Blog Dünyası Kazanmaya Başla

Para kazanmaya uygun blog sitesi nasıl olmalı?

Açmış olduğunuz blog sitesi ne olursa olsun reklamlardan para kazanmaya uygun olmalı. Bloğu açma amacınız para kazanmak olmayabilir belki. Belki de konseptiniz gereği reklam eklemeyeceksiniz. Yine de para kazanmaya uygun olmalı.

Reklam eklemeyeceksem uygun olmasının ne önemi var dediğinizi duyar gibiyim.

Çünkü reklam desteklenecek kalitede olan bir blog yeterince tasarım şartlarına uygundur. Örneğin sade bir tasarım sunuyordur, karmaşık değildir, renk orantısızlığı yoktur, hızlıdır, kullanıcı dostudur, kolay bir navigasyona sahiptir, yazılar yeterince okunabilir ve mobil uyumludur.

Reklam başvurusunda bulunduğunuzda sitenizi onaylayacak olan kişinin Google olduğunu unutmayın. Google onayından tasarımsal yönünüzle geçmeniz, bloğunuzun yeterince iyi olduğuna işarettir. Tabii bazı durumlar var onay alınamayan, içerik yetersizliği gibi. Ama konumuzun bununla alakası yok, biz tasarım yönünden bakıyoruz konuya şu an.

Reklamlardan gelir elde edebilecek düzeydeki bloğun nasıl olacağını basitçe özetlemiş kadar oldum ama şimdi bir de açıklamalı kesitlerle zenginleştirelim konuyu.

  • Mutlaka bir alan adınız olsun. Bloğunuzu siteismi.blogger.com siteismi.wordpess.com gibi yerlerde barındırmayın. Kendi alan adınızla kullanın, www.orhantekten.com gibi.
  • Blog alt yapınız sürekli güncel olsun ve en önemlisi güncelleme desteği alan bir Premium tema kullanın. Tema bloğun en önemli temel araçlarından biridir ve mutlaka desteklenmeli, sürekli güncel olmalı.
  • Basit, sade, temiz ve kolay bir blog teması seçin. Örneğin bu tarz bir tema bireysel kullanım için harika bir tercihtir: demo.renklim.com/sifironuc02 yada bu demo.renklim.com/sifiron-haziran20
  • Bloğunuzda mutlaka SSL sertifikası olsun ve web adresiniz https:// şeklinde başlasın.
  • Bloğunuz kesinlikle mobil uyumludur zaten. Bunu hatırlatmaya bile gerek yok. Ama bloğunuzda ekstradan Accelerated Mobile Pages desteği olmalı. Varsayılan olarak açılan bloglarda bu (amp) olmaz ve sonradan eklenir. Google tarafından desteklenen bir projedir ve mobil cihazlar için yüksek hız sunar. Bu sistemi kullanan web sitelerini Google arama sonuçlarında üst sıralarda göstereceğini belirtmektedir.Bu sistemi kurma ve doğru bir şekilde yapılandırma konusunda yeterli bilginiz yoksa buraya tıklayarak kurulum ve yapılandırma desteği alabilirsiniz.
  • Blog yazılarınız 200 kelimeden fazla olsun. Bu durum her konu için belki mümkün olmayabilir ama elinizden geldiği kadar 200 kelimeyi geçmesini sağlayın yazıların. 300 kelimelik bir yazı yazdığınız zaman Google bunu daha çok dikkate alacak ve ön plana çıkartacaktır. 200-300 kelimelik bir yazı fazlaca bilgi vermektedir çünkü. Aynı zamanda unutmayın ki bloğunuzda gösterilen reklamlar içeriğinize göre çıkmaktadır. Siz ne kadar çok kelime kullanırsanız anahtar kelimeler o kadar artacak ve daha fazla reklam dolaşımı elde edeceksiniz sayfada. Bu da kazancınızı etkileyecek.
Bununla bağlantılı önceki yazı: Blog Aç ve Para Kazanmaya Başla

Yorum

Bir Yorum Ekle