Google

Sayfanız mobil uyumlu değil sorunu çözüldü

Google webmaster hesabına sitemiz ekli ve aynı tarayıcıda Gmail hesabımız açıkken Google’da kendi sitemizdeki bir yazıyı arattığımız zaman bazen karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi “Sayfanız mobil uyumlu değil.” uyarısı çıkıyor.

Sayfanız mobil uyumlu değil.

Bu sorunu gidermek için ilk olarak sitemizin robots.txt dosyasında düzenlemeler yapmaya gidiyorduk. Çünkü bazı js dosyalarını robots.txt ile Google’dan gizliyorduk.

Bugün yine Google’da yukarıda görünen kendi yazımı aradım ve karşıma resimdeki gibi “Sayfanız mobil uyumlu değil.” olarak çıktı. Daha önce robots.txt de güncelleme de yaptığım için bu kez sorunun ondan kaynaklanmadığını fark ettim.

Mobil uyumlu değil yazımın içeriğini incelediğimde yazı içerisinde bulunan bazı grafik dosyalarından kaynaklandığını gördüm. Bu grafik dosyalarının içerikleri çok sık olduğu için mobil cihazlarda dokunabilirlik oranı zor veya karışık, okunamayan içerik olarak algılanıyor. Bu yüzden sadece bu yazıya özel Sayfanız mobil uyumlu değil uyarısı alıyorum.

Şu an ki son inceleme durumuna göre bu şekilde düşünüyorum 🙂 ve bu yüzden artık bu sorunu çok önemsemiyorum. (Google araçları ile herhangi bir yazıda hangi dosyaların engellendiğini de görmeniz mümkün.)

2.5/5 - (2 votes)

Bir Yorum Ekle