Sosyal Medya ve Reklam

İyi Bir Tanıtım Videosu Kaç Saniye Olmalı?

Firma tanıtımı ya da aktarmak istediğiniz herhangi bir bilgi. Konu ne olursa olsun bunu video şeklinde hazırlamayı planlıyorsanız videonun süresi maksimum 45 saniye olmalı.

Bu zorunlu bir süre değil tabii ki. İsterseniz 100, 200 veya 500 saniyelik bir tanıtım videosu da hazırlayabilirsiniz. Birazda anlatmak istediğiniz konuya, ürüne veya hizmete bağlı bir durum süre. Ama yinede tekrarlayacak olursam 45 saniyeyi geçmeyecek videolar hazırlamanız avantaj sağlayacaktır.

45 saniye çok kısa… Ben bunda ne anlatabilirim? Bu süreye konuyu sığdıramam, bu süre benim ancak video girişim olur diyorsanız, olaya şöyle bakmaya çalışın…

Diyelim ki bir Gayrimenkul firmanız var ve bunun tanıtım videosunu hazırlamanız gerekiyor. Yapmanız gereken şey çok basit. Tüm eski tanıtım videolarını unutun. Yani video girişinde selamı sabahı bir kenara bırakın ve direkt konuyu özetleyin, daha dinamik bir şekilde. Bu özet profesyonel bir şekilde hazırlanmalı ki 45 saniyelik bir videoya sığabilsin.

45 saniyeye sığdıracağım diye metinleri hızlı hızlı kesinlikle okumayın, okutturmayın. Tam aksine son derece rahat ve sakin bir şekilde ilerlemeli süreç. Videoda sadece ana temaya odaklanan cümleler kurun. Gereksiz kelimeleri eleyin. Sadece müşterinizin beyninde yer etmesi gereken anahtar kelimeleri kullanın.

Yabancı firmalarda sürekli karşıma çıkan tanıtım videolarının tek ortak noktaları buydu. Videoları 45 sn civarı, sakin ve enerjik bir anlatım, kalabalık olmayan cümleler… Gerçekten ilgimi çekmeyi başaran videolar olmuştur bunlar ve hemen hemen hepsini de izlemişimdir, karşıma çıktıkça.

İzlemişimdir, çünkü bir de şöyle bir şey var. Artık bir videoyu açtığımız zaman onun önce süresine bakıyoruz. Eğer video süresinde 02:25 yazıyorsa, bu çok uzunmuş diyoruz ve başlıyoruz sardırmaya veya hiç izlemiyoruz. 00:43 sn lik bir video gördüğümüzde ise hemen izlemek için tıklıyoruz. Alt tarafı 43 sn çünkü.  En azından ben ve çevremde gördüklerim bu şekilde yapıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi popüler firmaların videoyu kısaltması da bununla örtüşüyor… Karar yine de sizin.

Size bununla ilgili örnek olabilecek birkaç tanıtım videosu göstereyim aşağıda, bunlar firmaların gerçek tanıtım videolarıdır.

 Örnek 1 

Aşağıdaki video ise Grammarly.com’un videosudur. Yine 42 saniyelik bir süreden oluşan video. Grammarly çok başarılı ve popüler bir firmadır alanında. Yazışmalardaki ve projelerdeki dil bilgisinin doğru kullanımı sağlayan bir hizmet. Tanıtım şeklini müşteri görüşleri olarak sunmuş ve web sitesinde, sosyal medya bunları video olarak paylaşmış.

 Örnek 2 

Aşağıdaki video hobbytec.cz isimli bir firmaya aittir. Firma, ahşap hobi evleri ve mobil evler yapıyor. Videoda görüldüğü gibi 42 saniyede konu çok net ve birbirini bağlayan akışlarla kendisini izlettirecek şekilde tasarlanmış. Hatta 34 sn de konu bitirilmiş ama firma bilgileriyle 42 saniye çıkartılmış.

Yorum

Bir Yorum Ekle