Haber/Duyuru Web

Facebook hesabınız sizden habersiz mesaj mı gönderiyor? Veya birilerini mi etiketliyor?

Bunlardan hemen kurtulun…

reklam

Asında bunun çözümü sadece bir cümle ile anlatılabilir. “Yabancı uygulamalarınızı kaldırınız.” şeklinde. Ama ben konuya yabancı olanlar için uzun ve açıklayıcı yazdım.

Son zamanlarda neredeyse tüm facebook kullanıcılarını rahatsız eden bir durum var.

Facebook hesabınız bazen sizden habersiz arkadaşlarınıza mesaj gönderiyor, bazende sizden habersiz arkadaşlarınızı uygunsuz içeriklerde etiketliyor veya sizin profiliniz arkadaşınızın duvarına “Bu videoyu hazırlamak için çok uğraştım izleyin.” diye bir paylaşım da yapıyor olabilir…

Örnekler;

2 1

Bu durumu facebook kullanıcıları virüs olarak adlandırmış bile… Bu kullanıcılar halen sorunun kendilerinde değilde facebook’da olduğunu sanmaya devam ediyorlar.

Burada virüs facebook kullanıcılarına bulaşmıyor. Resmen facebook kullanıcıları virüse bulaşıyor…

Neden virüs suçlu değil de biz suçluyuz diyecek olursanız?

Facebook’da sizin adınıza paylaşım yapan veya ve virüs olarak bilinen şey aslında bir facebook uygulamasıdır. 3 üncü kişiler tarafından facebook geliştirici sayfası üzerinden hazırlanan bir tür kötü niyetli uygulamalardır.

Bu kötü niyetli uygulama facebook kullanıcısından habersiz asla işlem yapamaz yani sizin hesabınızı kontrole geçiremez. Bu uygulamaların sizin adınıza sizden habersiz mesaj gönderebilmesi veya paylaşımlar yapabilmesi için sizin bu uygulamaya elle izin vermiş olmanız gerekmektedir.

Facebook’da her önüne gelen uygulamaya erişim veren kişilerin başına gelen bir durumdur bu. Uygulama sizin hesabınızı kontrol etmek için sizden izin isteyecektir.

Uygulama bu izini sizden şu şekilde ister;

facebook uygulamın izin istemesi

Resimde gördüğünüz gibi bitstrips uygulaması bazı bilgilerime erişmek için benden izin istiyor. Ben Tamam butonuna tıkladığım zaman bunu kabul etmiş oluyorum ve uygulamanın hesabıma erişmesini sağlıyorum. Böylece izin verdiğim bu uygulama benim adıma facebook hesabımda paylaşımlar yapabilecektir.

“Yukarıda örnek olarak göstermiş olduğum bitstrips uygulaması dünyaca ünlü bir firmadır… Sadece uygulamaya nasıl izin verdiğinizi göstermek için kullandım.”

Kötü niyetli uygulamalar ise sizden hesabınıza erişim izni alabilmek için farklı farklı yöntemler denerler. Örneğin; “bu videoyu mutlaka izlemelisin” gibi başlıklarla sizi merak içerisine düşürürler. En yaygın tuzağa düşürme yöntemlerinden biri ise facebook profilinizi gezenleri görün vs.. gibi imkansızı vaat eden başlıklardan oluşmaktadır.

Bu virüs (uygulama) lerden nasıl kurtulabilirim?

Çok basit. Yapmanız gereken tek şey Facebook hesabınız açıkken; Ayarlar kısmına girin. Gelen sayfanın sol kısmında bulunan Uygulamalar menüsüne tıklayın. Karşınıza izin vermiş olduğunuz tüm uygulamaların listesi gelecektir… Son olarak yapmanız gereken tek şey buradaki yabancı uygulamaları veya tümünü kaldırmanızdır. Uygulamalar sayfasına direkt şu linkten ulaşabilirsiniz de https://www.facebook.com/settings?tab=applications (Bu statik bir sayfadır ve kullanıcıya özel değildir. Bu yüzden herkes için adres aynıdır.)

Videoyla göstermek gerekirse;

Yazı Güncellemesi;

Yukarıdaki konuyu 27 Temmuz 2014 ‘de yazmışım. Bugünlerde ise (14 Kasım 2014) mynet isimli sahte bir uygulama binlerce kişinin adına paylaşım yapıyor. Eğer arkadaşlarınızın arasında aşağıdaki resimdeki gibi bir paylaşım yapan varsa bu sahte uygulamaya izin vermiş demektir. Arkadaşınızı uyararak yukarıda anlattığım yöntemle bu durumdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

mynet-facebook-virüsü-uygulaması

Facebook hesabınız sizden habersiz mesaj mı gönderiyor? Veya birilerini mi etiketliyor?
5 (100%) 2 oy

reklam

Sizde Görüşlerinizi Ekleyin

4 Yorum

 • benim o sayfada bir tek samsung telefonumun ismi olduğu halde facem başkalarını etiketliyor. Yabancı hiç uygulama yok?
  0  0
  • Kullandığın Samsung uygulamasını da kaldır o zaman. Bu uygulamayı kaldırman facebook a telefonla giremeyeceğin anlamına gelmiyor. Sahte uygulamalara da Nokia, Samsung gibi marka isimleri verilebilir. Samsung gibi bir firma facebook üzerinden direkt erişim istemez. (Facebook’daki Samsung uygulamasını kaldıracaksın. Telefondakini değil.)
   0   0
 • iki çıplak kız görüp her uygulamaya sazan gibi atlarlarsa böyle olur. Beter olsunlar dicemde olan arkadaşlarına bizlere oluyor. akşama kadar gibi insanların pisliğini çekiyoz
  0  0