ERÜ

Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü – KYK

kayseri pınarbaşı yurt müdürlüğü KYK
Bu yazı kendi arama grubunda GOOGLE‘da 1 Numara!
Merhabalar, bu yazı 18 Ağustos 2018 tarihine kadar sıradan bir tanıtım yazısıydı. Fakat Pınarbaşı KYK’yı 1 yıl boyunca yeterince tanıdığım için yazıyı ve anlatım formatını değiştirmeye karar verdim. Sizlere hikaye anlatmadan daha gerçekçi olarak kendi tarzımda yurt ile ilgili görüşlerimi aktaracağım. (Yazının ilk ve eski haline ulaşmak isterseniz buraya tıklayınız.)

Kayseri’nin ilçesi Pınarbaşı’da 2017’de eğitim öğretime başlayan Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu, Türkiye’de ilk KYK yurt garantisi olan devlet okulu olmuştur.

Neden yurt garantisi var? Çünkü 350 kişilik yurt yapmışlar ama 25-30 kişi yurtta kalıyor. Söz konusu meslek yüksekokulunun toplam öğrenci sayısı geçen yıl (2017-2018) 33 kişiydi. Sınıf değil, yanlış anlaşılmasın. Koca okulun toplam öğrenci sayısı bu. (Okul hakkındaki yazım için Pınarbaşı Meslek Yüksekokulu Nasıl? başlığını ziyaret edebilirsiniz.) Bu nedenle Pınarbaşı MYO‘yu tercih eden hiç kimse yurt sorunu yaşamaz. Yurt zaten okulun ilerleme durumuna göre yaklaşık 3 yıl sonra kontenjanı doldurur.

“Kayseri Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu 2017 eğitim öğretim yılına Pazarlama ve Muhasebe bölümüyle başlamıştır. Sonraki eğitim öğretim dönemlerinde ise Bankacılık vb programlar da dahil olacaktır.”Demişim 29 Ekim 2017 de yazdığım bu yazıda. Ama son haberlere göre Bankacılık bölümü iptal edilmiş veya bu yılda öğrenci almayacaktır. Pazarlama ve Muhasebe olmak üzere toplam iki bölüm ile okul eğitime devam etmeye çalışacak…


Okulun eğitime başlamasıyla birlikte Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) da 5 Yıldızlı Otel konforunda faaliyete başlamıştır ve okula kayıt olan tüm öğrencilerin yurt kayıtlarını otomatik olarak yaparak dışarıdan gelen hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmamıştır.

Her yapılan yeni binalar gibi, Pınarbaşı KYK Yurt binasının da bazı eksiklikleri ve problemleri vardı, fakat yurt müdürü Mustafa Bey tarafından bu eksiklikler hızlı bir şekilde giderilerek yurdun tüm alanları tamamen kullanılabilir hale getirildi.

Yurdun konforu gerçekten oldukça iyi. Daha önce yurtta kalan öğrenciler varsa, buraya geldiğinde önceki kaldıkları yerden çok daha iyi olduğunu (yapı olarak) görecekler.

Bir yıl boyunca giderilememiş ve görünüşe göre birkaç yıl daha giderilemeyecek olan sorunları da var. En önde gelen sorunu ise internet. Maalesef yurtta internet yok! Yurdun internet hizmeti verebilmesi için belli bir sayıda öğrecisinin olması gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi öğrenci sayısı çok az. Yeni gelecek olanla da bu kota tamamlanmayacağı için internetin açılma şansı yok gibi görünüyor… Olur da internet gelirse ilk iş olarak bu yazıyı güncelleyeceğim…

Tahminime göre bu yılda da (2018-2019) yurdun toplam öğrenci sayısı 60 civarı olacak. Birinci ve ikinci sınıflar dahil toplam sayı. 70’i geçmesi pek mümkün görünmüyor.

Yurdun herhangi bir yakıt problemi yok. Kışın çok sıcak olur odalar. İsterseniz kendi odanızın sıcaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Gelelim personellere…

Pınarbaşı Öğrenci Yurdu (KYK); 1 müdür, 2 memur, 10 güvenlik, 7 – 8 tanede hizmet kadrosundan oluşuyor.

Yurt müdürü Mustafa Yıldırım, Mustafa bey yurt için fazlasıyla emek veren biridir. Sadece müdür olduğu için değil, birazda istekli olduğu ve sanırım Pınarbaşı ilçesini de sevdiği için oldukça emek verdi yurda. Yeni yurtların problemleri çok fazla olur, bunun üstesinden gelerek problemleri minimuma indirmiştir. Disiplinli ve kuralcı biridir… Siyasi rengini ise öğrenebilmiş değilim, çünkü öğrenmek istemiyorum 🙂 Umarım öğrenmem de. 🙂 Disiplinli ve kuralcı biri dediysem aklınıza sert ve de kızgın suratlı bir insan gelmesin. Öğrencilerini seven, şakalaşan, onlarla oturup aynı masada yemek yiyen ve öğrencilerden de aynı orantıda karşılık alan bir kişiliktir.

Memurlar, 1 bay 1 bayan memur var ve her ikisi de işini iyi yapan çalışkan kişilerdir. Bunlardan biri normalde diyetisyendir. Kendi mesleğinde fırsat bulursa mutlaka kaçar. 🙂 Bu yüzden buna şimdiden geçici personel olarak bakabiliriz. 🙂

Güvenlik görevlileri, fazlaca güvenlik görevlisi olan bir yurt. 7/24 güvenlik var. Hem nizamiye hem de bina içinde… Güvenlik görevlileri oldukça sıcak kanlı kişilerdir. Gittiğiniz zaman hemen hemen hepsini seveceksiniz. En azından Süleyman isimli güvenlik dışında hepsini seversiniz. Süleyman bey ile bir türlü yıldızımız barışmadı. Barışmayacak da 🙂 Olur da barışırsa yazının bu kısmını güncellerim. 🙂

Yurda geldiğiniz zaman tanışacaksınız güvenlik görevlileriyle de… Bazılarının isimleri şu an hatırlayamadım ama genelde iyi insanlardır… Aralarından bir tanesinin aykırı çıkması gayet normal, o kadar da olsun 🙂

  • Örneğin Cahit, adamın dibi 🙂 Google’a adam yaz karşına Cahit çıkar. 😀 Aynı zamanda bizim Erdem Yıldız‘ın yakın arkadaşıdır.
  • Ondan sonra Ali bey var ve o da çok samimi bir insandır.
  • Sedat bey var, Vedat’da olabilir 🙂 önemli değil o da iyi biridir, bir Opel’i var, görür görmez Sedat bey bu dersiniz. 🙂 (Her gördüğünüz Opel’e de Sedat diye gitmeyin 🙂 )
  • Doblo‘su olan biri var, Doblo kullandığı için onun hakkında bir şey yazmayacağım. 🙂 O da iyi biridir. Eğer Doblo değilse o araç, yazmadığım için pişman olurum. 🙂

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar ama bununla kalacağını sanmayın. Eğer merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Mutlaka cevaplarım!

Konu personellerden açılmışken, her ne olursa olsun güvenlik veya diğer personellerle çok fazla samimi olmayın. Kesinlikle kanka düzeyinde bir arkadaşlık ilişkisi içerisinde olmayın. Siz yerinizi onlar yerini bilsin. Bu gibi kurumlarda aşırı samimiyet ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılara yol açabilir.

Bu arada aşağıdaki fotoğraflar eski, sizi korkutmasın. Yurdun şimdiki çevre düzenlemesi daha iyi, fırsat bulursam yeni fotoğraflarını eklerim. Yollar yapıldı, görüldüğü gibi değil. Yere yapışık sevimsiz Tofaş arabanızla bile gelebilirsiniz. 🙂

Araba demişken yurdun büyük bir eksiğinden de bahsedeyim. Yurdun maalesef bir otoparkı yok ve bunu ciddi bir sorun olarak görüyorum! Yurt personelleri araçlarını içeriye park edebiliyor ama öğrencilerin araçları içeriye alınmıyor. İçeriye alınmaması problem değil fakat dışarıda aracı park edebileceğiniz güvenli bir yer bulunmuyor. Yaklaşık bir yıldır yurt dışına bir otopark yapılacağı konuşuldu fakat gerçekleşmedi.

 Pınarbaşı KYK Yurt fotoğrafları – Dışarıdan Görünüm 

Okuldan Yurdun Görünümü

Yurdun alt kısmında kalan araziden görünüm…

Yurdun dış görünümü…

Yurt içerisinde bulunan sosyal tesisler binası…

Yurttan okulun görünümü…

 Pınarbaşı KYK Yurt fotoğrafları – İç Görünüm 

Fotoğraflar hazırlanıyor…

Adres: Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü Kayseri-Malatya karayolu üzerinde, il merkezine 104 kilometre uzaklıkta, Malatya, Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Elazığ gibi önemli şehirlerinin geçiş yolları üzerinde de yer alıyor.

…bu sayfa güncellenmeye devam edecektir.

Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü – KYK
4.6 (91.11%) 18 oy

Sizde Görüşlerinizi Ekleyin

8 Yorum