Sosyal Medya ve Reklam

Pinterest’ten nasıl para kazanılır?

Pinterest Türkiye’de pek yaygın kullanılan bir sosyal mecra olamadı maalesef. En azından Facebook, Twitter gibi popüler olamadı. Türk kullanıcı sayısı çok az olduğu için öncelikle Pinterest nedir? gibi kısa bir özet geçmem daha uygun olabilir.

Pinterest 2010 yılında kullanıma açılan bir Sosyal Medya ağıdır. Facebook gibi düşünebilirsiniz ama esasında daha farklı bir formatla çalışır.

Pinterest, her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal platformdur.

Pinterest’te istediğiniz isimlerde panolar oluşturur ve içerisine ilgilendiğiniz görselleri iğnelersiniz (eklersiniz), bu görseller aynı zamanda kaynak sitenin linkini barındırır. Yani Pinterest’te ki bir görsele tıkladığınız zaman o görselin kaynağı olan siteye gidersiniz. Bu cümleden de anlayabileceğimiz gibi Pinterest web sitelerimiz için iyi bir trafik aracı olabilir.

Pinterest’te ilgi çekici panolar oluşturup görseller paylaşarak belli bir takipçi kitlesi yapmanız aynı zamanda kişisel web siteniz içinde trafik kaynağı oluşturmanızı sağlayacaktır. Pinterest’te ki takipçiler direkt panonuzdaki görsellerle ilgilenen kişiler olacağı için Pin’e tıklayıp web sitenize geçtiği zaman sitenizdeki Adsense reklamında direkt kendi ilgi alanıyla ilgili reklamlar görecek ve tıklama oranı artacaktır.

Pinterest trafiklerini reklam geliri için kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda e-ticaret yapmak içinde kullanabilirsiniz. Örneğin Pinterest’e yüklediğiniz bir parfümü satın almak isteyen kili görsele tıkladığı zaman direkt sitenizdeki o ürüne gidecektir.

Benim çok eskiden Renklim Blog isimli açtığım bir Pinterest sayfam var. Adresi de pinterest.com/renklimblog

Pinterest sayfamdaki görseller aylık 940 bin kez görüntüleniyormuş. renklim.com isimli blog sitesinin büyük bir ziyaretçi trafiğini Pinterest’ten karşılıyorum.

Pinterest’ten doğrudan para kazanmak gibi bir durum yoktur. Sadece web sitelerinize ziyaretçi çekerek trafiğinizi arttırabilirsiniz. Bu da daha fazla reklam geliri anlamına gelmektedir.

Pinterest’i kullanmak oldukça kolaydır. Üye olduktan sonra görseller Pin’lemeniz yeterli olacaktır. Diğer kullanıcıları izleyerek ne gibi paylaşımlar yaptıklarını görebilir ve daha verimli panolar oluşturabilirsiniz.

4.6/5 - (13 votes)

Yorum

  • merhaba yazınız için teşekkürler ben de ek olarak bir öneride bulunayım. sayfalarımı p********.com ile yönetiyorum 3-4 k arası ziyaretçi alıyorum gayet güzel bir sistem

Bir Yorum Ekle