Çözümler

Online Ödeme Alma Çözümleri – Sanal POS – Türkiye

Türkiye’nin Online Ödeme Alma Çözümleri – Sanal POS

Başlığı yazınca bir anda aklıma Paypal geldi ve duygulandım. 🙂 Evet o Türk değildi ama yine de sağ olsun çok işimi gördü. Sanal pos konusunda sürekli nazlanan, binbir türlü zorluk çıkaran Türk bankaları ve diğer sanal pos sağlayan firmaların yanında ilaç gibi bir şeydi benim için Paypal… Sadece benim değil, benim gibi internetten kredi kartı ile ödeme almak isteyen herkesin yardımına koşan bir sistemdi. Rahmetle anıyoruz Paypal’ı… 🙂

Paypal’ın Türkiye’den neden ayrıldığını öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paypal’ın da kulağını çınlattıktan sonra bakalım şu an Türkiye’de en iyi çözümü sunmaya çalışan firmalara.

Online ödeme alma çözümleri nedir?

Sanal Pos kısaca arkadaşlar… Yani ben internet üzerinden kredi kartı ile ödeme alma imkanı sunan firmalar için böyle bir başlık attım.

Sanal POS ne işe yarar?

Normal bir mağazaya gittiğiniz zaman, örneğin Defacto’ya gittiniz ve alışveriş yaptınız. Bunun tutarını kredi kartı ödemek isterseniz bu ödeme normal POS cihazı aracılığıyla tahsil edilir. Evet bunu bildiğinizi biliyorum, hatta çok iyi bildiğinize de eminim 🙂 Ne de olsa artık ekmek alırken bile A101 BİM vs gibi yerlerde kullanılıyor kredi kartı.

İşte bunun tam ters alışverişlerde, yani bir mağazaya gitmeden internet üzerinden yapılan ürün veya hizmet alımlarında kredi kartı bilgilerini ilgili siteye girerek yaptığınız ödeme de sanal pos aracılığıyla tamamlanır. Normal pos’un internet versiyonu.

Sanal POS’un bizim için önemi

Sanal POS, özellikle benim gibi internetten hizmet veren kişiler için çok önemlidir. İnternetten satış yapan E-Ticaret siteleri içinde tabii ki. Büyüğü küçüğü fark etmeksizin sanal pos olduğu sürece online satış yapılabilir. Diğer türlü kapıda ödeme, banka havalesi ile ödeme alarak da internetten satış yapmak mümkün olsa da bu bir çok müşteri kaybı demektir.

Türkiye’de Sanal Pos hizmeti veren en popüler firmalar hangileridir?

Sıralamaya geçmeden önce şunu da söyleyeyim. Daha önceleri aşağıdaki gibi kolay ödeme alma çözümü sunan firmalar yoktu Türkiye’de ve sanal pos ihtiyacı normal bankalar tarafından gideriliyordu. Örneğin bir online alışveri sitesi kurdunuz ve sanal pos gerekiyor. Bu sanal pos’u almak için Akbank, Garanti gibi bankalara giderek başvuruda bulunuyorsunuz. Çok masraflı ve zahmetli süreçlerden geçiyordunuz.

 1  Iyzico

iyzico sektöre muhteşem bir giriş yapan ödeme alma sektörlerinden biridir. Türkiye’nin önemli bir açığını kapatmıştır. Eğer sanal pos ihtiyacınız varsa iyzico.com’dan başvurunuzu oluşturuyorsunuz ve tüm bankalardan ödeme yapılan bir servisi sitenizde kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kullanımı kolay ve güvenli bir servistir. Hem müşteriniz için hemde sizin için. Türkiye’nin en büyük firmalarından olan çiçeksepeti ve sahibinden.com’da iyzico kullanıyor. Iyzico kullanabilmek için şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Bir şekilde faaliyet belgesine sahip olmanız gerekiyor. Bu yüzden freelancer olarak evden hizmet veren kişilerin pek tercih ettiği söylenemez.

 2  Payu

Payu’da sanal POS hizmeti veren bir firmadır. Yine iyzico gibi güvenilir ve en çok kullanılanlar arasında yer alır. Nedendir bilmiyorum ama benim bir türlü sevemediğim online ödeme alma firmasıdır Payu. Daha önce bazı e-ticaret sitelerine sanal pos yazılımını kurmuştum ama hiç kendi sitelerimde ödeme almak için denemedim.

