Google Teknoloji

Google Maps 3D (360) Görüntüler Nasıl Oluşuyor Merak Ettiniz Mi?

Bilgisayar veya akıllı telefonunuzu kullanarak Google Maps 3D görüntüler ile istediğiniz şehrin caddelerini sokaklarını gezebiliyorsunuz.

Muhtemelen bir çoğunuz telefonunuzdan Google Haritaları açıp herhangi bir mekanı 360 derece görüntülemişsinizdir.

Peki bunu Google nasıl yapıyor?

Google‘ın bu teknolojisinde kullandığı isim “Street View” yani sokak görünümü…

Google Haritalar’ın bir özelliği olan Street View, milyonlarca panoramik görüntüden oluşur ve Google Haritalar’da sanal olarak etrafı görmemizi sağlar. Street View içeriği, Google ve katkıda bulunan kullanıcılar olmak üzere iki kaynaktan toplanır.

Google bu görüntüleri toplamak için Street View Arabası kullanır. Arabanın giremeyeceği dar sokaklarda ise Street View Kamerası bulunan motosikletler kullanılır. Motosikletinde giremeyeceği yerlerde ise görüntüleri toplayacak olan kişinin sırt çantası şeklindeki kamerası devreye girer…

Street View Arabası

Yukarıdaki arabanın üzerinde gördüğünüz kamera yağmurlu ve sisli hava koşullarında muhteşem görüntüler alabilme özelliğine sahip bir teknolojiye sahip. Araç sokak sokak gezerek milyonlarca görüntü alıp, daha sonra bunları birleştirerek bize 360 derecelik harita gezintisi sunuyor.

Araçların giremediği yerlerde ise aşağıda da görebileceğiniz sırt kamerası devreye giriyor.

Oldukça eğlenceli bir işe benziyor 🙂

Google sokak görünümü toplamak için yollara alanlara göre çeşitli yöntemler üretmiş…

Google toplanana sokak görünümlerini bize nasıl sunuyor?

Google mühendisleri sokak görünümü görüntülerini derleyip hazır hale getirebilmek için titiz ve zorlu bir çalışma yürütüyor.

Adım 1: Görüntülerin toplanması

Her şeyden önce, Street View’da gösterilecek yerleri fiilen gezip fotoğraflamak gerekiyor. Mümkün olan en iyi görüntülerin ne zaman ve nerede çekileceği kararlaştırılmak için çeşitli bölgelerin hava şartları ve nüfus yoğunluğu gibi birçok faktör dikkate alınıyor.

Adım 2: Görüntüleri hizalama

Her resmi haritadaki coğrafi konumuyla eşleştirmek için arabada bulunan ve GPS, hız ve yönü ölçen sensörlerden gelen sinyaller alınarak birleştiriliyor. Bu, arabanın kesin rotasını yeniden belirlemesini ve hatta resimleri gerektiği gibi eğmesini ve yeniden hizalanmasını sağlıyor.

Adım 3: Fotoğrafları 360° fotoğraflara dönüştürme

360° fotoğraflarda kopuklukları önlemek için, bitişik konumlandırılmış kameralar, hafifçe birbiri üzerine binen resimler çeker ve ardından fotoğraflar “uç uca eklenerek” 360 derecelik tek bir resim oluşturulur. Ardından, “ek yerlerinin” azaltılması için özel resim işleme algoritmaları uygulanır ve pürüzsüz geçişler sağlanır.

Adım 4: Doğru resmin gösterilmesi

Arabadaki üç lazerin yüzeylerden ne kadar hızlı bir şekilde yansıdığı, bir yapının veya nesnenin ne kadar uzakta olduğunu bildirir ve 3D modeller çıkarılmasına olanak tanır. Uzaktaki bir alana gittiğinizde bu 3D model, size ilgili konum için gösterilecek en iyi panoramayı belirler.

Yukarıdaki 4 adım ile o muhteşem sanal gezinti ortaya çıkıyor…

Google’ın kendi Street View filosu

Google Haritalar 2007’de Birleşik Devletler’deki ilk lansmanından bu yana uzun bir yol katetti. Bugün, 360° fotoğrafların kapsamını, yedi kıta üzerindeki yerleri içerecek şekilde genişletmiş bulunuyor.

Street View Arabası

Street View Gezgin Kamerası

Gezgin Kamera, dünyada araba, üç tekerlekli araç, troley veya karmobille erişilemeyen daha fazla yerin Street View‘da gösterilmesini sağlıyor. Sırt çantası şeklindeki platform, üst kısmına takılı bir kamera sistemine sahip ve platformun taşınabilirliği, yalnızca yaya olarak erişilebilen sıkışık ve dar alanlar veya mekanlarda gezinirken resimler toplanmasına olanak tanıyor. Bu kamera teknolojisini kullanarak oluşturulan ilk koleksiyon ise Arizona’daki Büyük Kanyon’un engebeli ve sarp arazisini içeriyor.

Street View Troleyi

Bir grup sanatsever Google çalışanı Street View teknolojisini dünyanın dört bir yanındaki müzelere taşımak isteyince, müze kapılarından kolaylıkla geçip heykellerin arasında dolaşabilecek bir sistem geliştirme ihtiyacı duydu. İç mekanlara yönelik bu çalışmada, tüm gerekli ekipmanlar daha küçük bir şasi üzerine yerleştirildi. Bir kamera sistemiyle donatılan ve itmeyle yol alan bu el arabasına Troley adı verildi. Troley, yalnızca müzelerin değil, aynı zamanda Beyaz Saray ve spor stadyumları gibi yerlerin de iç mekan görünümlerini topluyor.

Street View Karmobili

Street View kameralarını karla kaplı yamaçlara da götürmenin eğlenceli olacağını düşünen Google ekibi birkaç hafta sonunu bu işe ayırarak dondurucu soğuklara dayanması için kayakçı montlarına sarılmış sabit diskler yardımıyla, Street View ekipmanlarını bir karmobil üzerine yerleştirmiş. Kayakçılar, snowboardcular ve kar yürüyüşçüleri bu sayede artık istedikleri kayak merkezlerini sanal olarak gezebiliyor…

Street View Üç Tekerlekli Aracı

Dar sokaklara sahip şehirler için Street View gezgin kamerasını taşıyabilecek kadar güçlü bir araç bulmak gerektiğini düşünen Google ekibimiz, Endonezya’daki Selis Robin motosikletin bazı dar sokak aralarına erişebilmek için harika ve güçlü bir çözüm olduğunu keşfetmiş. Bu araca özel olarak eklenen ekstra direk, Street View gezgin kamerasını daha dengeli hale getiriyor.

Google Street View uygulamasını Google Play Store veya Apple App Store‘dan indirebilirsiniz.

Bir Yorum Ekle