Wordpress

Google “Sayfanız mobil uyumlu değil” diyor

İnternette gezdiğiniz tarayıcınızda Gmail hesabınız açık ise Webmaster Araçları listenizde olan web sitelerinizi Google’da aradığınız zaman sonuçların altında “Sayfanız mobil uyumlu değil.” uyarısıyla karşılaştığınız için şu an bu yazıyı okuyorsunuz. Bana da zaman zaman bu şikayetler geldiği için çözüm şeklini buraya ekleme gereği duydum. Çünkü bir bir sonraki çıkacak olan bu sorunda nasıl yaptığımı unutuyorum 🙂

WordPress için robots.txt dosyasındaki engellenen dizinlerden biri olan Disallow: /wp-content/ kısmını kaldırıyoruz. Böylece Google’ın son mobil aramalar güncellemesinden sonra ortaya çıkan “sayfanız mobil uyumlu değildir.” uyarısı da gitmiş oluyor.

Arama sonuçlarına yansımasını istemediğiniz özel dizinleriniz yoksa wordpress için aşağıdaki gibi bir robots.txt dosyası kullanmak idealdir.

Sitemap: buraya_site_haritanızın_linkini_ekleyin
User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitenizin robots.txt dosyasının yerini bilmiyorsanız; ftp veya cpanel ile sitenizin kurulu olduğu hosting’e girdiğinizde hemen karşınıza çıkar. Eğer sitenin kurulu olduğu yerde bir robots.txt dosyası görünmüyorsa hemen oluşturarak ve içini de yukarıdaki gibi doldurarak oraya atın.

3.5/5 - (8 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle