ERÜ

Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü Kyk Pinarbasi

Son güncelleme: 16 Mart 2020
Yeni Tanıtım Yazısı: Yurt Garantili Devlet Üniversitesi

Kayseri’nin ilçesi Pınarbaşı’da 2017’de eğitim öğretime başlayan Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu, Türkiye’de ilk KYK yurt garantisi olan devlet okulu olmuştur.

Neden yurt garantisi var? Çünkü 350 kişilik yurt yapmış ama okulun öğrenci sayısı şimdilik bu kotayı dolduramıyor. Bu nedenle Pınarbaşı MYO‘yu tercih eden hiç kimse yurt sorunu yaşamaz.

“Kayseri Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu 2017 eğitim öğretim yılına Pazarlama ve Muhasebe bölümüyle başlamıştır. Sonraki eğitim öğretim dönemlerinde ise Bankacılık vb programlar da dahil olacaktır.”

Okulun eğitime başlamasıyla birlikte Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) da 5 Yıldızlı Otel konforunda faaliyete başlamıştır ve okula kayıt olan tüm öğrencilerin yurt kayıtlarını otomatik olarak yaparak dışarıdan gelen hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmamıştır.

Her yapılan yeni binalar gibi, Pınarbaşı KYK Yurt binasının da bazı eksiklikleri ve problemleri vardı, fakat yurt müdürü Mustafa Bey tarafından bu eksiklikler hızlı bir şekilde giderilerek yurdun tüm alanları tamamen kullanılabilir hale getirildi.

Yurdun konforu gerçekten oldukça iyi. Daha önce yurtta kalan öğrenciler varsa, buraya geldiğinde önceki kaldıkları yerden çok daha iyi olduğunu (yapı olarak) görecekler.

Bir yıl boyunca giderilememiş ve görünüşe göre birkaç yıl daha giderilemeyecek olan sorunları da var. En önde gelen sorunu ise internet. Maalesef yurtta internet yok! Yurdun internet hizmeti verebilmesi için belli bir sayıda öğrecisinin olması gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi öğrenci sayısı çok az. Yeni gelecek olanla da bu kota tamamlanmayacağı için internetin açılma şansı yok gibi görünüyor… Olur da internet gelirse ilk iş olarak bu yazıyı güncelleyeceğim…

Tahminime göre bu yılda da (2018-2019) yurdun toplam öğrenci sayısı 60 civarı olacak. Birinci ve ikinci sınıflar dahil toplam sayı. 70’i geçmesi pek mümkün görünmüyor.

Yurdun herhangi bir yakıt problemi yok. Kışın çok sıcak olur odalar. İsterseniz kendi odanızın sıcaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Gelelim personellere…

Pınarbaşı Öğrenci Yurdu (KYK); 1 müdür, 2 memur, 10 güvenlik, 7 – 8 tanede hizmet kadrosundan oluşuyor.

Eski Yurt Müdürü Mustafa YILDIRIM (2017-2018)

Yurt müdürü Mustafa Yıldırım,  (Güncellendi: 4 Kasım 2019) 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise müdürlük görevinden ayrılmıştır.

Memurlar, memurlar sürekli değişiyor, o yüzden bilgi veremeyeceğim 🙂

Güvenlik görevlileri, fazlaca güvenlik görevlisi olan bir yurt. 7/24 güvenlik var. Hem nizamiye hem de bina içinde… Güvenlik görevlilerin çoğunluğu sıcak kanlı kişilerdir. Gittiğiniz zaman bir çoğunu seveceksiniz. Çok gıcık olan güvenlik görevlileri de yok değil. Siz yinede istisnalar hariç güvenmeyin, arkadaşlık kurmamaya özen gösterin. Güvenlik personeli ve öğrenciler arasında çokça sıkıntılar yaşanmış bir yurttur aynı zamanda.

  • Örneğin Cahit, adamın dibi 🙂 Google’a, Yandex’e veya Bing’e “adam” yaz, eğer karşına Cahit Barut çıkmazsa o zaman konuşalım 😀

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar ama zaman zaman güncelleme yapacağım. Eğer merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Mutlaka cevaplarım!

Konu personellerden açılmışken (yeni gelecek olan arkadaşlar için), her ne olursa olsun güvenlik veya diğer personellerle çok fazla samimi olmayın. Siz yerinizi onlar yerini bilsin. Bu gibi kurumlarda aşırı samimiyet ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılara yol açabilir.

Yurt içerisinde bulunan sosyal tesisler binası…

 Pınarbaşı KYK Yurt fotoğrafları – İç Görünüm 

Fotoğraflar hazırlanıyor…

Adres: Kayseri Pınarbaşı Yurt Müdürlüğü Kayseri-Malatya karayolu üzerinde, il merkezine 104 kilometre uzaklıkta, Malatya, Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Elazığ gibi önemli şehirlerinin geçiş yolları üzerinde de yer alıyor.

…bu sayfa güncellenmeye devam edecektir.

Pınarbaşı KYK Yurt Müdürlüğüne Nasıl Gidilir?

Öğrenci misin? @PinarbasıMyoBlog Instagram sayfasına katıl. Sadece öğrencilere özel… Veya @pinarbasimyo.kayu’den takip et.
4.3/5 - (38 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle