Blog Dünyası

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Kaç Olmalı?

Hemen Çıkma Oranı nedir?

Örneğin siz şimdi bu yazıyı okuyorsunuz, yazıyı okudunuz ve başka bir yazıya tıklamadan bloğumu kapattınız. Yani bloğumdaki bu yazıdan başka bir yazı dikkatinizi çekmedi ve sayfadan direkt çıktınız. İşte bu hemen çıkma oranının hesaplandığı andır. Eğer siz bu yazıyı okuduktan sonra başka bir yazımı daha okursanız, mesela aşağıdaki benzer yazılardan herhangi birine tıkladınız ve o yazıya geçtiniz, işte o zaman benim bloğumun hemen çıkma oranı düşer. Çünkü giriş yaptığınız sayfanın dışında ek olarak sitemde ekstra bir eylem daha gerçekleştirmiş oldunuz.

Hemen çıkma oranlarını Google Analytics veya Yandex Metrika gibi araçlarla öğrenebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı ortalama kaç olmalı?

İnternetteki bazı yazılarda görmüş olabilirsiniz. Hemen çıkma oranın %60’ı geçmesi çok tehlikeli gibisinden yazılar bilgiler vardır.

Bu durum tamamen sitenizin türüyle ilgilidir. Yani sizin siteniz bir blog mu?, kurumsal site mi? yoksa e-ticaret sitesi mi? Bunların önemi de çok fazladır.

Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve hemen çıkma oranı %60 veya daha fazlaysa evet gerçekten bir sıkıntı vardır. Çünkü bu şu demek: Ziyaretçiler ilk sayfaya giriyor, bu sayfa ana sayfa veya herhangi bir ürün sayfası da olabilir. Girdiği ürün sayfasından başka bir ürüne geçmeden hemen sitenizden ayrılıyor. Bu durumda ürün satışının fazla olmayacağını da aslında hemen çıkma oranından anlayabiliyorsunuz.

Ama siteniz bir blog ise hemen çıkma oranının %60 veya %70 olması sanıldığı gibi sıkıntı yaratacak bir durum değil. Blog sitesinde bir ziyaretçi sürekli sitenizde o yazıdan o yazıya atlayacak diye bir şey yok. Ziyaretçi ihtiyacı olan bilgiyi alır ve bloğunuzdan ayrılır. Ama belli bir konu üzerinde birden fazla makaleniz bulunuyorsa bunları yazının altında benzer makaleler olarak gösterebilirsiniz. Bu durumda ziyaretçi ilgilendiği konuyla ilgili diğer yazıları gördüğü için onlara da göz atmak isteyecektir. Bu durum hemen çıkma oranını büyük ölçüde düşürür.

Kurumsal sitelerde hemen çıkma oranı genellikle çok daha düşüktür. Çünkü bu sitelerde üç beş sayfadan oluşur ve o siteye giren ziyaretçilerde genellikle ilgili firmayla ilgilendikleri için olan sayfaların çoğunu gezerler. Ana sayfa, hakkımızda, hizmetlerimiz ve iletişim sayfası en çok tıklanan sayfalarından olacaktır. Bu sayfalar arasında yapılan geçişler hemen çıkma oranını düşürecektir.

Google’ın kendi ağzından hemen çıkma oranı hakkında yorum aynen aşağıdaki gibidir;

Hemen çıkma oranının yüksek olması, olumsuz bir durum mudur?

Bu sorunun yanıtı duruma göre değişir. Sitenizin başarılı sayılması için kullanıcıların bir sayfadan daha fazlasını görüntülemesi gerekiyorsa hemen çıkma oranının yüksek olması, olumsuz bir durumdur. Örneğin, ana sayfanız, sitenizin geri kalanına (ör. haber yazıları, ürün sayfaları, ödeme işlemi) geçit niteliği taşıyorsa ve kullanıcıların önemli bir yüzdesi yalnızca ana sayfanızı görüntülüyorsa hemen çıkma oranının yüksek olması kötüye işarettir. Öte yandan, blog gibi tek sayfalık bir siteniz varsa veya tek sayfalık oturumların olağan sayılacağı başka tür içerikler sunuyorsanız hemen çıkma oranının yüksek olması son derece normaldir.support.google.com

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?

 1  Yukarıda da dediğim gibi bunlardan biri makalenin altına veya ortalarına benzer makalelerin linklerini koymaktan geçer. Zaten blog sitelerinde bir yazının altında benzer yazılar genellikle çıkar.

Aşağıdaki resim benim bloğumun yazılarının altında çıkan benzer yazılar kısmıdır;

 2  Bunun dışında yazıların ortasına onunla ilgili olabilecek diğer yazıların bağlantılarını belirgin bir şekilde ekleyebilirsiniz. Yine örnek vermek gerekirse hemen alt satıra belirgin bir şekilde bir bağlantı ekliyorum;

Hemen Çıkma Oranını düşürecek WordPress eklentisi için tıklayınız.

Gördüğünüz gibi yukarıdaki dikkat çekici yazı çerçeve içerisinde ve tam da bu sayfadaki yazının ortalarında ve konuyla birebir alakalı. Bu arada “ve” lerden birini fazla kullandım kusura bakmayın. 🙂

 3  Çok uzun yazılarınız varsa onları birkaç parçaya bölün. Örneğin benim şuradaki Instagram en popüler Hashtag’leri ( etiket ) 2018 başlıklı yazım çok uzundu ve en çok ziyaretçi alanlardan biri olduğu için yazıyı ortadan ikiye böldüm ve diğer bir kısmını yeni konu olarak ekledim. Konuyu bölmek içinde yazıda görebileceğiniz gibi yazının sonuna bir buton koydum. Bu buton ziyaretçiyi yeni açtığım yazının devamına götürüyor. Bloğumun son zamanlarda hemen çıkma oranı arttığı için en çok ziyaretçi alan yazıları bu şekilde böldüm. Bu yazı aşırı uzun olduğu için ve konusu gereği ziyaretçi sayfada uzun süre sabit beklediği için hemen çıkma oranı yükseliyor.

 4  Bloğunuzda paylaştığınız alıntı yazıların linkini mutlaka yeni sekmede açılacak şekilde verin. Ziyaretçi linke tıkladığı zaman siteniz tarayıcısında açık kalmaya devam etsin.

 5  WordPress bloglar için hemen çıkma oranını düşüren bir eklenti var. İncelemek isterseniz WordPress Hemen Çıkma Oranını Düşürme Eklentisi yazısını okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili fikirleriniz varsa paylaşabilirsiniz.

4.4/5 - (9 votes)

Bir Yorum Ekle