Blackberry

WhatsApp ve Facebook BlackBerry’den Neden kaldırıldı ?

BlackBerry’den WhatsApp ve Facebook’un asıl çekilme nedeni Mark Zuckerberg‘in BlackBerry’den intikam alma çabası tamamen.

WhatsApp şirketi her ne kadar BlackBerry 10’un WhatsApp için yeni geliştirilecek özelliklere ayak uyduramayacağını söylese de bunun gerçeği yansıtmadığını birçok kişi biliyor. Örneğin BlackBerry Passport yazılım ve donanım olarak günümüzdeki birçok telefondan daha iyi.

Hatırlıyor olabilirsiniz, 2013 yılında Mark Zuckerberg yatırımlarını arttırmak adına mobil cihaz girişimi yapmak istemişti ve BlackBerry’ye satın alma teklifi götürmüştü. BlackBerry ise firmayı satmayacağını belirterek Mark Zuckerberg’i geri çevirmişti.

Bu olaydan 6 – 7 ay sonra Facebook uygulaması BB 9320 ler için desteksiz kalmaya başlamıştı, daha sonra da BB 10 cihazlar için destek günümüzde tamamen çekildi. Mark Zuckerberg aynı zamanda WhatsApp‘ın da sahibi olduğu için bu uygulamasını da BB mağazasından yavaş yavaş kaldırdı.

Eğer BlackBerry zamanında Mark Zuckerberg tarafından satın alınmış olsaydı eminim ki şu an önü çok açık olurdu. Düşünün, arkasında sosyal medya devi olacaktı…

Facebook şirketi zaten Google ile anlaşmalı çalıştığı için aynı zamanda Android uygulamaları da BlackBerry’de rahatlıkla çalışacak ve sürekli güncelleme alacaktı. Muhtemelen Mark Zuckerberg BlackBerry’nin orjinal OS 10 işletim sistemini değiştirmeyecek ve içerisindeki dahili Android Oynatıcı ile beraber geliştirmeye devam edecekti.

4.2/5 - (6 votes)

Bir Yorum Ekle