Çözümler Mobil Dünya

LG G3 Ekran Kapanması, Açılmama ve Isınma Sorunu Çözümü

LG G3 kullanıcılarının sık karşılaştığı bir problem varmış, LG kullanmadığım için bu günlerde elime geçen bir LG G3 ile bu problemle bende tanışmış oldum.

Problem şöyle; LG G3 akıllı telefonun ekranı kararıyor ve görüntü gelmiyor, telefon kapanıyor ve açılmıyor, şarja takıyorum ve şarj olma belirtisi gelmiyor, bilgisayara bağlıyorum yine herhangi bir belirti yok, bataryayı sök/tak yapıyorum ve yine çalışmıyor… Bu sorunun kronik olduğunu öğrendikten sonra internette araştırdım ve Anakart / İşlemci probleminden kaynaklandığını görmüş oldum.

İşlemcinin ısınmasıyla cihaz aniden kendisini kapatıyor ve yukarıdaki yaptığınız açma işlemlerinin hiç birine cevap vermiyor.

Kpanan LG G3’ün açılması için ben yeni bir yöntem bulmadım ama açıldıktan sonra tekrar kapanmasını önlemek veya geciktirmek için bazı parçaları telefondan söktüm 🙂 Evet bu belki size saçma gelebilir ve işinize yaramayabilir ama ben zaten bu telefonu sim kartsız sadece navigasyon olarak kullandığım için uyguladığım yöntem benim işime yaradı diyebilirim.

Öncelikle kapanan LG G3’ü nasıl açarız ona bakalım

Telefon kapanınca direkt Youtube’da karşıma çıkan bir videodaki yöntemi uyguladım ve cihaz açıldı… Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz, bende tesadüfen bulduğum bu videodaki işlemin birebir aynısını yaptım. (Ben sadece ekstradan parçaları çıkarttım, takmamak üzere…)

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Video da yapılan işlem kısaca şu:

  • Telefonun içini açıyorsunuz,
  • Ana kartı telefondan çıkartıyorsunuz,
  • İşlemciyi bir şekilde ısıtıyorsunuz (bende videodaki gibi saç kurutma makinesi kullandım. Bunun çeşitli yöntemleri de var fırınlama vs gibi ama benim elimde olanı kullandım. Saç kurutma makinesi bu iş için ne kadar sağlıklı veya zarar verdiği başka yerleri de var mı bilmiyorum, bunu dikkate alın siz yinede… …)
  • İşlemciyi ısıtma işlemini yaptıktan sonra videodaki gibi gerekli yerlere folyo çekiyor ve kapatıyorsunuz. Varsa macun da kullanmanız daha faydalı olur.

Bu arada ben saç kurutma makinesiyle 8 dk süreyle aralıksız ısıttım işlemciyi. Saç kurutma makinesi ile işlemci arasında 5cm kadar bir mesafeden… Kullandığım saç kurutma makinesi ise Arzum’un Mini Saç Kurutma Makinesi’ydi ve kademe birde çalıştırdım. Bunu söyleme nedenim ise ne kadar sıcaklık uyguladığım anlaşılsın diye, belki fazlası zarar olabilir.

Uzun süre kullanmak için ne yaptım?

Yukarıda izlediğiniz yöntem ile telefonu çalıştırdım ama daha sonra tekrar kapandı. Videodaki yorumlarda da çözümün geçici olduğunu yazanlar olmuş.

Bende işlemciyi en çok ısıran iki parçayı da telefondan söktüm. Bunlar ön ve arka kamera oldu. 🙂

“Kamerasız telefon ne işe yarar dediğinizi duyar gibiyim 🙂 ama yukarıda da bahsettiğim gibi bu cihazı sadece navigasyon olarak kullanacağım için kameraya ihtiyacım olmayacak.”

LG G3”de kameranın işlemciyi fazla ısıttığını fark ettim. Ön kameranın ısısını algılayamadım ama ben önü de söktüm.

“Kamerayı açmadığınız sürece kamera işlemcisi devreye girmez ve ısı oluşmaz” diyebilirsiniz belki ama kamera çalışmıyorken de bağlantı noktasında bir ısı oluşuyor, kronik olarak bağlantı kısımları sorunlu olabilir.

Sonuç olarak şu an işlemci sıcaklığı yarı yarıya düştü diyebilirim ve çalışmasında şimdilik bir sorun görünmüyor.

Son olarak, olur da sıfır veya ikinci el olarak LG G3 almayı düşünürseniz sakın almayın. Sorun neredeyse tüm serisinde varmış. İnternetten araştırdığınız zamanda bu sonuca ulaşmış olacaksınız.

4.6/5 - (5 votes)

Bir Yorum Ekle