Öne Çıkan Sosyal Medya ve Reklam

Kabul Edilebilir Reklamlar İle Daha Çok Kazanın

İnternette çok sık gezen biriyseniz büyük ihtimalle AdBlock uygulamasını biliyorsunuzdur. İnternet tarayıcısına eklenti olarak kurulan AdBlock, gezdiğiniz tüm internet sitelerindeki reklamları engelleyerek size reklamsız bir gezinti sunar. Bunun sizin için hem avantajı hem dezavantajı var;

  • Avantajı: Sitelerde sizin karşınıza hiçbir reklam çıkmaz.
  • Dezavantajı: AdBlock uygulaması kişisel verileri reklam ajanslarına veya çeşitli firmalara satarak büyük gelirler elde eden projelerden biridir. Tarayıcınızda olan bu vb uygulamalar sizin bazı verilerinizi toplayarak dağıtım yapar.
  • Dezavantajı: Zamanında çokça aradığınız ve bulamadığınız bir şeyi mutlaka kaçırmış olacaksınız. Nasıl yani? diyorsanız “Reklamlar aslında faydalı olabilir mi?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Ciddi anlamda insanları rahatsız eden reklamlar var. Özellikle Youtube’da video izlerken bir videoda 20’ye yakın reklamın olması ve zaman zaman videonun bölünmesi can gerçekten can sıkıcı. İşte bu can sıkıntısına son vermek için AdBlock uygulaması ile tüm reklamlara elveda diyoruz.

Ama sizin AdBlock kullanmanızdan rahatsız olan birileri var… İçerik yayıncıları. Örneğin ben. AdBlock kullandığınız için şu an ki bloğumda bulunan reklamları görmüyorsunuz.

Siz reklamları görmediğiniz zaman yayıncı dolayısıyla reklamlardan kazanç sağlayamıyor.

Ama itiraf etmeliyim ki bende AdBlock kullanıyorum! Çünkü YouTube reklamları beni çilede çıkartıyor ve sadece bunun için kullanıyorum.

Neyse ki yayıncılar için iyi bir haber geldi!

Artık “Kabul Edilebilir Reklamlar“ın devri başladı.

Kabul Edilebilir Reklamlar Nedir? Ne anlama geliyor?

Bir şekilde internete içerik sağlayarak reklamlardan gelir eden, ama hakkıyla eden yayıncılar artık AdBlock reklam engelleme filtresine takılmadan reklamlarını ziyaretçisine gösterebilecek. Ziyaretçinin cihazından AdBlock uygulamasının yüklü olması önemli olmadan.

Fakat bunun bir şartı var yayıncılar için. Örneğin web sitesindeki reklamlar ziyaretçileri rahatsız etmeyecek şekilde dizayn edilmiş olmalı. Kabul edilebilir reklamların nasıl olacağı hakkında bilgi almak için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Başta Google ve bunun gibi dev reklam yayımlayan firmalar AdBlock geliştiricileriyle anlaşma yoluna giderek Beyaz Liste oluşturmaya karar verdiler. Bu Beyaz Liste tahmin edebileceğiniz gibi rahatsız edici reklamların yayınlanmadığı internet sitelerinin reklamlarının AdBlock filtresine takılmamasıyla alakalı.

Sonuç olarak;

Kabul Edilebilir Reklamlar, yayıncıların, ağların ve reklamverenlerin çevrimiçi içeriği ücretsiz tutan ve daha olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayan daha az müdahaleci reklamlar sunan daha geçerli gelir kaynakları oluşturmasına yardımcı olur.acceptableads

Eğer sizde reklamlardan kazanç sağlayan biriyseniz web adresinizi Beyaz Listeye eklemeyi unutmayın!

4/5 - (4 votes)

Bir Yorum Ekle