SEO

Seo İçin Siteniz Mobil Uyumlu Olmalıdır

Artık internet siteniz doğuştan mobil uyumlu olmalı. İlk kurulum yaparken kesinlikle mobil uyumlu olarak dizayn edilmelidir. Yinede Yoast Seo Başlangıç Düzeyinde konuların eklemesini yaptığım için bu başlığı da açmam gerekti.

Eğer bu yazıyı dizisini okuyor ve halen siteniz mobil uyumlu değilse lütfen yazıyı kapatarak siteniz mobil uyumlu hale getiriniz. Daha sonra buradan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Mobil uyumlu web sitesini avantajları nelerdir?

 1. İnternet ziyaretlerinin %70’den fazlasını mobil ziyaretler oluşturuyor. Bu da mobil uyumlu bir site ile daha fazla ziyaretçi alacağınız anlamına geliyor.
 2. Google gibi arama motorları, mobil cihazlardan yapılan arama sonuçlarından ilk olarak mobil desteği olan bir sitenin sonuçlarını ziyaretçi karşısına çıkartır.
 3. Siteniz anlaşılır ve net olur.
 4. Siteniz hızlı olur, ziyaretçinin cihazına hemen yüklenir.
 5. Yazılar okumak için yeterli boyutta olur ve ziyaretçi akıllı telefonundan yazıyı büyütmek için uğraşmaz. Aynı zamanda resimler içinde geçerlidir bu.

Yukarıdaki maddeler çoğaltılabilir fakat artık günümüzde mobil uyumlu site kullanmak zorunda olduğunuz için pek duymuyorum maddelere devam etmeye.

Mobil SEO neden önemlidir?

Mobil SEO, mobil sitenizin içeriğinizin mümkün olan en iyi sunumunu bir mobil cihaz kullanıcısına sunmasını sağlar. Dünyamız gittikçe mobil odaklı olduğundan, sitenizin mobil uyumlu olması zorunlu hale geldi. Siteniz mobil kullanıcılar için uygun değilse, arama motorlarında iyi bir sıralamayı kaçırıp gelirinizi kaçıracaksınız. Bu nedenle, sitenizin mobil sürümünü mümkün olduğunca iyi hale getirmek için her şeyi yapmalısınız. Aslında, mükemmel olmalı!

Kasım 2016’dan bu yana , Google, sıralamasını belirlemek için sitenin mobil sürümünü kullanıyor. Siteniz gezilmeye uygun değilse veya mobil sitenizde daha az içerik varsa, iyi bir sıralama elde etmek için çok çaba harcamanız gerekecek. Henüz sitenizin yeterli bir mobil sürümüne sahip değilseniz, en iyi şekilde uyarlamayı tercih edin, tercihen duyarlı bir tasarım olarak. Google’ın, size ulaşmanız için harika bir başlangıç kılavuzu var.

Mobil web sitenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Mobil SEO’nuzu geliştirmek için birkaç şeye odaklanmanız gerekir:

 • Sitenizin duyarlı olduğundan emin olun
 • Site hızınızı geliştirin
 • JavaScript, HTML ve CSS kodunu engelleme
 • Geçiş reklamlarını veya pop-up’ları kullanmayın
 • Çok fazla yönlendirme kullanmayın
 • Doğru görünümü seçin
 • Mobil uyumluluğunu doğrulayın
 • Google’a siteniz hakkında bilgi verin

Duyarlı tasarım

Sitenizi mobil kullanıcılar için kullanmanın çeşitli yolları vardır. En önemlisi duyarlı tasarımdır. Duyarlı bir tasarıma sahip siteniz, tek bir URL üzerinde yaşıyor ve Google’ın bunu anlamasını ve dizine eklemesini kolaylaştırıyor.

WordPress kullanıyorsanız, temanızın zaten duyarlı olduğu ve tüm ekranlara uyum sağlayabileceği ihtimallerdir. 

%100 mobil uyumlu blog ve kurumsal web sitelerine 48 saat içerisinde buradan sahip olabilirsiniz.

Site hızınızı geliştirin

Sitenizin mobil SEO’sunu geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, sitenin yükleme hızını artırmaktır . Zaman ve tekrar tekrar yapılan çalışmalar, insanların yavaşça yüklenen, genellikle bir daha geri dönmeyen siteleri terk ettiklerini gösteriyor. Hız, yıllarca bir sıralama faktörü olmuştur ve Google bu yaygın sorunu çözmeye odaklanmaktadır.

Hız konusu önemli olduğu için Google AMP TEKNOLOJİSİNİ geliştirmiştir. Web sitelerinin AMP yönergesine göre yeniden dizayn edilmesi sitelere %100 hız kazandırmıştır. Sizde sitenize AMP desteği ekleyerek hızınıza hız katabilirsiniz. WordPress kullanıcıları bu işlemi başkalarına yaptırmak isterse WeblogStudyo‘dan güvenle destek alabilirler.

