Google

Google Gibi Getir Kullanmak Zararlı mı?

Google Gibi Getir Kullanmak Zararlı mı

Google Gibi Getir aracını kullanmanın zararlı olabileceğini bir müşterimden (blog sitesini yaptığım kişi) duydum ve açıklamasını da yapınca gülmüştüm.

Bana demişti ki;
“Blog sitemizde yazdığımız yazılar için Google Gibi Getir yaparsak, Google bir daha bizim sitemize gelmezmiş. Nasıl olsa o kendisi yazıyı dizine ekliyor dermiş Google.”

Evet webmaster araçlarındaki Google Gibi Getir özelliğini kullanırsak Google yukarıdaki gibi düşünerek bir daha sitemizi indexlemek için gelmezmiş.

Arkadaşlar bu gerçek bir bilgi değil, buna benzer bir yazıyı diğer bloglarımda yıllar önce de yazmıştım. Google Gibi Getir özelliğini kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Bu işlem sadece Google Botlarını sitenize planlanan geliş zamanında önce uyararak tekrar dizine alınmasını sağlar.

Hatta Google bunun için şöyle bir açıklama yapmış:

Kısa bir süre önce sitenize bir sayfa eklediyseniz veya mevcut bir sayfada değişiklik yaptıysanız Google Gibi Getir aracını kullanarak Google’dan sayfayı (yeniden) dizine eklemesini isteyebilirsiniz. Google Gibi Getir aracındaki “Dizine eklenmesini iste” özelliği, birkaç URL’nin dizine eklenmesini kolayca istemek için kullanışlı bir yöntemdir. Gönderilecek çok sayıda URL’niz varsa bunun yerine site haritası göndermek daha kolay olacaktır. Her iki yöntem de yanıt süreleri açısından yaklaşık olarak aynıdır.
Google, URL içeriğini Google Gibi Getir sonuçlarının anlık görüntüsünden değil, Googlebot isteği kabul ettiğinde sunulduğu şekliyle tarayıp dizine ekler.

Google’ın resmi açıklamalarını da dikkate alarak Google Gibi Getir özelliğini kullanmanın bir zararı var mı yok mu bunu anlayabilirsiniz.

Eğer halen Google Gibi Getir’in zararlı olduğunu düşünüyorsanız ve nedenlerini biliyorsanız bunu altta yorum olarak benimle de paylaşırsanız sevinirim.

4.4/5 - (10 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle