ERÜ

Pınarbaşı Meslek Yüksekokulu Nasıl?

Pınarbaşı MYO sosyal medya topluluk sayfasını Instagram’da takip etmek için: @pinarbasimyo.kayu öğrencilere özel: @pinarbasimyoblog
Yeni bir haber mi var? Hemen ekleyin

Okulun tam ismi “Kayseri Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu”dur. Daha önce Erciyes Üniversitesine bağlıydı. Erciyesin bölünmesi ve Kayseri Üniversitesinin (KAYÜ) oluşmasıyla KAYÜ’ye bağlandı.

Pınarbaşı Meslek Yüksek Okulu hakkında bilgileri diğer illerden gelecek olan öğrenciler için bu sayfada zaman zaman paylaşmaya devam edeceğim…

Eğer Kayseri Pınarbaşı Meslek Yüksekokulu ile ilgili merak ettikleriniz olursa yorum bırakabilirsiniz. Sizin için yerinde inceleyip cevaplayabilirim 🙂

Bu yazıda nelere yer vereceğim?

 • Okulun bulunduğu ve Kayseri’nin ilçesi olan Pınarbaşı’ya
 • Okulun yerine ve fotoğraflarına
 • KYK yurduna ve Yurdun genel durumuna
 • Okul ve yurdun yemekhane kantin ve sosyal tesislerine
 • …ve karşılaştığım diğer durumlara.

Yaklaşık 2 yıldır Pınarbaşı’dayım. İlçeyi, insanlarını, okulu ve yurdu yeterince tanıma fırsatı buldum. Sormak istediğiniz sorular olursa yorum kısmından herkese açık olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız mutlaka objektif bir şekilde değerlendirilerek cevap verilecektir. Belirtmeniz durumunda bazı cevaplar sadece size özel olarak gönderilecektir ve başkaları tarafından görülemeyecektir.

1-) Okulun bulunduğu ve Kayseri’nin ilçesi olan Pınarbaşı

Pınarbaşı, Kayseri’nin ilçelerinden biridir. Erciyes Üniversitesi Merkez Kampüse 90 km uzaklıktadır. Aynı zamanda Kayseri Merkezede 100 km civarıdır.

2017 Yılında faaliyete geçen Suna Yalçın MYO’da; PazarlamaMuhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri bulunuyor. Muhasebe bölümünün kontenjanı dolu sayılır, Bankacılık bölümü ise 2019’da öğrenci almaya başlayacak. Son karar ile birlikte okulun Kayseri Üniversitesi’ne aktarıldığını da eklemiş olayım.

Pınarbaşı, girişte küçük bir çarşı/merkez alanı bulunuyor. Burası oldukça kalabalıktır. Alışverişe dair ihtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Çarşı esnafının fiyatları pahalıdır, başka yerde 3 ise Pınarbaşı esnafında 5’tir. Bu yüzden kurumsal marketler (BİM vs) daha fazla ilgi görüyor. Eğlence mekanları olmadığı için öğrencilerin para harcayacağı bir yer de değildir. Diğer kalan ihtiyaçlarınız için ise BİM, A101 ve ŞOK gibi marketleri kullanabilirsiniz.

Tabii ki her ilçede olduğu gibi burada da döner, çorba, adana, tavuk şiş bulacağınız yerler var. Bunlardan bahsetme gereği duymuyorum standart şeyler olduğu için. 🙂 Fiyatları nasıl derseniz, standart. Yani bir dönerin kaç lira olmasını bekliyorsanız o fiyatta, hemen hemen Türkiye genelinde bu tarz yiyeceklerin fiyatı aşağı yukarı aynıdır. Çiğ köfte severler içinde popüler markaların şubeleri bulunuyor.

Pasta ve tatlı çeşitleri alacağınız Pastanelerde mevcut burada. Bu pasteneler size aynı zamanda mekanda arkadaşlarınızla oturma imkanı da sunuyor.

İlçe küçük sayılır, hemen hemen her esnafı tanıyorsunuz zamanla. Düşünün, BİM’e gidiyorum ve kasiyer hemen bir sohbet başlatıyor, bir sonraki gidişimizde sohbeti kaldığımız yerden devam ettirebiliyor. 😀

Ekonomik durumu zayıf olanlar içinde en ideal yerlerden biridir. Sigara içmediğinizi varsayarsak 200 lira gibi bir ücretle 1 ayı rahatlıkla çıkartabilirsiniz. (Keyfi harcamalarınızda)

Merkezin dışında kalan yerler ise tahmin edebileceğiniz gibi köylerdir. Bu yüzden tüm gezinti ihtiyacınızı Pınarbaşı’nın merkezinde karşılayacaksınız. Herhangi bir araca gerek yok, gideceğiniz her yer yürüme mesafesindedir. 🙂

Dağ taş, arazi, göl vs gibi yerleri gezmekten hoşlanan biriyseniz, Pınarbaşı bu anlamda sizi tatmin edecektir (bir süre). Geniş bir doğaya sahiptir, fotoğraf makinenizi veya mangalınızı alarak trafik ve insan sesinden uzaklara açılabilirsiniz…

Merkez Üniversite için olan yazılarımızda en çok sorulanlardan biri Part time çalışma imkanlarının olduğu yerler, oluyor. Ama burası için bu soruyu sormanıza gerek yok, çünkü Part Time iş imkanı sunacak bir ilçe değil.

İlçenin çoğunluğunun desteklediği parti ise MHP’dir… 2019’dan itibaren ise büyük bir çoğunluk İyi Parti olarak kendini göstermiştir. Hatırı sayılır miktarda AK Partide vardır.

Yöresel bir yemeği veya meşhur bir şeyi var mı henüz bilmiyorum. Bence yok 🙂

Hava durumu ile ilgili not düşmek gerekirse; hava sıcaklığı ve soğukluğu Kayseri ile aynı sayılır. Hava şartlarında Kayseri’den ayrılan yanı rüzgarın fazla olmasıdır. Anlamsız bir rüzgar akışına sahip 🙂 hiç bitmeyecekmiş gibi… Eğer soğuğa alışkın biri değilseniz zaman zaman canınızı sıkabilir bu durum. Kışın sıkı giyinin 🙂

İlçede görmek isteyeceğiniz bir Türklük Anıtı bulunuyor. Fotoğrafları aşağıda.

 • İlçede Göz isminde bir şelale bulunuyor Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.
 • İlçenin çeşitli yerlerinde göller, barajlar bulunuyor Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.
 • İlçenin girişinden çarşısına kadar olan yer, Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.

6 Maddeden biri olan ilçe hakkında bilgiler kısmını daha sonra devam etmek üzere şu anlık bitiriyorum…


2-) Okulun yeri ve fotoğrafları hakkında

Pınarbaşı MYO konum olarak ilçenin en yüksek yerlerinden birinde. Rüzgarlı ve serin olmasının nedenlerinden biri de bu. Çarşıya gitmek için ortalama 1 KM yolu yürümeniz gerekiyor.

3-) Pınarbaşı KYK – Yurt hakkında bilgiler

Pınarbaşı ilçesinde GSB’ye ait 5 yıldızlık otel konforunda bir yurt bulunuyor. Pınarbaşı KYK ile şurada çok geniş bir yazı paylaştım: ohantekten.com/kyk

4-) Pınarbaşı MYO hocaları hakkında

2017-2018 ve 2019 için olan öğretim görevlileri hakkında bilgilere ve öğrenciler tarafından yapılan yorumlara buradan ulaşabilirsiniz: ohantekten.com/tag

Bu okul Kampüs Blog'da

Eğer sende öğrenciysen @PinarbasiMyoBlog adresine katıl. Sadece öğrencilerin takip edebileceği ve okul ve çevresiyle ilgili paylaşımlar yapan bir sayfa. (Not, bu sayfa öğrencilere anketler yönlendirir, reklam gösterir ve veriler toplanarak Kampüs Blog veya çeşitli istatistik projelerinde kullanılır.)

Kampüs Blog Türkiye’deki tüm Üniversiteler için bir Sosyal Medya sayfası oluşturarak sadece o okulun öğrencilerini sayfaya teyitli olarak alır, tüm Sosyal Medya adresleri ise merkezi bir uygulamadan yönetilir. Tüm öğrencilerle kusursuz bir iletişim sağlar, aynı zamanda seçilen okulun topluluk sayfasındaki tüm kişilerle de doğrudan iletişim sağlar. Sadece Üniversite öğrencilerini hedefleyerek seçilen hedef kitleye etkili reklam gösterimi gerçekleştirir.

3.9/5 - (87 votes)

Yorum

 • yeni Kazandım hiç gidip bakmadım Kayseri’den gidiş dönüş yapcam nasıl bir yer aceba çok merak ediyorum

  • Çok az kaldı, bekleyin… Her şey yoluna girecek 🙂

   Yurtsuz kalmayacaksınız, KYK kayıt sisteminin kapalı olması önemli değil, okul açıldığı zaman ilçeye özel tekrar kayıt sistemi açılabiliyor. Örneğin bizim ilk yılımızda bu şekilde olmuştu.

   E-Devlette kayıt zamanı Pınarbaşı KYK görünmediği için kayıt yapmamıştık, kayıtsız olarak okula başladık ve aynı gün bizi yurda aldılar resmi olarak, daha sonra sistemden kayıt yapmıştık. Muhtemelen yine aynısı olacaktır, merak etmeyin.

 • Geçenlerde babam annem ve kardeşim ile gezmeye gittik ilçeyi. Okula da gittik okul ile yurt arası çok yakın yürüyerek iki üç dakika. Yazıda anlatıldığı gibi ilçede tepede biraz. Manzarası çok güzel ben beğendim çokta serin. İlçenin içi küçük çarşı kısmı filan büyük değil. Yazıdaki uçakta ilçeye girer girmez sağ kısımda yeşillik bir yerin içinde.

  4
  1
 • Gerek Pınarbaşı gerek Pınarbaşı MYO olsun çok havadar ve vakit geçirmeye uygun bir yerdir. Tercih eden öğrenciler birçok açıdan pişman olmaz… Okulun ve yurdun imkanları çok iyi. Yurt yemeğini sabah ve akşam olmak üzere devlet karşılıyor. Yine aynı şekilde öğle yemeğinin büyük bir kısmı Üniversite tarafından karşılanıyor ve öğrenciler sadece 2-3 lirasını ödüyor.

  Şu anki hocalar okulun açıldığı günden beri olan ilk hocalarıdır. Hepsiyle iyi anlaşacaksınız muhtemelen 🙂

  11
  4
 • Sakin sakin okumak için en iyi yer arkadaşlar. Düşünmeden gelin. Haftanın 3-4 günü ders olur. Bazı günler öğleden önce bazı günler öğleden sonra. Rahat edersiniz.

 • Öğrencilerin masrafsızca okuyabileceği ilçemize bekleriz sevgili öğrencileri. İlçemizde aradığınız her şeyi bulma imkanı vardır.

  5
  1
 • Otel gibi bir yurdu var. Okulun arka manzarası doğa harikası. Çarşı çok yakın ve gezecek tozacak çok yeri olan yerde okul.

  8
  1
 • Selam. Bankacılık bölümü Pınarbaşı MYO ya taşınacak deniliyor. Bu ne kadar doğru acaba bilgisi olan var mı? Ona göre tercih yapacağım.

  3
  3
 • Başlık atmışınız ama yazıyı boş bırakmışınız lütfen içeriği biraz zenginleştiriniz. tşk.

  11
  12
 • Selam okul sitesinde adres şehir merkezinin çok dışında görünüyor haritada ama erciyes üniversitesi içinde yazıyor bilgilerde. Erciyes üniversitesine ne kadar uzak bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

  22
  8
 • Yurdumuzda internet yok ERUZEM derslerini takip edemiyoruz. Şuan maduruz umarim biran önce çözülmesini umuyoruz.

  23
  6

Bir Yorum Ekle