Oto Haber

Motor temizleyici sprey kullanmak zararlı mı?

Kaputu kaldırdığınız zaman aracınızın motoru berbat bir haldeyse ve kirden pislikten geçilmiyorsa öncelikle fırça ile kabasını alıp, nemli bez ile ulaşabildiğiniz yerleri silmeniz motorun görünümünü tekrar eski haline getirecektir. Artık motor gözünüze daha temiz görünecek ve içinizde rahat edecektir. 🙂

Marka vermeyeyim ama motor temizleme spreyi denince aklınızda belli başlı markalar hemen belirecektir. Motor temizlemek için tüplerde çeşitli spreyler olur ve bu spreyi motorunuzun gözle görülen yerlerine sıktığınız zaman motorunuz tertemiz olur. Motorda bulunan yağ ve kirler sıkılan kimyasalın etkisiyle kendiliğinden çözülür ve akar gider.

Spreyi sıktıktan sonra herhangi bir durulama suyu vs kullanmanıza gerek yoktur. Sprey aynı zamanda aracın elektrik aksamlarına da zarar vermemektedir, yani suyun verdiği tarzda bir zarar vermemektedir. En azından üretici firmalar ve kullanıcıların çoğunluğunun söyledikleri bu şekilde. Aynı zamanda aracımın beynini bozdu, şurasını yaktı şeklinde iddialarda mevcut.

Bu spreylerin çok ünlü markalar tarafından üretildiği ve birçok testten geçtiği doğrudur. Test sırasında motora o an zarar vermediği de doğrudur. Fakat bu spreylerin içerisinde bulunan kimyasallar aşındırıcı özellikleri sayesinde motorda bulunan kirleri, yağları ve diğer yapışkan bakterileri çözüyor. Yani kimyasal güçlü bir aşındırıcı özelliğe sahiptir. İlk kullanımlarınızda her ne kadar motoru tertemiz yapsa da, kablo ve buna benzer diğer plastik parçalar üzerinde tahrişe yol açarak onları zayıflatacaktır. Belli aralıklar bu temizliği tekrarlamanız motorunuzda ki bazı parçalara zarar verecektir. Örneğin bazı kabloların şase yapmasına neden olabilir.

Yukarıda bahsettiğim durum hemen veya kısa bir süre sonra ortaya çıkmaz ama ilerleyen zamanlarda mutlaka yıpranmaları göreceksinizdir. Kendi elinizle motorun parçalarının ömürlerini kısaltmamak için bu tarz uygulamalardan kaçınmanızı tavsiye ederim.

Diğer bir konu ise örneğin Citroen’in kullanım kılavuzunda dizelin kapalı bir kutu, ve yapacağınız yıkamaların motorun çalışmasına bir artısı olmayacağı gibi sistemsel yapısını bozacağı da belirtilir. Bu nota göre motoru herhangi bir sprey vb kimyasalla temizlemeseniz de olur. Bir anlamı yok. Zararı var…

Ama yinede temiz motor tabii ki kir, pas, yağ içindeki bir motordan daha iyidir. Çok fazla kirli, yağ kaplı kısımların temizlenmesi o parçanın daha geç ısınmasını da sağlar. Bu gibi pislikleri arındırmak içinde nemli bir bez ve fırça ile kaba temizlik yapabilirsiniz. Herhangi bir kimyasal (deterjan dahil) ve tazyikli su kullanmanıza gerek yoktur.

Yazının buraya kadar olan kısmını normal kullanımdan kaynaklı kirlenmiş ve pek fazla yaşlı olmayan motorlar içindi.


Birde gerçek anlamda içinde çıkılmaz durumda olan motorlar vardır. Örneğin 15 – 20 yıldır motor temizlik görmemiş, sürekli kaçan yağlar kurum yapmış, resmen motorun veya parçaların üzerine yeni bir katman oluşmuş olan motorlarda vardır aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi.

Yukarıda gördüğünüz bu motor için bahsettiğim kimyasalsız temizlik olayı neredeyse mümkün değil. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız motor temizleme spreyini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 600 ml lik bir sprey fotoğraftaki motoru temizlemeye yetecektir. Aynı zamanda paslı alanlar için sonradan pas çözücü de kullanmak gerekebilir. (Pas çözücü kullanırken dikkatli olunmalı ve yalnızca paslı böyleye az miktarda uygulanmalı.)

Sprey kullanılmadan önce motorun soğuk olması gerektiğini unutmayınız. Sıcak bir motora sprey sıktığınız zaman motorun çeşitli yerlerinden duman, buhar veya pis kokular çıkabilir. Aynı şekilde sprey kullanıldıktan sonra motoru bir süre çalıştırmamanız gerekir. ( Ertesi güne kadar çalıştırma ihtiyacı duymayacağınız bir zaman diliminde gerekli uygulamayı yapabilirsiniz.)

4/5 - (8 votes)

Yorum

  • marka önermiyorsun ne anlamı var bu yazının marka öner ki bilelim hangisini kullanacağımızı iyisi kötüsü eksisi artısı nedir

    • Bu yazı şunu anlatıyor: “Hiç birini kullanmayacaksın”

      Aynı zamanda yazı araç kılavuzunda “motor temizleyici kullanmamanız gerektiğini” vurguluyor. Marka vs önerisi gerekmiyor, çünkü KULLANMAYIN DENİLİYOR.

Bir Yorum Ekle