ERÜ

Kayseri Üniversitesi Pınarbaşı Meslek Yüksekokulu Nasıl?

Yeni gelenler veya yeni araştıranlar bilmeyebilir, daha önce okulun adı Erciyes Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yöksekokulu‘ydu.

Erciyes Üniversitesinin ikiye bölünmesiyle yeni bir Üniversite daha ortaya çıktı ve ismi Kayseri Üniversitesi oldu. Erciyes Üniversitesindeki tüm Meslek Yüksekokulları Kayseri Üniversitesine devredildi.

Bu yazıyı 21 Eylül 2017’de yazdım ama okulun ismi değişince yeniden yeni bir başlık ile ekleyeyim dedim. Konunun orjinalini ve okul hakkında yapılan yorumları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Bu yazı kendi arama grubunda GOOGLE‘da 1 Numara!

Merhabalar, bugün 24 Mayıs 2018. Bu konuyu 21 Eylül 2017’de eklemişim. Yazı sık sık yorum alınca ve Google’da  aranınca bugün yeniden güncelleme ihtiyacı duydum.

 Bitiş çizgisine kadar 21 Eylül 2017’de yazılmış yazı gösteriliyor 
Okulun tam ismi, Erciyes Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu

Pınarbaşı Meslek Yüksek Okulu hakkında bilgileri diğer illerden gelecek olan öğrenciler için bu sayfada zaman zaman paylaşmaya devam edeceğim…

Eğer Kayseri Pınarbaşı Meslek Yüksekokulu ile ilgili merak ettikleriniz olursa yorum bırakabilirsiniz. Sizin için yerinde inceleyip cevaplayabilirim. 🙂

Bu yazıda nelere yer vereceğim?
  1. Okulun bulunduğu ve Kayseri’nin ilçesi olan Pınarbaşı’ya
  2. Okulun yerine ve fotoğraflarına
  3. Okulda ki durumlar (bu madde şu an açılmamış)
  4. KYK yurduna ve Yurdun genel durumuna
  5. Okul ve yurdun yemekhane kantin ve sosyal tesislerine
  6. …ve karşılaştığım diğer maddelere.

 Bitiş çizgisine kadar 24 Mayıs 2018‘de yazılmış yazı gösteriliyor 

Yaklaşık 1 yıldır Pınarbaşı’dayım. İlçeyi, insanlarını, okulu ve yurdu yeterince tanıma fırsatı buldum. İlçe ve yurt hakkında pek iç açıcı yazılara yer verecek gibi görünmüyorum şu an için. İlerleyen günlerde görüşlerimi aktarmaya buradan devam edeceğim, bu süreye kadar sormak istediğiniz sorular olursa yorum kısmından herkese açık olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız mutlaka objektif bir şekilde değerlendirilerek cevap verilecektir. Bazı cevaplar sadece size özel olarak gönderilecektir ve başkaları tarafından görülemeyecektir.

1-) Okulun bulunduğu ve Kayseri’nin ilçesi olan Pınarbaşı

Pınarbaşı, Kayseri’nin ilçelerinden biridir. Erciyes Üniversitesi Merkez Kampüse 90 km uzaklıktadır. Aynı zamanda Kayseri Merkezede 100 km civarıdır.

2017 Yılında faaliyete geçen Suna Yalçın MYO’da; Pazarlama, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri bulunuyor. Muhasebe bölümünün kontenjanı dolu sayılır, Bankacılık bölümü ise 2018’de öğrenci almaya başlayacak. Son karar ile birlikte okulun Kayseri Üniversitesi’ne aktarıldığını da eklemiş olayım.

Pınarbaşı, Kayseri’nin diğer tüm ilçeleri gibi asosyaldir. Gezecek, görecek, vakit geçirecek, eğlenecek, arkadaşlarınızla takılacağınız yerlerin bulunmadığı bir yerdir. Belki bu durum yurda kapanıp derslerinize odaklanmanızı sağlayacaktır 🙂 bir de böyle düşünün. 😀 İsteyenler için yüksek gano ile ayrılacağı ender yerlerden biridir 🙂

Pınarbaşı, girişte küçük bir çarşı/merkez alanı bulunuyor. Burası oldukça kalabalıktır. Alışverişe dair ihtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Fiyatları uygundur. Eğlence mekanları olmadığı için öğrencilerin para harcayacağı bir yer de değildir. Diğer kalan ihtiyaçlarınız için ise BİM, A101 ve ŞOK gibi marketleri kullanabilirsiniz. Bunlardan bir hayli fazla ilçede.

