Genel

Öksüz’e dokunan yükseliyor | Aydınlık

Öksüz’e dokunan yükseliyor

Hakkari Üniversitesi’nde düne kadar her taşın altından FETÖ ya da PKK çıkıyordu. Şimlerde ise Menzil hakimiyet kuruyor. Açılım sürecinde aktif görev alanlarla, FETÖ ile yakın ilişkisi bulunanlar ise üniversitedeki yerlerini koruyor

TEVFİK KADAN

15 Temmuz hain darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz’ün doktora tezini onaylayan öğretim elemanlarından biri daha terfi etti. Öksüz’ün tezinin altında imzası bulunanlardan Prof. Dr. Yakup Çiçek, Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’na getirildi. Atamayla ilgili Aydınlık’ın ulaştığı Rektör Ömer Pakiş, Çiçek hakkında güvenlik soruşturması yaptıklarını, ‘temiz’ gelince göreve başlattıklarını söyledi. Rektör Pakiş’in ise hem FETÖ geçmişi, hem de Menzil tarikatıyla olan yakın bağı dikkat çekiyor.

Adil Öksüz’ün tez jürisindeki akademisyenlerin yükselişi sürüyor.

Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’na getirilmesinin ardından şimdi de imzacı Yakup Çiçek, Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’na atandı. Beş kişilik jüride Sakarya dışından tek isim olarak, Prof. Dr. Yakup Çiçek, o dönem görev yaptığı Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden jüriye davet edilmişti. Jürideki bir diğer isim, Ali Erbaş’la birlikte ismi Diyanet İşleri Başkanlığı için geçen Prof. Dr. Muhammed Aydın da, halen Sakarya Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölümü’ndeki görevine devam ediyor.

DİNLER ARASI DİYALOG

Adil Öksüz’ün 2003 tarihli “Ceza Hükümleri açısından Tevrat ve Kuran” adlı tezi, FETÖ’nün Dinlerarası Diyalog Projesi’ne uygun şekilde, Tevrat ve Kuran’daki benzer ceza hükümlerini inceliyordu. Tez jürisinde bulunan Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanı olmadan önce FETÖ’nün Kültürlerarası Diyalog Platformu’nun Yönetim Kurulu Üyesi olarak projeye destek olmuştu. Yakup Çiçek ise 2010 yılında verdiği bir mülakatta, “Dinlerarası diyalog çalışmalarını yorumlar mısınız” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tanışmamaktan doğan önyargılardan kurtulmaya imkân verir. Tecrübeler şunu gösteriyor: Çok defa dinî ve benzeri konularda işin gerçeğinden ziyâde birtakım önyargılar ön plana çıkıyor. Böylece istenmeyen değerlendirmelere, istenmeyen anlayışlara, ona bağlı olarak istenmeyen davranışlara yol açabiliyor. Dinlerarası diyalog ile bunlar önlenebilir.”

İNTİHAL YAPMIŞTI

Yakup Çiçek, kamuoyunda son olarak intihal davasıyla gündeme gelmişti. Bir konferansta başkasının tebliğini sunan Çiçek hakkında soruşturma açılmış, soruşturma sonucunda “İntihali disiplin suçu olarak düzenleyen bir mevzuat hükmü bulunmadığından, Rektörlüğümüzce Prof. Dr. Yakup Çiçek hakkında disiplin cezası verilmemesi kararlaştırılmıştır” hükmü verilmişti.

İntihalle suçlanan Prof. Dr. Yakup Çiçek ise kendisini şöyle savunmuştu: “Kitap basılırken dipnotlar sehven konulmamış. Haberdar olunca yayınevini aradım. Ancak basım aşamasında olduğu için değişiklik yapılamadı. Herhangi bir kasıt yok. Zaten akademik bir çalışma da değil, tebliğ. Bana akademik olarak bir katkısı da yok.”

JÜRİNİN KAÇAKLARI

FETÖ’nün ekran yüzlerinden, STV programcısı ve İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz darbeden sonra tutuklandı.

Adil Öksüz ile Davut Aydüz’ü 1994 yılında Sakarya Üniversitesi’ne alan Prof. Dr. Suat Yıldırım ise 4 Eylül 2015 tarihinde yurtdışına kaçtı. Yıldırım’ın Pensilvanya’da olduğu iddia ediliyor.

REKTÖR’ÜN MENZİLİ

Yakup Çiçek’in dekan yapılmasıyla ilgili konuştuğumuz Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, “Yakup Çiçek Hoca’yla ilgili güvenlik soruşturması talebinde bulunduk, bize gelen temiz cevabı neticesinde hareket ettik. İlahiyat Fakültesi’nde tek profesör o olunca, vekaleten dekan olarak atamasını YÖK’e gönderdik, YÖK de kabul etti” diyor.

Rektör Pakiş’in geçmişteki FETÖ ilişkisi ise dikkat çekiyor. FETÖ’nün kapatılan yayınevi Işık Akademi’den kitapları çıkan Pakiş’in bazı yazıları, 17-25 Aralık’tan sonra da Zaman gazetesi ve Fetullah Gülen’in sitesinde referans olarak gösterilmiş.

Daha önce 29. sıradaki oğlunu fakülteye öğretim elemanı olarak almasıyla gündeme gelen Pakiş’in, Kırgızistan’daki FETÖ okulundan mezun baldızı Necla Bakiş de şimdilerde Hakkari Üniversitesi’nde çalışıyor. Rektör Pakiş, “Biz bir temizlik şirketiyle anlaşma yapmışız, Necla da o şirketin çalışanı olarak gelmiş. Benim bir alakam yok” sözleriyle durumu açıklıyor.

MENZİL BAĞI

Batmanlı olan Rektör Pakiş’in en dikkat çeken bağı ise 2008’de ölen Menzil tarikatının İstanbul sorumlusu Yahya Pakiş’le olan ilişkisi. Ömer Pakiş, Yahya Pakiş’le ilgili şunları söylüyor: “Öz ağabeyimdir, aklı başında bir adamdır, FETÖ’yü hiç sevmez, ilim ehlidir, emekli imamdır.”

Son günlerde, Menzil tarikatının Van sorumlusu Molla Nezir’in oğlu Mesut Akdoğan’ın da zamanında Pakiş’in referansıyla üniversiteye Araştırma Görevlisi olarak alındığı konuşuluyor. Zaten üniversite Molla Nezir Akdoğan’ı yakından tanıyor. 2013 Aralık’ında Hakkari Üniversitesi’ndeki “Said Nursi ve Mevlana Halid” konulu panele konuşmacı olarak davet edilen Molla Nezir Akdoğan, yıllarca ‘kanaat önderi’ denilerek pek çok devlet yetkilisi tarafından ziyaret edilen bir isim.

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/oksuz-e-dokunan-yukseliyor-egitim-ekim-2018-1

Öksüz’e dokunan yükseliyor | Aydınlık
4 (80%) 1 oy

Sizde Görüşlerinizi Ekleyin