Genel İlginç

Konumuz Kezban – Kezban nedir? Kezban kime denir?

Nedir bu Kezban olayı? Bir türlü tam olarak kavrayamadım 🙂 Geçenlerde bir dizi’nin….

Nedir bu Kezban olayı? Bir türlü tam olarak kavrayamadım. Geçenlerde bir dizi’nin fragmanında kızın biri “Bu kız tam Kezban yaaa” dedi. Kezban dediği kız da gayet güzeldi 🙂 O zaman bakımsız kızlara denmiyor yani Kezban. 

Gençlik dizileri, gençlerin ön planda olduğu diziler genellikle Fox Tv de fazlasıyla var. Bu dizilerde de rastlamışlığım var bu sözlere. Zaten dizilerden sonra internette “Kezban” anahtar kelimeli sorgular fazlasıyla arttı.

Bunu en çok kullananlar ise 14-22 yaş aralığı kızlar… (Bu veri sadece twitter sorgusundandır. 50.000+  //2014)

Öncelikle şunu anlamak lazım; Kezbanlık dedikleri şey, (eğer varsa) bir kızın doğal görünümüyle ilgili değil, Kendisini soktuğu tipleme ve tavırlarla ilgili bir şey olsa gerek…

Konula ilgili daha fazla yorum yapmadan internetten çekilmiş yorumlarla baş başa bırakıyorum sizi. Aşağıdaki yazılar bana ait değildir, sadece paylaşıyorum.


Sözlük:

“Sürekli başka erkeklerle çıkan , bir ton makyaj yapıp saça şekil verince kendini güzel sanan halbuki ağız kokusu için dişlerini bile fırçalamayan kızlar kezbandır. Boş boş konuşan , kendini güzel sananlar da kezban dır. kızlardan tiksinme sebebidir.”

Sözlük:

“Popüler anlamı ile yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmez derler ya heh o insanlara kezban diyoruz. Mesela üniversiteye yeni başlamıştır böyle geldiğinde saftır, temizdir, cici kızdır senin anlayacağın sora aradan bir ay geçer arkadaşlarını beğenmez, topluca gidilen yerleri beğenmez ağzını yaya yaya yaaa geçen bir yere gittik söyle süperdi böyle süperdi der gider bakarsınız bir halta benzediği yoktu o yerin. Sonradan görmeliktir yani :)”

Sözlük:

“Okadar çok kezban tanımlaması var ki, suçlarken kezban, eleştirirken kezban ilginç olan kız arayışlarında bile kezban. Merak ettiğim şey gerçekten erkekler ne istediğinimi bilmiyor da hem eleştiri olarak kullanıyor bu tanımı, hem de kezban olarak tanımladıkları kızları ayarlama peşinde. kısacası kezban kimdir ki hem talep görüyor, hem hakaret boyutunda eleştiriliyor.”

Sözlüğe girilmiş diğer başlıklar:

 1. Sadece kendinde varmış havası ile takınan tipik türk kızı.
 2. Kezban : Hemen hemen her memlekette ve ülkede görülebilecek bıyıklı, kıllı, kendisini dünya güzeli sanıp egosunu yüksek tutan, kendisini havalı sanan kız modeline kezban denir.
 3. hani erkeklere de kamil diyolarla kizlarada kezban diyolar kamil & kezban.
 4. kezban aslında çılgın olmayıpda çılgınmıs gıbı gorunmeye çalısan…yanı özentilik durumu dıyebılırım ama öyle olamama korkma vs. etkenlerıyle bırlıkte
 5. Kezban; arabesk rap dinleyen,mahallesindeki hayırsız erkek gruplarıyla takılan,konuşmasını beceremeyen bir erkek ona selam verse artniyet arıyan,favorileri olan,kaşlarını abartılı alan ama aldıktan sonra 1-2 yıl ara vermesinden kaynaklı o kaşlarını ormana döndüren,olmaya kalçasına renkli dar taytlar alan- ama pazardan olucak o kriter var – . . . ve en önemlisi belirli replikleri.posta koyuşları ve anlamsız hareketleri olan kızlar-kızlar ? – a denir genel olarak. Örneğin ;En bilinen replikleri üff sanane be slk. .s.s.s — nyse sn mşqlsn qlba .s.s.s.s olan Posta koyuşları ; yazılan uzun bir meşaja karşılık verilen Hmm.. Ok.. Tmm.. anldm gibi cevaplar anlamsız hareketler:Otobüslerde 3-5 kişilik gruplar olarak arka tarafta kümelenme ve birbirlerine facebookdan başkalarını gösterme,mahalleden konusma gibi tavırlar sergileyen GENELDE 10-17 yaş arası olan kızlar. Çok ayrıntılı oldu ne doluymuşum bende 🙂
 6. Genelde kendini süper zekalı süper yakısıklı egosu olan insanların onların gözünde salak,bakımsız,tipsiz olan bayanlara taktığı lakaptır. Erkeklerde genelde kamil vs lakabı vardır karşılığıdır yani
 7. kezban eskiden koylu bakımsız kız anlamında kullanılıyodu. daha sonra cirkin kızlara ve birtakım davranısları yapanlarada denmeye basladı artık sadece görünüm icin degil hal hareket davranıs düsünce tarzı seylerdede söyleniyor. tam olarak bir acıklaması yok.
 8. kezban nedir ne değildir bilemiyorum ama türkiye’de dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen çok fazla genç kız var. bir ismin bu tarz tipler yüzünden katledilmesi üzücü.
 9. kezban bir kız ismidir.genellikle kırsal kesimlerdeki kızlara verilen bir isimdir.Nerden bilsin benim hatçe anam buseleri,ayçaları falan.Günümüz insanı da dalga geçiyo işte.
 10. Cevaplara baktım da bazıları hiç doğru değildi.Eksik bilgiyle cevap verenler olmuş. Benim bildiğim kezbanın kelime anlamı yalancı demek. Ve filmlerdeki masum kızlar için kullanılmıyor o isim. Birisine kezban demelerini yalancı ya da görmemiş biri diye eleştiriyorlardır.
 11. Ergenlerin uydurduğu bir şey çok da saçma

Aşağıda ki resimler, kimilerine göre en iyi örnekmiş bu konuya 🙂

hmmm... :)

Daha çok apaçi mi bu? :) ne...

Yorum bile yazamadan geçiyorum

 

Kezban her zaman Kezban'dır. Bu kızlar, anne ve baba zoruyla veya çevresine uyum sağlamak için türbanlı moduna geçiş yapmışlar...

TrajiKomik

FPOST.com dan fotoğraf için yapılmış yorumlar;

 • [Berk Karaşerif] – Varsa şekliniz camiye bekleriz :))
 • [Aziz Tumay] – ne var sanki şu kondomları sağlam yapsalar 🙁
 • [Burçin Ezerce] – Herseyi açıklarım da o pantolonu asla
 • [Esra Sude Aydemir] – İlk önce türban takmış erkek sandım,sonra fotoğrafa bir daha baktım sonra birdaha baktım bir anlam veremedim. şu an allaha yalvarıyorum (!) “Shop olsun allahım shop olsun” 🙁
 • [Çağrı Tunç] – indiana jones un filminde görmüştüm bunları akrabaları heralde !
 • [Silen Uludağ] – artık bunuda dindarlar açıklasın:))
 • [Bahtiyar Baş] – birde evrime inanmayanlar var, al işte sana yeni bir tür 😀
 • [Serdar Ayvaz] – Bilimin çöktüğü an :))
 • [Miray Sönmez] – türbanlı emolar
 • [Onurcan Aktaş] – Bırakalım böyle yaşasınlar
 • [Senem Kaya] – google cevapsiz kaldi
 • [Zehra Drr] – Ailesi tarafından zorla kapatılmış, yada kapanırsan sana şunu bunu alırız vaadleriyle kapandırılmış iki ergen emo kızımız.
 • [Efe Ince] – sagopa kajmer in mürideleri =)
 • Yorumların kaynağı http://fposts.com

Kezban isminin anlamı nedir?

Kızlarımıza verilen “Kezban” ismi vardır ki, zannederiz yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban’ı hep yalancı manasına anlayanlar, Kur’an’daki“tükezziban” ile karıştırmışlardır.

Çoğu kimseler Farsçadaki “ev hanımı” manasına gelen “Kedban”‘an alınma“Kezban”ı, Arapçadaki ‘yalanlayan’ manasına gelen tükezziban’dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir. Halbuki “keziban” ismi “ev hanımı”manasına gelmektedir. Bu ismin konulması caizdir, değiştirmeye de gerek yoktur.

Kaynak: (sadece Kezban isminin anlamının kaynağı) sorularlaislamiyet.com

4.8/5 - (5 votes)

Yorum

 • Sunu söylemem lazimki yazdiginiz sey cok hakaret iceriyor. Evet günümüzde kelime öyle kullaniliyor ama unutmayinki kizlarina bu isimi veren kac aile var. Onlarin duygularini hic önemsemeden güya komik birsey yaziyorsunuz. dediklerim sadece sizin icin degil ortalama olarak. Dizilerdede bu isimin hakaret olarak kullanilmasi cok terbiyesizce. Eminimki kac tane kezban isimli kisi izliyordur ve onlarin o anda hissetdigi seyleri düsünmek bile istemiyorum. Farz edinki sizin adiniz kullanilmis olsa kezban kelimesi yerine acaba ozmnda böyle yazabilirmiydiniz?

 • Kapkara surata sapsarı saç yapan simsiyah kaşı olan ve bir karış dip boyası bırakan terbiye ahlak görgü gibi medeniyet kurallarından yoksun kendini dunya guzeli sanan bıyıklı kıllı kiz tipine kezban derler.

  1
  1
 • ya birde bunların türk directionerler , belieberler falan var ama biri diyorki zayn müslüman bkere .s.s biride diyorki harry çok tatlı ya kezbanlar hiç olmasa keşke

  • saçma sapan sözler bunlar KEZBAN İSİMLERİNDEKİ İNSANLARI LÜTFEN RENCİDE TEMEYİNİZ AHLAK KURALLARINA UYUNUZ

Bir Yorum Ekle