Blackberry

Facebook BlackBerry’den desteğini çekti mi?

Facebook 2016 yılı sonuna doğru BlackBerry mağazasındaki WhatsApp’dan desteğini çekeceğini açıklamasının ardından bugün BB Wold’de Facebook Uygulaması sürprizi yaptı…

Evet, Facebook bugün itibariyle BlackBerry OS dan desteğini çekti.

Yaklaşık bir ay önce BlackBerry’nin Twitter adresinden yapılan açıklamaya göre WhatsApp’ın 2016 yılı sonlarına doğru BlackBerry cihazlarından tamamen desteğini çekeceğini duyurmuş ve ardından alternatifler üzerinde arayış içerisinde olduklarını eklemişti.

Bu hafta ise BlackBerry World de bulunan Facebook Uygulamasına bir güncelleme geldi ve güncelleme sonrası BlackBerry cihazlarındaki Facebook Uygulaması kaldırılarak onun yerine bir Facebook Favicon’u masa üstüne eklenmiş oldu.

Güncelleme sonrası gelen bu uygulama aslında sadece Facebook internet sitesinin mobil sürümünün kısayolundan başka bir şey değildi. Uygulamanın yerine gelen bu ikona tıkladığınızda uyulama açılması yerine tarayıcı üzerinden direkt siteye erişim sağlanıyor. Bu da BlackBerry Hub ile Facebook bağlantısının yapılamayacağı ve Facebook bildirimlerinizi anlık olarak alamayacağınız anlamına geliyor.

Facebook’un Google ve Apple ile yaptığı pazar payı anlaşmaları sonucu böyle bir karar almış olduğunu anlıyoruz.

Hatırladığınız üzere daha önce WhatsApp yıllık ücret karşılığında kullanılıyordu. Fakat son dönemlerde yapılan bildiriye göre WhatsApp’ın artık tamamen ücretsiz olduğu kesinleşti. Bu bildiri sonrası ise Facebook bazı cihazlardan markalardan desteklerini çekeceklerini belirtti. Facebook, Android ve Apple ile anlaşma yapmamış olsaydı WhatsApp tabii ki ücretsiz olmazdı. WhatsApp kullanıcılardan alacağı bu ücreti fazlasıyla pazar payı karşılığı Apple ve Android’den alıyor olarak görebiliriz.

Android’in dünya genelinde tekel olma çabaları da Blackberry Priv ile dahada belirginleşmiş durumda. Blackberry Priv, Blackberry’nin OS işletim sistemi yerine Android kullandığı bir modeli.

Şu an Türkiye’de 2.800TL lik etiket fiyatı ile satışta olan Blackberry Priv, sloganında ise “Blackberry Gücü Android İle Birleşti” cümlesini kullanıyor. 🙂

Bir final yapacak olursam :)…..
Geçen sene Facebook ve Twitter uygulamasını telefondan kaldırmıştım ve onların yerine her ikisininde mobil site yer işaretlerini telefona eklemiştim. Böylece Facebook’tan sürekli gereksiz bildirim almanın önüne geçmiştim. Bu yüzden Facebook’un BB World’den kaldırılmasına tabii ki üzülmedim. 🙂

Telefondaki tek işi maillerle olan biri olarak, Blackberry’de Mail ile Hub bağlantısı olduğu sürece kullanacağım tek işletim sistemi anlamına geliyor BB OS.

WhatsApp ve Facebook’un BlackBerry’den asıl kaldırılma nedeninin Mark Zuckerberg‘in 2013 yılından kalma intikam alma çabası olduğunu biliyor muydunuz? Yazıya göz atın
3.5/5 - (2 votes)

Yorum

Bir Yorum Ekle