Blog Dünyası

Hangi Blog Konuları Daha Çok Para Kazandırır?

Bu başlık sizi buraya getirdiyse eminim ki blogger olmayı sırf para kazanmak için istiyorsunuz. 🙂

Şimdi size ben burada blog sadece para kazanmak için yazılmaz, içerik üretmek bir şeyler paylaşmakta güzel ve eğlencelidir gibi klişe laflar söylemeyeceğim (söylemiş kadar oldum), en azından bu cümleyi burada keseceğim. 🙂

Hemen konuya dönelim…

Madem ki öncelikli amacının bloğunuzdan para kazanmak, o zaman en iyi rekabet edeceğiniz konular üzerine bir blog sitesi açmanız sizin için avantajlı olacaktır. Tabii ki rekabet derken, diğer bloglarla kıyasıya yarış halinde olun demiyorum.

Örneğin, bir haber sitesiyle rekabet etmeniz çok zordur. Veya bir magazin sitesiyle rekabet etmeniz de çok zordur. Hatta bireysel olarak açtığınız blog ile bunlarla rekabet halinde olmanız mümkün değildir. Magazin ağırlıklı bir blog sitesi açmayı düşünüyorsanız fikrinizi değiştirmenizi tavsiye ederim, eğer özel bir formatınız varsa ayrı bir durum tabii ki. Aynı şey haber siteleri için de geçerlidir. Bu iki konu ile organik ziyaretçi alabilme şansınız neredeyse yok sayılır.

Peki ne üzerine blog açmalıyım?

Direkt olarak şu şu konular üzerine blog açın demem yanlış olabilir ama şöyle bir öneride bulunabilirim.

Amacınız blogdan para kazanmak olduğuna göre bloğa reklamlar ekleyeceksiniz ve büyük olasılıkla bu reklamlar Adsense olacak.

Konusu belli olmayan bir blog açarsanız, yani her kategoriden olan bir genel bloğunuz olursa bunun hit oranı düşük olabilir. Çünkü kararlı bir içerik üretim planınız olmayacak. Önününe ne çıkarsa onu bloğa eklemeye çalışacaksınız. Belki biliyorsunuzdur, Google Adsense her blog konusuna aynı kalitede reklam vermiyor. Reklamların dağıtımını bloğların ağırlıklı konularına göre yayımlıyor.

Bunun yerine belli bir konuya ait blog açar ve direkt ona odaklanırsanız çok daha başarılı olacaksınız ve genel bloğa göre kat kat fazla organik ziyaretçiye sahip olacaksınız.

Örnek olması için birkaç blog konusu vereyim,

Uygulama tanıtımı ve testi üzerine bir blog açabilirsiniz. Biliyorsunuz ki artık mobil uygulamalar telefonumuzun kendisi kadar önemli bizim için. Ve her uygulamanın da bir kullanıcısı olabileceğini düşünerek uygulama tanıtım bloğu iyi bir hit yakalayabilir. Bu blog da uygulamaları cihazınıza kurarak test edebilir, onun hakkında görüşlerinizi bloğunuza yazabilirsiniz.

Kitap tanıtım bloğu açabilirsiniz. Sadece kitapların özetlerini içeren bir blog açabilirsiniz. Çok geniş bir içerik arşiviniz olabilir. Rahatlıkla içerik bulabileceğiniz konulardan biridir.

Cep telefonları için sunulan oyunları tanıtmak için blog açabilirsiniz. Google Play’den oyunları indirerek onları oynayıp, grafik, ses, ve seviyeleri hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. İndirmek isteyenlere bağlantı verebilirsiniz.

İş fikirleri veren blog açabilirsiniz. Sadece iş fikirleri vermek üzerine blog sitesi açarak büyük hitler elde edebilirsiniz. Fakat sürekli yeni iş modellerini araştırmanız ve onlar hakkında detaylı bilgiler edinip anlaşılır ve en kolay haliyle paylaşmanız gerekir. Yabancı kaynaklardan da iş modelleri bularak Türkiye’de uygulanabilirliği hakkında tartışmalar oluşturabilirsiniz.

Yeni çıkan telefonları tanıtan blog açabilirsiniz. Yeni çıkan hiçbir telefonu atlamadan bunların tanıtımını, özelliklerini sergileyen blog sitesi açabilirsiniz. Bunun için tüm üreticilerin bir listesini oluşturup belli aralıklarla web sitelerini gezmeniz yeterli olacaktır.

Sağlık üzerine blog açabilirsiniz. Fakat genel sağlık üzerine değil. Yani sağlığı ilgilendiren her konuya yer vermek yerine sadece belli bir alan üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin sadece yüzdeki sivilceleri konu alan bir blog olabilir, veya saç dökülmesi üzerine bir blog da olabilir.

Yukarıdaki alanları örnek olması ve bunun gibi başka konular üretmeniz için verdim. Burada anlatılmak istenen, belli bir şeyi konu olan blog sitelerinin reklamlarda daha başarılı olacağıdır. Çünkü açtığınız konu ne olursa olsun mutlaka onu arayan binlerce kişi vardır. Mesela sivilce konulu blog mu olur demeyin, arama motorlarında yüzdeki sivilce nasıl geçer? doğal çözümler nelerdir? ne iyi gelir? gibi yapılan aramaların sayısı bir hayli fazladır.

Unutmamanız gereken bir şey daha var, kendinize ait bir blog kullanmanız. İlerisi olan profesyonel bir blog tercih etmelisiniz. Nasıl Blog Açarım? başlıklı yazıyı okuyarak ücretsiz ve ücretli blog açma seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

4.2/5 - (13 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle