego.com’un kendi reklamlarını gördüm! Üstelik bu reklamlarda bir reklam takip kodu bulunmuyordu. Yani reklamlara tıklayan olunca reklamın yayımlandığı bigfinans.com un sahibi ücret kazanamıyordu. Çünkü reklam alanlarına direkt Wordego.com’un düz url adresleri yazılmıştı. 

  Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi sağ üst ve yan kısımlarda Wordego kendi reklamını yapıyor.

Anlaşılan şu ki, Wordego.com Türkiye’den sitemize girenlere normal reklam gösteriyor, yurt dışından girenlere de kendi reklamını ücretsiz olarak bizim bloğumuz üzerinden yapıyor… (Eğer yanlış anlamışsam uyarırsınız.)

Bu arada reklamlardan birinin bağlantı kaynağını kopyaladığım da şu şekilde düz bir url geliyor: http://www.wordego.com/en/register/publishers

Bu şartlarda bu reklam firmasını kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

4.6/5 - (5 votes)

Yorum

 • bigfinans.com sitenin sahibi olarak yapmış olduğunuz bu inceleme ve uyarılarınız için teşekkür ederim. Evet bu reklam Firması olan werdogo.com sitesi tamamen bizi kandırıyor. Umarım bu hatadan en kısa zamanda dönerler.

  5
  2
  • ikinci konu ilgili bir fikir belirteyim gösterdiğiniz ülkeye göre reklam veren bulunmazsa boş veya ticari amaç gütmeyen reklam gösterilir her firmada vardır . google adsense bile kendi reklamlarını gösterir ya da yardım amaçlı derneklerin reklamları gösterilir.

   2
   1

Bir Yorum Ekle