Güvenlik Sosyal Medya ve Reklam

Facebook hesabınız sizden habersiz mesaj mı gönderiyor?

Konu 25 Ağustos 2018 Tarihinde yeniden güncellenmiştir.

Bu yazıda şu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Aslında sorular farklı olsa da çözümleri hep aynı.

 • Facebook hesabım kendi kendine mesaj gönderiyor?
 • Facebook hesabım benden habersiz yorum beğeni yapıyor?
 • Facebook’um habersiz paylaşım yapıyor?
 • Facebook benden habersiz mesaj gönderiyor?

Asında bunun çözümü sadece bir cümle ile anlatılabilir. “Yabancı uygulamalarınızı kaldırınız.” şeklinde. Ama ben konuya yabancı olanlar için uzun ve açıklayıcı yazdım.

Son zamanlarda neredeyse tüm facebook kullanıcılarını rahatsız eden bir durum var.

Facebook hesabınız bazen sizden habersiz arkadaşlarınıza mesaj gönderiyor, bazende sizden habersiz arkadaşlarınızı uygunsuz içeriklerde etiketliyor veya sizin profiliniz arkadaşınızın duvarına “Bu videoyu hazırlamak için çok uğraştım izleyin.” diye bir paylaşım da yapıyor olabilir…

Aşağıdaki örnekte Canan isimli kişinin kendi duvarında bir gönderi paylaşılmış. Sanki kendi yazmış gibi ama aslında bu gönderiden haberi bile yok kendisinin. Paylaşıldığı yetmiyor gibi 26 kişiyi de otomatik olarak etiketlemiş. Gülücük işaretinden sonra bir kısaltma linkinin olduğunu görüyorsunuz. O link muhtemelen bir reklam linkidir ve bu paylaşımın tek amacı o linke tıklanmasıdır.

2

Yine aşağıdaki örnekte benzer bir durumdur.

1

Bu durumu facebook kullanıcıları virüs olarak adlandırmış bile… Hem virüs hemde virüs değil bu. Bana kalırsa virüs değil. “Bilinçsiz kullanım, yada ezbere dikkatsizce” Facebook kullanımından kaynaklanan bir durum.

Burada virüs Facebook kullanıcılarına bulaşmıyor. Facebook kullanıcısı virüse bulaşıyor. Üstelik ısrarla…

Neden virüs suçlu değil de biz suçluyuz diyecek olursanız?

Facebook’da sizin adınıza paylaşım yapan veya ve virüs olarak bilinen şey aslında bir Facebook uygulamasıdır. 3’üncü kişiler tarafından Facebook geliştirici sayfası üzerinden hazırlanan bir tür kötü niyetli uygulamalardır.

Bu kötü niyetli uygulama facebook kullanıcısından habersiz asla işlem yapamaz yani sizin hesabınızı kontrole geçiremez. Bu uygulamaların sizin adınıza sizden habersiz mesaj gönderebilmesi veya paylaşımlar yapabilmesi için sizin bu uygulamaya elle izin vermiş olmanız gerekmektedir.

Facebook’da her önüne gelen uygulamaya erişim veren kişilerin başına gelen bir durumdur bu. Uygulama sizin hesabınızı kontrol etmek için sizden izin isteyecektir. Bu kötü niyetli uygulamalar içinde geçerlidir. Her ne kadar uygulama kötü niyetli olsa da sizden izin istemek zorundadır. Yoksa teknik olarak sizin adınıza; mesaj göndermesi, beğeni yapması, oyun isteği göndermesi, arkadaşlarınızı etiketlemesi imkansız.

Uygulama bu izini sizden şu şekilde ister;

facebook uygulamın izin istemesi

Resimde gördüğünüz gibi bitstrips uygulaması bazı bilgilerime erişmek için benden izin istiyor. Ben Tamam butonuna tıkladığım zaman bunu kabul etmiş oluyorum ve uygulamanın hesabıma erişmesini sağlıyorum. Böylece izin verdiğim bu uygulama benim adıma facebook hesabımda paylaşımlar yapabilecektir.

