Google Sosyal Medya ve Reklam

Google Adsense Otomatik Reklamları Kullanmaya Başlayın

Blog sahiplerinin kazançlarının düşük olmasının en büyük ve başlıca nedenlerinden biride reklam yerleşiminden kaynaklanmaktadır.

Google‘da bunun farkında olduğu için geçen aylarda muhteşem bir reklam alt yapısını hizmete sundu. İsmi “Otomatik Reklamlar“, bu reklam türü ile reklamın nerede görüneceğine siz değil Google karar veriyor. Google istediği bir alan da reklam gösterebiliyor. Hatta belli aralıklarla sitenizde gezen kişilere tam sayfa POP-UP reklamları da gösteriyor.

Daha çok mobilde reklam yerleştirme sorunları yaşandığı için Otomatik Reklam özelliği mobil içinde iyi bir yöntem sunmuş.

Otomatik Reklamlar mobil cihazlardan bloğunuza giren kişiler için en alt veya en üst kısımda tarayıcıya yapışık bir vaziyette duran reklamlar gösteriyor. Bu durumda “ziyaretçi mobilde reklamımı gördü mü görmedi mi?” gibi düşünceleri ortadan kaldırıyor.

Aşağıdaki resimde iki farklı sayfadan ekran alıntısı var. Birinci sıradaki ekranda ki reklam sayfanın en alt kısmında çıkmış. İkinci sıradaki ekranda ise reklam hem sayfanın üstünde yapışılı olarak çıkmış hemde sayfanın ortasında büyük görünümde çıkmış. Bu reklamların tamamının yerini Adsense Otomatik Reklamlar belirliyor. İkinci ekrandaki ortada bulunan reklamın yerini de Adsense belirlemiş.

Otomatik Reklamlar nasıl kullanılır?

Adsense hesabınızda oturum açın ve Reklamlarım kısmına gidin, Otomatik Reklamlar sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki sayfa gelecek,

Resimde gösterdiğim 3 numaralı (Otomatik reklam oluşturma ipuçları) yazına tıklayın. Karşınıza bir reklam kodu çıkartacak. Çıkan reklam kodunu kopyalayın ve web sitenizin header kısmına (en üst kısım </head> etiketin öncesine) ekleyin. Konuya hakim değilseniz web desteği alın.

Eğer 3 numaralı yere tıkladığınızda karşınıza reklam kodu çıkmazsa, resmin sağ alt kısmında görünen YENİ URL GRUBU butonuna tıklayın ve adımları takip edin. Daha sonra yeniden 3 numaralı kısma tıkladığınızda reklam kodu çıkacaktır.

Yaptığınız bu işlem bloğunuzda otomatik reklamları başlatacaktır. Bloğun diğer kısmında bulunan önceki reklamalrı kaldırmanıza gerek yoktur.

Bu sayfadaki anlatımlar bir süre sonra geçersiz kalabilir. Google kullanım yöntemini ilerleyen zamanlarda tekrar güncelleyebilir. Herhangi bir değişiklik olursa yorum olarak bildirdiğinizde konuyu güncellerim.

 

Bir Yorum Ekle