Site hızını geliştirmenin önemli bir yolu da resimleri optimize etmekten geçer. Örneğin sitenize 1000px üzeri görseller yüklemeyin! Siz 2500px lik bir görsel yüklesenizde bunun ziyaretçilerinize bir artısı olmayacaktır. Tam aksine geç yüklemeden dolayı eksisi olacaktır. Resimleri olabildiğince optimize edin ve mümkün olduğunda jpeg formatı kullanın.

Site hızını geliştirmenin önemli bir yolu da temanın kullandığı kodları küçültmekten geçer. Örneğin kullandığınız temada bulunan ekstra özellikler sunucuya fazla yük bindirecektir. Bunlar ziyaretçi sayacı olabilir, çeşitli süslü görseller fonksiyonlar olabilir…

Siteniz için mutlaka bir önbellek eklentisi kullanmanız gerekmektedir. WordPress kullanıcıları bu durumu iyi bilir, WP Super Cache eklentisi olmadan yola çıkmazlar genellikle. Eğer halen kullanmıyorsanız bu yazıdan sonra birkaç küçük araştırma daha yapıp kullanmaya başlayacaksınız.

Sitenizde birden fazla yönlendirme kullanmayın! Mümkünse hiç yönlendirme kullanmayın, direkt doğrudan bağlantıları tercih edin. Cümleyi başlattık ama yönlendirme de nedir? diyecek olursanız, bir makaleyi sildiğinizi düşünün ama o makale linki halen Google’da kayıtlı olduğu için ziyaretçiler tıklayacak ve makale silindiği için o içeriğe ulaşamayacak. Sizde bunun farkından olacağınız için o linke bir yönlendirme uygulayarak başka bir makaleye bağlantı vereceksiniz. Bu aslında ziyaretçileriniz için hamle! En azından onları eli boş göndermiyorsunuz. Ama yönlendirme sayılarını abartırsanız sitenizde inanılmaz bir yavaşlamaya neden de olacaksınız demektir.

Okunabilirliği geliştirin

Mobil sitenizin ne derece iyi okunabilir olduğunu inceleyin. Yazı fontlarınızın insanları yormayacak şekilde çalışıp çalışmadığını zaman zaman farklı cihazlardan inceleyin ve gerekli geliştirmeleri yapın. Örneğin mobil cihazlarda bir yazının gereğinden fazla küçük olması önerilmez. Bu durum ziyaretçinin siteyi terk etmesine neden olacaktır.

Mobil versiyonda dokunmaların iyi ayarlanması gerekir

Mobil cihazlar bildiğiniz gibi dokunma sürükleme yöntemleriyle çalışır. (Evet bunu bildiğinizi biliyorum 🙂 ) Dokunmaları bilgisayarlarda olduğu gibi fare tıklaması ile değil parmaklarımızla yaparız. Fare ok işareti küçüktür ve tüm bağlantılara nokta atışı olarak tıklayabilir ama herkesin parmağının inceliği kalınlığı bir olmayacağı için mobilde dokunmalar nokta atışı olmayabilir! İşte bu sorunu çözmek için mobil tasarımda birbirinden uzak ve büyük dokunma alanları oluşturmamız gerekir. En azından yan yana veya alt alta olan bağlantılar biraz bir birinden uzak olsun…

Mobil kullanıcıların içeriğe kolayca erişebilmesini sağlayın

Amacımız da aslında zaten budur değil mi? Amacımıza uygulamaya geçirmek ve devam ettirmek için mobil sitelerimizde pop-up ve sayfa geçiş efektlerini kullanmamız gerekir. Bu tam olarak mobil versiyona hakarettir!

Hatta Google 23 Ağustos 2016 günü yayımladığı bir yazı ile bu tarz uygulamaları kullananları cezalandıracağı duyurmuştur (bkz: duyuru)

Şunu hiçbir zaman unutmayın; Google arama sonuçlarından sitenize gelen ziyaretçiler sizin sitenizin ne kadar havalı, efektli olduğuna bakmak için değil, ihtiyacı olan içeriği, veriyi sizin sitenizde bulduğu ve ondan faydalanmak istediği için geliyor.

Web sayfanız mobil uyumlu mu?

Bunu öğrenmenin çok kolay bir yolu var. Google bu sorunun cevabını merak edenler için Mobil Uyumluluk Sorgulama hizmeti sunuyor. Buraya tıklayarak sayfanız mobil uyumlu mu kontrol edebilir, varsa hatalar görebilirsiniz.

Başlangıç düzeyindeki SEO makalelerini sırasıyla okumak için şu listeyi açabilirsiniz: SEO Başlangıç Düzeyi Makale Dizisi

Adwin Toonen – Orhan Tekten’in desteği ile…

Bir Yorum Ekle