Yukarıda örnek olarak göstermiş olduğum Bitstrips uygulaması dünyaca ünlü bir firmadır… Sadece uygulamaya nasıl izin verdiğinizi göstermek için kullandım. Yoksa Bitstrips başarılı ve güvenli bir uygulamadır.

Ben örnek olarak göstermek için yukarıda ki Bitstrips uygulamasını Facebook Uygulama Marketinde kendim aradım buldum ve ihtiyacım olduğu için Facebook hesabıma ekledim.

Ama kötü niyetli uygulamalar sizi bulur. Zorla kendisini bir şekilde size gösterir. Örneğin birinin paylaştığı “bu videoyu mutlaka izlemelisin” gibi bir başlık ile karşınıza çıkabilir. Sizde gönderideki merak uyandırıcı görsele ve başlığa aldanıp tıklarsınız, tıklamanız ardından uygulama izin sayfasına yönlendirilirsiniz. Tamam demenizle birlikte o uygulama Facebook’ta ki izinli uygulamalar listenize eklenir ve uygulama sizin yerinize arkadaşlarına mesaj atar, onları etiketler, sizin yerinize paylaşım ve yorum yapabilir. Yaptığı bu şeyler çoğaltılabilir.

Bu virüslerden (uygulama) nasıl kurtulabilirim?

Bilgisayardan yapacaksanız:

Facebook hesabınız açıkken sağ üst köşedeki ikondan Ayarlar menüsüne tıklayın, sol kısımdaki “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” yazısına tıklayın… Karşınıza aşağıdaki sayfa gelecek. Resimde de gördüğünüz gibi benim Facebook sayfamda Aktif iki adet uygulama ekliymiş. Biri Wish diğeri ise Letgo uygulaması. Her ikisi de kullandığım bir uygulama olmadığı için kırmızı daire ile gösterdiğim yerlerden uygulamaları seçerek sağ kısımdaki mavi KALDIR butonuna tıkladım ve uygulamalardan kurtulmuş oldum.

Sizde bu kısımdaki uygulamaları kaldırdıktan sonra artık Facebook hesabınız sizden habersiz hiçbir şey yapamayacak.

Uygulamaları kaldırdıktan sonra yukarıdaki sayfa aşağıdaki gibi görünecek.

Eğer yukarıdaki adımları takip ederek uygulamalar sayfasını bulamadıysanız şu linkten de ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/settings?tab=applications (Bu statik bir sayfadır ve kullanıcıya özel değildir. Bu yüzden herkes için adres aynıdır.)

Cep telefonunuzdaki Facebook uygulamasından yapacaksanız:

 • Sağ üst köşedeki alt alta olan üç çizgiye dokunun.
 • Sayfanın alt kısmına inerek Ayarlar ve Gizlilik linkine dokunun.
 • Ayarlar‘a dokunun.
 • Uygulamalar ve İnternet Siteleri başlığını bularak dokunun.
 • Burada karşınıza çıkan tüm yabancı uygulamaları kaldırın.

Yorum

 • benim o sayfada bir tek samsung telefonumun ismi olduğu halde facem başkalarını etiketliyor. Yabancı hiç uygulama yok?

  • Kullandığın Samsung uygulamasını da kaldır o zaman. Bu uygulamayı kaldırman facebook a telefonla giremeyeceğin anlamına gelmiyor. Sahte uygulamalara da Nokia, Samsung gibi marka isimleri verilebilir. Samsung gibi bir firma facebook üzerinden direkt erişim istemez. (Facebook’daki Samsung uygulamasını kaldıracaksın. Telefondakini değil.)

 • iki çıplak kız görüp her uygulamaya sazan gibi atlarlarsa böyle olur. Beter olsunlar dicemde olan arkadaşlarına bizlere oluyor. akşama kadar gibi insanların pisliğini çekiyoz

Bir Yorum Ekle