Wordpress

Rich Snippets Google Aramalarında Resim Görünmüyor

Rich-Snippets-Kullanan-Sitelere-Google-Filtre-Engeli (1)

Rich Snippets Kullanan Sitelere Google Filtre Engeli

Rich Snippets, yani Google’ın makalenizi tanıyabilmesi ve Google arama sonuçlarında daha zengin olarak gösterilmesini sağlayan yöntem hakkında.

Google’da “çörek otu yağı malzemeleri” diye aradığımız zaman çıkan sitelerden birinde diğerlerinden farklı olarak sarı yıldızların olduğunu görüyoruz aşağıdaki resimde. İşte bu yazının diğerlerinden ayrılarak dikkat çekmesini sağlayan yöntem Rich Snippets kullanımıdır.

Rich-Snippets-Kullanan-Sitelere-Google-Filtre-Engeli

Aşağıdaki bir başka arama sonucu ekran alıntısında da yukarıdakinden farklı olarak yazının yanında bir de konunun kapak resmini görüyoruz. Yine bu da Rich Snippets (zengin kartlar) kullanımının sonucunda ortaya çıkıyor.

Rich-Snippets-yemek-tarifi-resmi

Son zamanlarda zengin kartları hemen hemen blog sitelerinin bir çoğu kullanıyor. Özellikle yemek tarifi vb konulara sahip blog siteleri ikinci örnekteki gibi resimli yöntemi kullanıyor, kullanmak istiyor. WordPress ve blogger alt yapısı kullanan bloglar Rich Snippets özelliğini daha kolay kullanabilecekleri için şanslılar. En azından diğer alt yapılara göre daha çabuk ve masrafsız uygulayabilecekler.

Fakat Google’ın son güncellemesiyle artık sitesine Rich Snippets uygulayan herkes arama sonuçlarında konu resmini gösteremeyecek. Siz her ne kadar bu özelliği doğru yapılandırmış olsanız da maalesef arama sonuçlarında konu resmini gösteremeyeceksiniz.

Gösterilemeyecek olmasının nedeni de artık buna Google’ın karar veriyor olması. Yani Google belli başlı sitelerin zengin kartlarını arama sonuçlarında gösterecek. Bunlarda en fazla hite sahip, yazıda seo kurallarını en iyi uygulayan siteler olacak. Seo kurallarını en iyi uygulayanlar olmasa da, Google’da referansı olan sitelerin zengin kartları görünebilecek.

Kısacası tüm sitelerin Rich Snippets kullanmaya başlaması Google’ın bu konuda bir filtre geliştirmesine neden oldu. Google’ın bu kararı da yerinde bir karar. Tüm arama sonuçlarında resimlerin de görünmesi Google sonuç arayüzünün çok kalabalık ve karmaşık olmasını sağlayacaktır. Dikkate ettiğinizde genellikle ilk sayfadaki arama sonuçlarında zengin kartların daha yoğun gösterildiğini görüyorsunuz. Diğer sayfalarda bu kartlar pek aktif değil.

Şunu da unutmamak gerekir: Sitenizdeki en iyi içeriğe sahip, diğer sitelerden referansı bulunan ve en çok kullanıcı oyu olan yazınız arama sonuçlarında resimli olarak da görünebilir, diğer yazılarınız da görünmediği halde. Tabii ki Rich Snippets özelliğini o yazı için kullandıysanız.


Sizinde profesyonel bir blog sitesine ihtiyacınız varsa Weblog Stüdyo‘nun sağladığı lisanslı blog sitesi paketlerini kullanabilirsiniz.

3.5/5 - (17 votes)

Bir Yorum Ekle