Genel

İkinci El Araçta Bulunan OGS HGS Cezasını Kim Öder?

İkinci el bir araç aldıysanız veya plaka değişikliği yaptıysanız bu plakada OGS (otomatik geçiş sistemi) borcu olabilir.

Örneğin 2016 yılında ikinci el bir araç satın aldınız, noterde satış işlemleri sırasında herhangi bir borcunuzun olmadığı göründü ve satışta herhangi bir problem çıkmadı.

Fakat daha sonra plakanızı kgm.gov.tr den sorguladınız ve plakanız da 2010 yılına ait bir OGS borcu çıktı, yani siz arabayı satın almadan önce plakaya yazılmış ama ödenmemiş bir ceza. Bu plakalı araçta şu an sizde olduğu için acaba bu cezayı ben mi ödeyeceğim diye kafanız karışabilir.

Aynısı benim başıma geldi, 2017 de aldığım aracımın plakasına 2010 yılında 12 liralık bir kaçak geçiş ücreti yazılmış. Bugüne kadar da ödenmediği için bu 12 lira 130 lira olmuş şu an.

Durumu hemen ogs@kgm.gov.tr ye bildirdim ve bana aşağıdaki cevabı verdiler;

Merhabalar;
38XXXXX plakalı aracın üzerinde görülen geçiş cezaları, geçiş yapılan tarihte plakanın kayıtlı olduğu şahsı ilgilendirmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı trafikten men edilen araçların plakaları, yeni araçlara verilebilmektedir.  Aracın tarafınıza tescil edildiği günden itibaren satışını yapacağınız süre içerisinde oluşan geçiş cezalarından tarafınız sorumlu tutulur.

Bilgilerinize sunulur.

Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü
OGS-KGS Ana Kontrol Merkezi
Cengiz Topel Cad.  Etiler Mah.
FSM Yolu Üzeri Beşiktaş / İSTANBUL

4.3/5 - (6 votes)

Bir Yorum Ekle