Güvenlik

Paypal kullanıcılarının dikkatine! Bu tuzağa düşmeyin.

PayPal’ın çok fazla insan tarafından kullanılması, internet dolandırıcılarını da harekete geçerdi.

paypal_infoOnline ödemelerin güvenilir lideri PayPal, alıcılara ve işletmelere online para gönderme ve alma imkanını sunuyor. PayPal’ın 190 ülke ve bölgede 100 milyon üye hesabı vardır. Hem eBay’de hem de eBay dışında her yerdeki satıcılar tarafından kabul edilmektedir.

PayPal’ın bu kadar çok insan tarafından kullanılması, internet dolandırıcılarını da harekete geçirmiş görünüyor.

İnternet dolandırıcıları PayPal ile bağlantılı olan elektronik posta adresinize bir mail göndererek, PayPal hesabınızda bazı bilgilerin hatalı olduğunu ve o bilgileri güncellemeniz gerektiğini söyleyerek PayPal hesabınıza giriş yapmanızı istiyor. Mail de bulunan linke/butona tıkladığınızda dolandırıcılar tarafından hazırlanmış, birebir PayPal tasarımına benzeyen bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz.

Bu sayfa da PayPal giriş bilgilerinizi girip (mail ve şifre) devam et butonuna tıkladığınız zaman, PayPal giriş bilgileriniz artık dolandırıcıların ellerine çoktan geçmiş oluyor.

Unutmayınız ki; PayPal veya herhangi bir banka kesinlikle sizden mail, sms veya telefon aracılığıyla bilgilerinizi düzenlemeniz için bir linke, adrese tıklamanızı istemez. Bu tarz bilgiler her zaman dolandırıcılar tarafından istenir. 

İnternet dolandırıcılarının göndermiş olduğu maili aşağıda paylaşıyorum.

Yukarıda paylaştığım, göndermiş oldukları “Kimlik Teyidi” konulu mailin  içeriğinde ise kısaca; “Sevgili PayPal kullanıcısı, hesabınızdaki bazı bilgiler eksik veya hatalı görünüyor. PayPay özelliklerinin tamamından yararlanmak için bilgilerinizi hemen güncelleyin. Eğer 2 Gün içerisinde bilgilerinizi güncellemezseniz PayPal hesabınız askıya alınacaktır.” Şeklindedir.

Mail de söz edilen butona tıkladığınızda ise aşağıdaki resimde gösterilen ait sayfaya gitmektedir. Sayfa PayPal’a benzetildiği için dikkat etmeniz gerekmektedir.

sahte paypal sayfasına dikkat

PayPal hesabınıza her girişte mutlaka adres satırında https://www.paypal.com olduğuna emin olunuz.

Bunu değerlendir

Bir Yorum Ekle