Ticaret

Elimde Ürün Olmadan E-Ticaret Yapabilir miyim?

Evet, elinizde hiçbir ürün olmadan bir e-ticaret sitesi açabilir, hatta içerisine 10 bin farklı ürün yükleyerek satabilirsiniz. Üstelik satılan bir ürün satıldığı zaman sizin onu kargolama gibi bir zahmete de girmeniz gerek kalmayacaktır. Zaten elinizde hiç ürün yoktu değil mi? 🙂

Bu yöntemin adı, stoksuz e-ticaret yöntemidir. Toptancılarla anlaşırsınız ve onların ürünlerini belli bir komisyon karşılığında kendi sitenizden satarsınız. Örneğin bir giyim firmasıyla anlaştığınızı varsayalım; sitenizi kurarsınız, toptancınızdan XML ile ürünleri kendi sitenize çekersiniz (sanki ürünleri tek tek yüklemişsiniz gibi sitenizde satışa hazır halde bekler), sitenizden bir ürün satılır, toptancınıza bir mail gönderirsiniz (şu ürün satıldı, müşterinin adresi de bu diye), toptancı sizin yerinize ürünü müşterinize kargolar, sizde 100 liraya sattığınız ürünün 75 lirasını toptancınıza ödersiniz.

Ürün stoğu olmadan ürün satmanın en basit yöntemi yukarıda sıraladığım gibidir. Bu yöntem ne kadar sağlıklı orası meçhul. Daha önce şurada “XML Bayilik İle E-Ticaret Denemelerim ve Sonucu” başlıklı bir yazıda kendi deneyimimi yazmıştım. Burada ki yazı elinizde ürün olmadan bu işe girişip girişmeyeceğiniz hakkında size biraz bilgi verebilir.

Eğer elinizde ürün olmadan XML yöntemi ile online alışveriş sitesi açmak istiyorsanız da şuradaki (XML bayiliği veren firmalar ve e-ticaret siteleri) bayilik veren e-ticaret sitelerine bakabilirsiniz. Bunların bir çoğu kapanmış olabilir ama yinede aralarında size uygun bir tedarikçi bulabilirsiniz.

4.7/5 - (3 votes)

Bir Yorum Ekle