Wordpress

Jetpack istatistikler çalışmıyor, sorunu çözümü…

Arkadaşımın WordPress alt yapılı sitesinde kullanılan Jetpack eklentisindeki istatistikler kısmının çalışmadığını ve veri toplayamadığını fark ettim.

Jetpack’ın ziyaretçileri göstermemesinin nedeninin ilk olarak WordPress temasından kaynaklandığını düşünerek temayı varsayılan temalardan biri ile geçici olarak değiştirdim. Jetpack eklentisinin halen günlük istatistikleri göstermemesi üzerine sitede kullanılan LiteSpeed Cache eklentisini pasif hale getirdim. Bu da işe yaramayınca en son Jetpack eklentisini silip yeniden kurdum. Evet bu da işe yaramadı…

En son hiç ummadığım eklentilerin birindeki JS kodlarından dolayı Jetpack istatistiklerin doğru düzgün çalışmadığını fark ettim.

Siteye AMP desteği veren Ahmed Kaludi ve Mohammed Kaludi tarafından geliştirilmiş olan “AMP for WP – Accelerated Mobile Pages” eklentisinden kaynaklandığını fark ettim. Bu eklenti oldukça işe yarar ve gelişmiş özelliklere sahip olsa da, Jetpack’ın çalışma düzenini bozduğu için kaldırmak zorunda kaldım. Bunun yerine AMP Project Contributors tarafından geliştirilmiş olan AMP eklentisini kullandım.

AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisi daha işlevsel olduğu için kullanım tercihim bundan yanadır ama şimdilik sorun giderilene kadar norma AMP eklentisini kurdum.

Eğer Jetpack eklentisi günlük haftalık veya diğer ziyaretçi verilerini almakta zorlanıyor, hiç almıyor ya da çok geç gösteriyorsa bunun sebebi büyük olasılıkla kullandığınız eklentilerden kaynaklanıyor. Eklentilerin ne kadar popüler olduğu veya gelişmiş olduğu önemli değil. Küçük bir uyumsuzluk sorun çıkartabiliyor.

Bunu değerlendir

Bir Yorum Ekle