ERÜ

Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü – Kyk Pinarbasi

Son güncelleme: 23.08.2019 23:34

Kayseri’nin ilçesi Pınarbaşı’da 2017’de eğitim öğretime başlayan Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu, Türkiye’de ilk KYK yurt garantisi olan devlet okulu olmuştur.

Neden yurt garantisi var? Çünkü 350 kişilik yurt yapmış ama okulun öğrenci sayısı şimdilik bu kotayı dolduramıyor. Bu nedenle Pınarbaşı MYO‘yu tercih eden hiç kimse yurt sorunu yaşamaz.

“Kayseri Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu 2017 eğitim öğretim yılına Pazarlama ve Muhasebe bölümüyle başlamıştır. Sonraki eğitim öğretim dönemlerinde ise Bankacılık vb programlar da dahil olacaktır.”

Okulun eğitime başlamasıyla birlikte Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) da 5 Yıldızlı Otel konforunda faaliyete başlamıştır ve okula kayıt olan tüm öğrencilerin yurt kayıtlarını otomatik olarak yaparak dışarıdan gelen hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmamıştır.

Her yapılan yeni binalar gibi, Pınarbaşı KYK Yurt binasının da bazı eksiklikleri ve problemleri vardı, fakat yurt müdürü Mustafa Bey tarafından bu eksiklikler hızlı bir şekilde giderilerek yurdun tüm alanları tamamen kullanılabilir hale getirildi.

Yurdun konforu gerçekten oldukça iyi. Daha önce yurtta kalan öğrenciler varsa, buraya geldiğinde önceki kaldıkları yerden çok daha iyi olduğunu (yapı olarak) görecekler.

Bir yıl boyunca giderilememiş ve görünüşe göre birkaç yıl daha giderilemeyecek olan sorunları da var. En önde gelen sorunu ise internet. Maalesef yurtta internet yok! Yurdun internet hizmeti verebilmesi için belli bir sayıda öğrecisinin olması gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi öğrenci sayısı çok az. Yeni gelecek olanla da bu kota tamamlanmayacağı için internetin açılma şansı yok gibi görünüyor… Olur da internet gelirse ilk iş olarak bu yazıyı güncelleyeceğim…

Tahminime göre bu yılda da (2018-2019) yurdun toplam öğrenci sayısı 60 civarı olacak. Birinci ve ikinci sınıflar dahil toplam sayı. 70’i geçmesi pek mümkün görünmüyor.

Yurdun herhangi bir yakıt problemi yok. Kışın çok sıcak olur odalar. İsterseniz kendi odanızın sıcaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Gelelim personellere…

Pınarbaşı Öğrenci Yurdu (KYK); 1 müdür, 2 memur, 10 güvenlik, 7 – 8 tanede hizmet kadrosundan oluşuyor.

Yurt Müdürü Mustafa YILDIRIM

Yurt müdürü Mustafa Yıldırım, Mustafa bey yurt için fazlasıyla emek veren biridir. Sadece müdür olduğu için değil, birazda istekli olduğu ve sanırım Pınarbaşı ilçesini de sevdiği için oldukça emek verdi yurda. Yeni yurtların problemleri çok fazla olur, bunun üstesinden gelerek problemleri minimuma indirmiştir. Disiplinli ve kuralcı biridir… Siyasi rengini ise öğrenebilmiş değilim, çünkü öğrenmek istemiyorum 🙂 Umarım öğrenmem de. 🙂 Disiplinli ve kuralcı biri dediysem aklınıza sert ve de kızgın suratlı bir insan gelmesin. Öğrencilerini seven, şakalaşan, onlarla oturup aynı masada yemek yiyen ve öğrencilerden de aynı orantıda karşılık alan bir kişiliktir.

Memurlar, 1 bay 1 bayan memur var ve her ikisi de işini iyi yapan çalışkan kişilerdir. Bunlardan biri normalde diyetisyendir. Kendi mesleğinde fırsat bulursa mutlaka kaçar. 🙂 Bu yüzden buna şimdiden geçici personel olarak bakabiliriz. 🙂

Güvenlik görevlileri, fazlaca güvenlik görevlisi olan bir yurt. 7/24 güvenlik var. Hem nizamiye hem de bina içinde… Güvenlik görevlilerin çoğunluğu sıcak kanlı kişilerdir. Gittiğiniz zaman bir çoğunu seveceksiniz…

  • Örneğin Cahit, değişik biri 🙂 Google’a değişik yaz karşına Cahit çıkar. 😀 Aynı zamanda PMYO güvenliği Erdem Yıldız’ın yakın arkadaşıdır.
  • Sedat bey var, Vedat’da olabilir 🙂 önemli değil o da iyi biridir, bir Opel’i var, görür görmez Sedat bey bu dersiniz. 🙂 (Her gördüğünüz Opel’e de Sedat diye gitmeyin 🙂 )
  • Doblo‘su olan biri var, Doblo kullandığı için onun hakkında bir şey yazmayacağım. 🙂 O da iyi biridir. Eğer Doblo değilse o araç, yazmadığım için pişman olurum. 🙂 Aynı zamanda balıkçıdır… Her hafta eve balık alırım kendisinden. 🙂

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar ama zaman zaman güncelleme yapacağım. Eğer merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Mutlaka cevaplarım!

Konu personellerden açılmışken (yeni gelecek olan arkadaşlar için), her ne olursa olsun güvenlik veya diğer personellerle çok fazla samimi olmayın. Kesinlikle kanka düzeyinde bir arkadaşlık ilişkisi içerisinde olmayın. Siz yerinizi onlar yerini bilsin. Bu gibi kurumlarda aşırı samimiyet ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılara yol açabilir.

Yurt içerisinde bulunan sosyal tesisler binası…

 

 Pınarbaşı KYK Yurt fotoğrafları – İç Görünüm 

Fotoğraflar hazırlanıyor…

Adres: Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü Kayseri-Malatya karayolu üzerinde, il merkezine 104 kilometre uzaklıkta, Malatya, Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Elazığ gibi önemli şehirlerinin geçiş yolları üzerinde de yer alıyor.

…bu sayfa güncellenmeye devam edecektir.

Pınarbaşı KYK Yurt Müdürlüğüne Nasıl Gidilir?

Öğrenci misin? @PinarbasıMyoBlog Instagram sayfasına katıl. Sadece öğrencilere özel…

Sizde Görüşlerinizi Ekleyin

12 Yorum