Google

Google Görsellerden İhtiyacınız Olan Boyutta Resimler Arayın

Bu yazıda herhangi bir harici program ihtiyacı olmadan istediğiniz boyutta görsel temin etmenin en kolay yolunu göreceksiniz.

İster iş yerleri için hazırlanmış statik kurumsal web siteleri, isterse sürekli güncel tutulan dinamik bloglar olsun, her ikisi içinde kullanılmış olan veya kullanılacak olan görsellerin boyutlarının önemi çok fazladır.

Görsel boyutu derken, hem MB cinsinden hemde PX cinsinden resim boyutundan bahsediyorum. Örneğin 150kb lık bir resim veya 850px lik bir resim.

Kurumsal internet sitelerinde rastgele kullanılmış resimler, sitenin ziyaretçilere çok yavaş açılmasını sağlar. Web sayfaları genellikle resimlerden oluşur ve bir ziyaretçi sitenize girdiği zaman o sayfadaki tüm resimlerin ziyaretçinin cihazına inmesi gerekir, indirme tamamlandıktan sonra ziyaretçi sayfadaki içerikleri düzenli bir şekilde görebilir.

Bloğlarda ise resim boyutlarına daha çok dikkat edilmelidir, çünkü bloglara yüzlerce, binlerce resim yüklemesi gerçekleştiriliyor. Eğer blog sitenizde orantısız resimler kullanırsanız bunun ilk dezavantajı Google gibi arama motorları tarafından üst sıralara çıkmanız engellenecek veya ertelenecektir. Unutmayın ki Google’da bir arama yapıldığı zaman, Google sayfa içeriği en hafif olan olan siteyi ziyaretçiye sunmak için sorgulama yapar.

Eğer siz 900kb değerinde bir resim yüklerseniz sayfanıza bu sayfa yavaş çalışacaktır anlamına gelir. Yine aynı şekilde 2.000px genişliğine veya yüksekliğine sahip bir görsel yüklerseniz yine siteniz ziyaretçilere çok yavaş yüklenecektir. Her iki durumdan da kaçınmamız gerekir.

Peki web sayfamız ziyaretçiye hemen yüklensin diye 300px gibi çok küçük değerlere sahip resimleri mi kullanmalıyız?

Hayır, bu kez de yazılarımızda bulunan resimlerin bozuk ve kalitesiz görünmesini sağlamış oluruz. Düşük boyutlardaki resimler bloğumuzun görüntüsünün bozulmasını sağlayacağı gibi birçok cihazda resmin konusunun ne olduğu bile anlaşılmayacaktır. Konulara ekleyeceğimiz ideal resim boyutu 700px ile 900px arasında olmalı. (Çok özel bir blog temasına sahip değilseniz. Örneğin şunun gibi: Bkz)

Bloğunuz için programsız istediğiniz boyutta resimler edinin

Bloğumuzda ki yazılarda kullandığınız resimlerin fotoğrafların çoğunu genellikle Google’dan aldığımız için işin kolayına kaçabiliriz. Google Görsellerden istediğimiz boyutlarda görsel araması yaparak herhangi bir program kullanmadan istediğimiz boyutlardaki resimlere ulaşabiliriz.

Örneğin ben şu an bu yazı için bir kapak resmi arıyorum ve boyutunun/ölçüsünün de ortalama 750px olmasını istiyorum. Bunun en kolay yöntemi aşağıdaki videoda gösterdiğim şekildedir.

Öncelikle Google Görsellere girdim aradığım resmin başlığını yazdım (Google Wallpaper)

Yukarıdaki videoda görüldüğü gibi Araçlardan Orta resim boyutunu ve boyutları göster seçeneğini seçerek istemiş olduğum ölçülerde olan görselleri buldum.

Bu yöntem blog yazılarınızda kullanacağınız en pratik yöntemdir. Bu hoşunuza gitmediyse veya yetersiz geldiyse PhotoScape isimli amatör resim editörü ile resimlerinizi yeniden ölçülendirebilirsiniz. Küçük resimlerin program ile büyütülemeyeceğini de unutmamanız gerekir. Teknik olarak px değeri büyütülür ama resim dağılacağı için anlaşılmayacaktır.

4.3/5 - (7 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle