Blog Dünyası Sosyal Medya ve Reklam

Twitter’da “bu bağlantı güvenli olmayabilir” uyarısı Çözümü

Uyarı: bu bağlantı güvenli olmayabilir

Twitter‘da bir haber veya makale sayfasının linkini tweet kutusuna yapıştırıp paylaştığınızda bu otomatik olarak tıklanabilir bir bağlantıya dönüşür ve tıklayan kişiler Twitter’dan ayrılarak doğrudan linkin kaynağı konuya gider.

Fakat son zamanlarda Twitter bir dizi güvenlik önlemleriyle birlikte daha temiz bir Twitter olmak adına bazı yeni uygulamaları devreye soktu. Bu uygulamaların amacı Twitter’da spam, sahte içerik ve dolandırıcılık gibi durumların önüne geçmekti.

Twitter’ın yeni güvenlik uygulamaları nedeniyle yeni açılan birçok Twitter hesabı ve yeni kaydedilen birçok Domain varsayılan olarak spam filtresine takılmaya başladı.

Web sitenizin linkini Twitter’da paylaştığınız zaman aşağıdaki gibi bir uyarı alabilirsiniz,

Uyarı: bu bağlantı güvenli olmayabilir

Ulaşmaya çalıştığın bağlantının, Twitter veya ortaklarımız tarafından potansiyel olarak zararlı veya Twitter Hizmet Şartları’nın ihlali ile ilişkili olduğu belirlendi. Bu bağlantı seni başlıca amacı aşağıdakiler olan bir siteye yönlendirebilir:

  • şifreni veya diğer kişisel bilgilerini çalmak
  • bilgisayarına kötü niyetli yazılım programları yüklemek
  • spam amacıyla kişisel bilgilerini toplamak
  • Twitter Hizmet Şartları’nın ihlali ile ilişkilidir
Spam olarak algılanan linklerin Twitter’da görünümü

Twitter’da “güvenli olmayabilir” sorunu nasıl giderilir?

Öncelikle bu sorunun sadece size özel olmadığını, yeni kaydedilen veya spam olarak bildirilen birçok domainin başına gelebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Diğer bir konu ise Twitter’da bir yapay zeka kullanılmaktadır. Bu yapay zeka web sitenizin linkindeki kelimeleri ve görselleri analiz ederek Twitter Hizmet Şartlarını ihlal edip etmediğini otomatik olarak algılayabiliyor.

Yukarıdaki gibi paylaşımlarınız engelleniyor veya güvenlik filtresine takılıyorsa kısaltma linkleri kullanabilirsiniz.

Twitter ekibi, uzun linkler yerine kendi kısaltma link sistemlerini veya alternatif bir link kısaltma (örneğin: bit.ly) servisini kullanmanızı öneriyor. Bu yöntemi kullanarak web sitenizin paylaşımlarını Twitter üzerinden yapabilirsiniz.

Twitter’da kendi web adresim (domain) ile paylaşım yapmak için ne yapmalıyım?

Yukarıdaki Twitter tarafından önerilen link kısaltma yöntemini beğenmeniz ve yine de kendi web adresiniz ile paylaşım yapmak istiyorsanız problemin çözümü için https://help.twitter.com/forms/spam adresine girerek “Twitter spam olduğunu düşündüğü için bir bağlantıyı Tweetleyemiyorum.” seçeneğini işaretleyin ve karşınıza gelen formu doldurarak gönderin.

Gönderdiğiniz forum Twitter ekipleri tarafından incelenerek linkinizin gerçekten spam olup olmadığı, güvenli olup olmadığı sonuçlandırılacak. Twitter’ın bu incelemesinin hemen gerçekleşmediğini de unutmamak gerekir.

Twitter inceleme işleminin kaç gün içinde tamamlanacağını form gönderimi sonrası size bildirecektir.

Bir Yorum Ekle