Blog Dünyası

Nasıl Blog Açarım?

Blog açmanın ücretli ücretsiz birçok yolu var. Yazıyı uzatmadan, fazla karmaşaya girmeden ben sadece en basit ve en popüler birkaç yöntemden bahsedeceğim. Bu yazımın amacı anlattığım servisler ile bloğun nasıl açıldığını tarif etmek değil, blog açma alternatifleri üzerinde bilgi vermek.

Nasıl Blog Açarım?

 1  Birincisi Blogger ile ücretsiz blog açabilirsiniz. Blogger sitesine girerek üye olup adımları izlemeniz sizi ücretsiz bir blog sahibi yapar. Seçtiğiniz adres şu şekilde olur: sizinadınız.blogspot.com. Bu adres üzerinden yeni yazılarınızı rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

 2  İkincisi ise yine yukarıdaki gibi bir mantıkla çalışan WordPress.com’dur. Ücretsiz olarak yine bir ön ad belirleyerek blog sitesini açabilirsiniz. Örneğin ohantektenblog.wordpress.com gibi bir adresiniz olur ve buradan paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

 3  Üçüncüsü ise sadece kendi adınıza ait olan, yani www.orhantekten.com gibi bir blog açabilirsiniz. Bu şekilde bir blog açabilmeniz için 9$’a domain almanız, ortalama 14$’a da hosting almanız yeterlidir. Tabii ki biraz daha devam etmeniz gerekiyor bu üçüncü seçenekte, çünkü bu yöntem 1 ve 2 de ki gibi her şey hazır olarak gelmiyor.

Üçüncü yöntemi seçip blog açmaya karar verdiysek, aldığımız hostingin içerisine bir blog yazılımı kurmamız gerekecek. Bu teknik bilgi gerektireceği için konuyla ilgili bilgisi olan birinden yardım almanız gerekecektir.

Eğer ileriyi düşünüyor ve reklamlardan kazanç elde etme, marka değeri oluşturma vs gibi fikirleriniz varsa üç seçenekten en mantıklı olanı üçüncüsüdür. Kendinize ait profesyonel bir blog paketi kullanmanız ilerisi için iyi bir seçim olacaktır.

Profesyonel, lisanslı ürünlerin kullanıldığı blog sitesi açmak isterseniz Weblog Stüdyo‘nun Blog Paketlerini inceleyebilirsiniz.

4.7/5 - (24 votes)

Yorum

  • Kurumsal sitelerdeki blog sayfasında yazdığım yazılar normal blogsiteleri gibi arama motorlarlarında çıkar mı acaba? Yoksa üst sıralarda çıkması için haricen blog olması şart mı? Benim ticari sitem var iş için ve bunun bir menüsü de blog, blog sayfasında son eklediğim yazılar görünüyor. Tavsiyeniz ne olur bu konuda? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederiö.

    • Diğer yıllarda yenileme ücreti 9$ ı geçmeyecekse almanızı önerebilirim. Bir ara bana yenime ücreti olarak 30 veya 35$ fatura çıkartmıştı yanılmıyorsam. Bu yüzen bana pek güven vermeyen bir firma. Alanında lider ama yıllık sabit fiyat garantisi var mı yok mu bir türlü emin olamadığım firma.

Bir Yorum Ekle