Payu diğer firmalara göre biraz daha fazla komisyon alır. Yine Payu’da tıpkı iyzico gibi şirket sahiplerine sanal pos hizmeti verir. Üye olmak veya hizmetlerini incelemek için payu.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ama acele etmeyin ve aşağıdakileri de okumaya devam edin…

 3  PayTR

PayTR’de hazır kurulum sanal pos hizmeti veriyor ve tüm bankaların sanal pos’unu barındıyor. Diğerleri de aynı şekildedir. PayTR’yi en son decantall.com isimli yaptığım e-ticaret sitesine kurmuştum sanırım. Bugüne kadar herhangi bir şikayet gelmedi. Kullanımı ve entegrasyonu Puyu’dan daha kolay ve masrafsızdır. İncelemek istemeniz durumunda paytr.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 4  ÖdeAl

ÖdeAl, diğer pos çözümlerinden biraz farklıdır. Daha çok mobilden ödeme almak isteyenler hedeflenmiştir. Akıllı telefonunuza ÖdeAl uygulamasını kurarak telefonuzu sanal pos gibi kullanabiliyorsunuz. Örneğin bir kuaför çalıştırıyorsunuz ve müşteriniz kredi kartı ile ödeme yapmak istedi, müşterinizin kredi kartını alarak telefonunuzun kamerasına göstermeniz durumunda belirlediğiniz tutar karttan çekilmiş oluyor. Tabii öncelikle telefonuzdan ÖdeAl uygulamasını açıyorsunuz ve onun kamera sistemiyle karı okutuyorsunuz. Bu durum ne kadar güven verir tartışılır.

ÖdeAl’ı bir kez demek istedim 2 yıl önce ve benden şirket bilgileri istediği için üye olamamıştım. Normalde reklamlarını yaparken “bireysel olarak da başvuru yapabilir ve kullanabilirsiniz” diyor ama böyle bir şeyin tam olarak olmadığını öğrenmiş oldum.

Daha önce ÖdeAl uygulaması ile ilgili bir yazı yazmıştım diğer bloğumda. Hatta Google’dan halen sürekli ziyaretçi almakta çünkü Google’a “ÖdeAl” “ödeal güvenli mi” “ödeal nasıl kullanılır” “ödeal nedir” “ödeal uygulaması nasıl” gibi yazdığınız zaman benim yazım ilk sıralarda çıkmaktadır.

 5  Shopier

Shopier de ÖdeAl gibi farklı bir formata sahip ödeme alma sistemidir. Hatta bunların tamamından farklı bir formattadır. Shopier’i sanal pos olarak kullanmanın yanı sıra Shopier.com üzerinden bir mağaza da açabiliyorsunuz ve ürünlerinizi listeyebiliyorsunuz. Tıpkı bir e-ticaret sitesi gibi ürünlerinizi eklemenizi sağlıyor. Örneğin size şu şekilde bir mağaza adresi veriyor Shopier.com/SizinMagazanizAdi gibi. Siz burada istediğiniz gibi ürünlerinizi satışa çıkartabilirsiniz.

Shopier.com’un en güzel yanlarından biri bireysel olarak da kullanma imkanı sunmasıdır. Herhangi bir şirket olmanız gerekmeden kolay bir şekilde üye olarak ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Bunlar arasında benim favorim şu an için kesinlikle Shopier’dir. Zamanla kendisini geliştirerek ÖdeAl uygulamasını geçeceğine kesin gözüyle bakıyorum. Zaten arama sorgularında da çok sık aranmaya başladır. Çünkü Shopier ile de ilgili bir yazım var 🙂

Yine Google’a “Shopier nedir” “Shopier güvenli mi” “Shopier güvenilir mi” “Shopier nasıl kullanılır” yazdığınız zaman benim yazımın ilk 5 de çıkacağını göreceksiniz. En fazla “Shopier güvenli mi” aramasıyla ziyaretçi geliyor ve Google’da 2. sırada çıkıyor bu yazı. Yazımı okumak için: Shopier İle Her Yerden Satış Yapın.

Yukarıdaki 5 firmada şu an için Türkiye’de en sık kullanılanlardır. Bunların dışında da aynı hizmeti veren firmalar var. Örneğin mutlaka iyidir diye düşündüğüm hepsipay var. hepsipay.com, hepsiburada.com‘a ait bir ödeme alma çözümüdür. Bu yüzden %100 güvenli gözüyle baktıklarımdan bir tanesi. Birde papara.com ve e-tahsilat.com var. Bunların üçünü de kullanma fırsatım olmadı henüz. Aynı zamanda yüzlerce e-ticaret sitesi kurdum ve kurmaya devam ediyorum ama üçünü de bugüne kadar hiçbir siteye kurmadım. Papara birkaç projede kullanıldı ama verimsizlikten dolayı iptal edilmiştir. Değişik bir sistemi var… Bunları da incelersem yazıyı güncellerim.

4.6/5 - (22 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle