Oto Haber

Motordan gelen tıkırtı sesi ve çözümü

Ben konu başlığında motordan tıkırtı sesi dedim ama siz ister çıtırtı, ister takırtı, ister cızırtı isterseniz de çıt çıt şeklinde ses geliyor diyebilirsiniz. 🙂 İnternetten benzer bir ses videosu buldum şuradan bahsettiğim sesi dinleyebilirsiniz.

Videoda gösterdiğim gibi bir sorun ile karşılaştım aracımda ve suçu hemen şarj dinamosu kayışına attık. Kayışı ve şarj dinamosu bilyasını yenisiyle değiştirdim.

 

 

Bu şarj dinamosu bilyası. Fiyatları değişkendir, 150 liraya kadar bulabilirsiniz. Alırken mutlaka aracınızın şasi numarasına göre ve orjinal olarak alınız. Alternatör kısmından gelen seslerin ilk sebeplerinden birisi bunun içerisindeki bilyaların bozulmasıdır.

 

Bu da V kayışıdır. Krank milinden gelen gücü klima motoru gibi diğer donanımların çalışmasında kullanır. Aynı zamanda yukarıdaki parçaya bağlıdır. Fiyatı ortalama 35 ile 50 lira arasıdır.

Hareket halinde V Kayışının kopması aracınızda herhangi bir ciddi soruna neden olmaz. Kopması durumunda servis yakın ise aracı kullanarak götürebilirsiniz.

V kayışının değişimde dikkatli olmanız gerekmektedir. Her kayış aracınıza olmaz. Örneğin ben Citroen C3’de 1090’lık streç kayış kullanıyorum, streç olduğu için 1085’lik bir ölçüde olan kayışta kullanabilirim. Bu araçta streç kayış kullanılmasının nedeni ise, alternatör kayış alanında gergi olmamasındandır. Yani kayışı birazcık esnetme, sündürme yardımıyla kasnaklara geçiriyoruz.

Motordan gelen ses sorunu her ikisinde de değilmiş

Yukarıdaki iki parçayı değiştirmesine değiştirdim ama Alternatörden gelen ses kesilmedi. Alternatörün üstüne bir tornavida koyup kulağımızı dayayarak dinlediğimiz zaman alternatörün içinden belli aralıklarla bir vurma sesi geldiğini duyduk. Bu kez de Alternatörü (şarj dinamosu) söktük ve içindeki bilyaların dağıldığını anladık.

180 lira gibi bir ücrete şarj dinamosu kasnağı aldım ve eskisiyle değiştirdik.

Ok işaretiyle gösterilen siyah kısımdır.

Bu tip sinir bozucu sesler duyduğunuz zaman Alternatörü değiştirmeniz gerekir diyen ustalara pek itibar etmeden başka bir ustaya daha göstererek dinamonun gerçekten değişip değişmemesi gerektiğini teyit edin. Dinamo pahalıdır, araca göre 700 ile 2.000 lira arasında değişir. Tamiri ise genelde kolaydır. Bu yüzden ilk olarak tamir ettirme taraftarı olun.

Bu tip bir problem çözümünün size maliyeti ortalama 250 ile 350 lira arası olur. Ücrete el emeği dahildir.

Not: Benzeri sorunlarla karşılaştığınız zaman ilk olarak aracı bir elektrik ustasına götürün. Çünkü dinamo kısmından gelen her türlü ses ve diğer sorunlar elektrikçinin alanına girer. Eğer ilk olarak bir motor ustasına götürseniz sadece kayışınızı ve bilyanızın değişmesini sağlarsınız, yine en az 100 lira el emeği ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ama sorununuz elektriksel olduğu için halen giderilmemiş olur. Elektrikçiye giderseniz alternatörü sökeceği için zaten kayış ve bilyayı da söküp tekrar takacaktır. Dolayısıyla kayış değişimi için gittiğiniz ilk motorcu da ödediğiniz ücret boşa gitmiş olacaktır.

4.8/5 - (6 votes)

Bir Yorum Ekle