Wordpress

Veri Tabanındaki Kullanılmayan Tabloları Temizlemek

Bu bir Nasıl Yapılır? şeklinde detaylı anlatım yazısı değildir. Kendi bloglarımdan birinin veri tabanı temizliğini yaparken kullandığım yöntemlerden birini sizlerle de paylaşmak istedim.

Normalde eklentilere pek güvenmediğim için PhpMyAdmin üzerinden manuel temizlik yapıyorum ama çok kalabalık tablolara ait bloğum için hızlı çözüm ararken basit ama kullanışlı bir eklenti buldum.

WordPress alt yapılı sitenizdeki kullanılmayan veri tabanı tablolarını kolay ve teknik bilgi gerektirmeden silmek için Database Cleanup (Plugins Garbage Collector) eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra Scan butonuyla tarama yapmanız yeterlidir. Eklenti kısa bir süre içerisinde sitenizdeki kullanılmayan atık veri tabanı tablolarını tespit ederek size bir listesini gösterecek.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi tarama sonrası karşıma veri tabanı bilgileri çıktı. Kırmızı renkli olanlar kullanılmayan ve benim silmek istediğim tablolar vs. Yeşil olanlara ise dokunmuyoruz. Kırmızı renkli olanlar tek tek seçtim ve sayfanın en altındaki sil butonuyla sileceğim.

İsterseniz bu işlemi yapmadan önce sitenizin yedeğinide alabilirsiniz.

Reklam: Sitenizin tam yedeğini alarak güvende kalın.

Bunu değerlendir

Bir Yorum Ekle