Tabii ki her ilçede olduğu gibi burada da döner, çorba, adana, tavuk şiş bulacağınız yerler var. Bunlardan bahsetme gereği duymuyorum standart şeyler olduğu için. 🙂 Fiyatları nasıl derseniz, bildiğiniz gibi. Yani bir dönerin kaç lira olmasını bekliyorsanız o fiyatta, hemen hemen Türkiye genelinde bu tarz yiyeceklerin fiyatı aşağı yukarı aynıdır.

Tam sayısını biliyorum ama pasta ve tatlı çeşitleri alacağınız Pastanelerde mevcut burada. Bu pasteneler size aynı zamanda mekanda arkadaşlarınızla oturma imkanı da sunuyor ama ilçe çok küçük ve hemen bir kaynaşma havası olduğu için öğrencilerin bu pastanelerde vakit geçirmek istemediklerini biliyorum. Düşünün, BİM’e gidiyorum ve kasiyer hemen bir sohbet başlatıyor, bir sonraki gidişimizde sohbeti kaldığımız yerden açabiliyor. 😀

Ekonomik durumu zayıf olanlar içinde en ideal yerlerden biridir. Sigara içmediğinizi varsayarsak 175 lira gibi bir ücretle 1 ayı rahatlıkla çıkartabilirsiniz. (Keyfi harcamalarınızda)

Merkezin dışında kalan yerler ise tahmin edebileceğiniz gibi köylerdir. Bu yüzden tüm gezinti ihtiyacınızı Pınarbaşı’nın merkezinde karşılayacaksınız. Herhangi bir araca gerek yok, gideceğiniz her yer yürüme mesafesindedir. 🙂 (Merkezin tanıtımı için fotoğraflar ekleyeceğim bu kısma.)

Dağ taş, arazi, göl vs gibi yerleri gezmekten hoşlanan biriyseniz, Pınarbaşı bu anlamda sizi tatmin edecektir. Geniş bir doğaya sahiptir, fotoğraf makinenizi veya mangalınızı alarak trafik ve insan sesinden uzaklara açılabilirsiniz… (Pınarbaşı’nda olduğumuz zaman en çok yaptığımız eylemlerden biridir 🙂 )

Merkez Üniversite için olan yazılarımızda en çok sorulanlardan biri Part time çalışma imkanlarının olduğu yerler, oluyor. Ama burası için bu soruyu sormanıza gerek yok, çünkü Part Time iş imkanı sunacak bir ilçe değil.

İlçenin çoğunluğunun desteklediği parti ise MHP’dir.

Yöresel bir yemeği veya meşhur bir şeyi var mı henüz bilmiyorum.

Hava durumu ile ilgili not düşmek gerekirse; hava sıcaklığı ve soğukluğu hemen hemen Kayseri ile aynıdır. Hava şartlarında Kayseri’den ayrılan yanı rüzgarın fazla olmasıdır. Anlamsız bir rüzgar akışına sahip 🙂 hiç bitmeyecekmiş gibi…

İlçede görmek isteyeceğiniz bir Türklük Anıtı bulunuyor Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.

İlçede Göz isminde bir şelale bulunuyor Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.

İlçenin çeşitli yerlerinde göller, barajlar bulunuyor Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.

İlçenin girişinden çarşısına kadar olan yer, Bu Satıra Fotoğrafları eklenecek.

6 Maddeden biri olan ilçe hakkında bilgiler kısmını daha sonra devam etmek üzere şu anlık bitiriyorum…

İlçe’de ki gençlerin veya diğer insanların yada esnafın öğrencilere yaklaşımı nasıl?
devam edecek…

PMYO'nun Öğretim Görevlilerini (hocaları) görmek için tıklayınız.

Doç. Dr. Kenan GÜLLÜ, Öğr. Gör. Sena KESKİN ve Öğr. Gör. Özlem ÖZDEMİR Pazarlama Programında, Yrd. Doç. Dr. Arzu MERİÇ ve Öğr. Gör. Fatih PİRİNÇÇİ‘de Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Bölümü bulunmaktadır.

Yeni eğitim öğretim döneminde ise Bankacılık bölümü dahil olacak ve Öğr. Gör. Cihan AKICI, Öğr. Gör. Çetin ÜNEN ile Öğr. Gör. Bedirhan ELDEN’de akademik kadroda yerini alacak.

Not: Yorum eklerken doğru mail adresi yazarsanız yorumunuza verilen cevaplar otomatik olarak size ulaşır.
4.7/5 - (3 votes)

Bir Yorum Ekle