Google

Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın Hatası Çözümü

Google’da “Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın” hatası alanların sayısı her geçen gün artıyor.

Google Webmaster‘da alınan bu hatanın başlıca nedenlerinden biri, CSS dosyalarının yüklenememesinden kaynaklanıyor.

Eğer WordPress vb bir CMS kullanıyorsanız bu hatayı daha çok alabilirsiniz. Bunun nedeni ise kullanılan cache eklentilerinin CSS dosyalarını sıkıştırmasıdır.

Cache eklentileri site daha hızlı yüklensin diye temanın CSS dosyalarını birleştirir veya çeşitli şekillerde optimize eder, bu durum Google Testlerinde hata oluşturur.

Örneğin ben Litespeed Cache kullanıyorum, son zamanlarda Google Webmaster’da “Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın” hatasını almaya başladığım için ön bellek eklentisi ayarlarında küçük değişiklikler yaparak “CSS Minify” özelliğini devre dışı bıraktım. Yani temanın CSS dosyalarına dokunma dedim. Sonun böylece çözülmüş oldu.

Bu Yazıya Bir Yorum Ekleyin

5 Yorum

 • Selam,

  Bende böyle bir sorun yaşıyorum dediğini uyguladım. Bende litespeed cache kullanıyorum. Umarım sorun giderilir. size dönüş yaparım. Aşağıda belirttiğim 3 hatayıda alıyorum.

  Metin okunamayacak kadar küçük

  Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın

  İçerik, ekrandan geniş

  • Merhaba,

   Aynı sorun benim birden fazla sitemde vardı. Çoğunu hallettim ama birini LiteSpeed eklentisinin her ayarında denememe rağmen sonuç alamadım. Bu yüzden sadece bir sitem için LiteSpeed eklentisini kaldırıp başka bir cache eklentisi kurdum. Sorunu böyle giderdim.