Blog Dünyası Google

Siteye Sürekli AMP Üzerinden Ziyaretçi Gelmesi

İçerik yayını yapan web sitelerinin, blogların olmazsa olmazı AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), artık arama motorlarında bir öncelik haline geldi. Hatta artık Google arama sonucu dizinlerinde önceliği AMP destekli sayfalara vermeye başladı. Google’da AMP‘nin öncelik hakkı her geçen gün artmaya devam ediyor ve edecektir de.

AMP, kullanıcı dostu bir sayfa yapısına sahiptir. Bu sayfada normal temanızın gelişmişlik yapısı bulunmaz. Tema tüm stillerden ve fonksiyonlardan arındırılmış haldedir.

Sitenizin ziyaretçi trafiğini sık sık takip ediyor ve çoğunlukla ziyaretçilerin AMP destekli URL’lere geldiğini görüyorsanız aslında bu iyiye işarettir. İyiye işaret olmasının nedenlerinden biri de eğer AMP olmasaydı o makaleniz üst sıralarda yer alamayacak ve ziyaretçisi de olmayacak demektir. İçerikleriniz Google’da bulunabiliyor ve dizinlerde çıkıyor fakat AMP sürümü ile ziyaretçiye sunuluyor, bu yüzden istatistiklerde AMP sayfalarınıza ziyaretçi geldiğini görebilirsiniz.

Sürekli AMP sayfalara ziyaretçi gelmesi

Bazı durumlarda ise normal URL ve sayfanız yokmuş gibi sürekli AMP sayfalara ziyaretçi alabilirsiniz.

Sizin sayfanız .com/makale-ismi.html şeklindedir ama .com/makale-ismi.html/amp olarak veya .com/makale-ismi.html?amp olarak ziyaretçi karşılamış olabilirsiniz.

Bu durum bloğunuzda herhangi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Sadece Google’da ki arama sonuçlarında AMP sayfalarınıza öncelik verilmiş demektir. Unutmayın ki bu öncelik olmasaydı o ziyaretçileri almayacaktınız, dolayısıyla istatistik raporlarınızda da AMP sayfalara ziyaretçi aldığınızı göremeyecektiniz.

Özellikle WordPress yazılımı kullanıyorsanız belli aralıklarla AMP yapınızı kontrol etmelisiniz. AMP özelliği bazı durumlarda zaman zaman devre dışı kalabiliyor. AMP URL yapısında yapılan hatalar veya uzun süreli duraksamalar Google’da ki tüm AMP dizinine olumsuz etki edecektir ve “bulunmadı” olarak etiketlenip dizinden çıkartılacaktır makaleleriniz.

Belli aralıklarla, örneğin birkaç haftaya bir herhangi bir yazınızı açarak AMP testi yapmanızda fayda olabilir.

AMP testi nasıl yapılır?

Çok basit ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmez. AMP TEST sayfasına giriş yapın, kutucuğa bir makalenizin linkini yapıştırın ve sonuna /amp ekini ekleyerek testi başlatın. Aşağıdaki örnek gibi;

  • ohantekten.com/adsense-rehberi-terimlerin-anlami-nedir.html/amp
Google AMP test sayfası

4.7/5 - (3 votes)

Bir Yorum Ekle