Google

Sitenin ziyaretçi sayısı çok ama reklamlara tıklama yok

Bloğunuzda ziyaretçi sayısının çok fazla olduğunu ama Adsense reklamlarına tıklayanın olmadığını raporlardan görüyorsanız bunun iki önemli nedeni aşağıda bahsettiğim gibidir.

Birincisi, blog sitenizdeki reklam alanları uygun değildir. Reklamların sidebar kısmında değilde, yazı içerisinde olduğundan emin olun. Örneğin en iyi reklam yerleştirme yerlerinden birisi yazı başlığının ve kapak resminin hemen altında olan reklamlardır.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi reklam en iyi kazanç sağlayacak yerdedir. Kapak resmi olmazsa bu kez reklam başlığın hemen altında görüntülenir. Aynı zamanda yazının içerisinde de aynı reklam birimlerinden olmalı. Örneğin her 7-8 satır sonrası bir reklam görünebilir.

En uygun reklam birimlerini öğrenmek için “Adsense Reklamlarından Daha Fazla Kazanmak İçin” konulu yazıya göz atabilirsiniz.

İkincisi, çok fazla ziyaret alıyor ve reklamlara tıklama yoksa o zaman konularınız resim ağırlıklıdır. Resim ağırlıklı olan bir yazıda ziyaretçi fazla zaman geçirmez. Resimlere bakar ve çıkar. Bunu raporlarınızda ki hemen çıkma oranlarından da anlayabilirsiniz. Örneğin şu şekilde ki bir yazıda ziyaretçilerden reklamlara tıklama almanız çok zordur.

Konunu gereği yazının resim ağırlıklı olması gerekiyor olabilir. O halde o konudan fazla bir Adsense kazancı beklememeniz gerekir. Veya mümkünse resimlerin aralarına yazılar ekleyerek konuyu desteklemeye çalışın.

Aşağıdaki Adsense raporunda sayfa görüntülemesinin 600, reklamlara tıklamanın da 20 olduğunu görüyorsunuz. 20 tıklama ortalama 8 lira gibi bir kazanç getirmiş.

4.5/5 - (4 votes)

Bir Yorum Ekle